Maloniausia tema pasakojant apie „Nikon D700“ – vaizdo kokybė. Galima drąsiai tvirtinti, kad nuo šiol diskusija „Skaitmena prieš siaurą juostą“ nutraukiama.

Vasaros viduryje pristatytas naujas skaitmeninis veidrodinis fotoaparatas „Nikon D700“ nėra atnaujinta anksčiau gaminta kamera, o konceptualiai naujas kūrinys. Jo techninės charakteristikos  sudomins ne vieną profesionalą. Tikimės, kad ir mūsų pastabos kažkam bus naudingos. Pradėsim nuo to, kad šis modelis – jau antrasis FX formato „pilnakadris“ „Nikon“ DSLR produktas. O prisiminkime ne tokius jau senus laikus, kai tuometinis šio gamintojo flagmanas – „Nikon D2X“ – konkurentų buvo kritikuojamas dėl mažesnio nei 36x24 mm DX vaizdo jutiklio formato. Tada rinkoje jau buvo DSLR fotoaparatų su „pilno kadro“ matricomis, o „Nikon“ atstovai tvirtino, kad didesnio formato vaizdo jutiklių diegimas neįtrauktas į artimiausių jų planų sąrašą. Štai kaip greitai viskas keičiasi, kai yra stipri konkurencija, o mums, fotografams, tai tik į naudą. Ko gero, neatsitiktinai parinktas ir šio fotoaparato premjeros laikas užbėgant už akių  fototechnikos mugės „Photokina 2008“ naujienoms.

Klasės pranašumai

D700 – antrasis šio gamintojo modelis su 36x23,9 mm dydžio vaizdo jutikliu. Tokį turi ir dabartinis „Nikon“ aukščiausios klasės profesionalusis D3. Taigi FX formatas įtvirtinamas kaip profesionalams skirtų fotoaparatų atributas. Didesnės matricos privalumai  –  ne tiek kuo didesnis taškų skaičius (o šiuo atveju jis netgi mažesnis nei žemesnės klasės DX formato D300 modelyje), kiek mažesnis taškų tankis ir didesnis vieno vaizdo elemento dydis. Šios savybės leidžia tiksliau nuskaityti analoginį signalą nuo vaizdo jutiklio – gauname mažiau triukšmų ir platesnį pustonių perdavimo diapazoną. Be to, šiam formatui tinkamų plačiakampių objektyvų perteikiamam vaizdui būdingi mažesni optiniai iškraipymai.

REKLAMA


CMOS tipo 12,1 mln. taškų matricos, EXPEED vaizdo apdorojimo procesoriaus ir pakankamai plačiai kadre išdėstyto 51 automatinio fokusavimo daviklio derinys suteikia galimybę gauti 5 kadrus per sekundę tęstinio („Continuous focus“) fotografavimo režimu su bazine baterija ar iki 8 kadrų – su baterijų bloku MB-D10. Pastarojo išmėginti nesuspėjome, bet turint standartinį komplektą atlikti testai patvirtino tokį „greitašaudiškumą“. Tiesa, įjungus 14 bitų RAW formato režimą nenutrūkstamas fotografavimas trunka iki 15 kadrų, o pasirinkę didžiausią JPG formatą tokia sparta pripleškinome kone 100 kadrų, kol prisipildė įrašymo buferis. Toks testavimas kiek subjektyvus – sparta priklauso ir nuo kortelės tipo, tačiau ir patirti rezultatai imponuoja. Reiktų pridurti, kad užraktas nėra labai tylus.

Ergonomika

D700  korpuso svoris (apie 1 kg su baterija) ir nemaži gabaritai netrukdo tvirtai laikyti fotoaparatą viena ranka, dešinioji korpuso pusė padengta neslidžia guma. Tiesa, ji pasirodė gal kiek minkštoka ir, kaip tokios klasės daiktui, nepakankamai atspari dėvėjimuisi – po savaitės eksploatavimo jau matėsi naudojimosi ženklai. Valdymo priemonės išdėstytos labai ergonomiškai ir patyrusio fotografo randamos intuityviai, neskaičius visos 444 psl. instrukcijos. Net ir pratusieji prie kitų gamintojų sistemos gana greitai pajunta valdymo privalumus ir… trūkumus. Pavyzdžiui, nepavyko rasti, kaip vienu metu įjungti laikmatį ir veidrodžio pakėlimo funkciją. Priekabiaujant toliau, galima pridurti, kad įmontuotos blykstės pakėlimo mygtukas įmontuotas ant penkiaprizmės labai atviroje vietoje ir lengvai pasispaudžia traukiant kamerą iš krepšio – atsargiai! O šalia esantis blykstės impulso korekcijos ir režimo parinkimo mygtukas bus sunkiau pasiekiamas storapirščiams.

REKLAMA

Korpuso, kuris yra apsaugotas nuo dulkių ir drėgmės, kairiajame šone jungčių lizdai uždengti viena didele gumine tarpine, kuri pernelyg lengvai atsidaro. O dešiniajame esančios CF tipo atminties kortelės lizdo durelės irgi pasirodė pakankamai paprastos, be tokios klasės technikoje naudojamo papildomo užrakto, jo tikrai pageidautume (tiesa, yra ir visai priešingų nuomonių). Tai ir viskas, ką pavyko pakritikuoti, daugiau nepatogumų neaptikome (bent jau naudojimosi laikotarpiu).

D700 optinis vaizdo ieškiklis kiek iškeltas, bet labai patogus, didelis ir šviesus, su numatyta dioptrine korekcija ir užtemdymo sklende. Pro jį matoma 95 proc. fotografuojamo vaizdo (tik šiuo parametru ir mažesne duomenų įrašymo sparta D700 nusileidžia D3,  visa kita eina koja kojon). O jei kils noras pamatyti 100% būsimo kadro, įsijunkite „Live view“ funkciją – didelės raiškos trijų colių antirefleksine danga padengtas LCD ekranas rodo labai detalų vaizdą.

Naudojantis „Live view“ režimu galima pasidžiaugti įdomia ir smalsumą žadinančia, bet ne itin praktiška funkcija „Virtualusis horizontas“, kurią įjungus vaizduojamas gulsčiukas, padedantis išlaikyti kamerą horizontaliai. Visgi labai tikslaus sulygiavimo pasvirimo laipsnio dalimis nereikėtų tikėtis – ekrane vaizduojama skalė tėra apytikrė. Susidarė įspūdis, kad naujovė labiau taikyta kaip pagalba mažiau įgudusioms rankoms fotografuojant plačiakampiu objektyvu nei „Tilt § Shift“ optikos naudotojams.

D700 meniu labai išsamus ir daugiašakis, bet turint omenyje fotoaparato klasę, tai visiškai pateisinama. Kiek keistai bendrame kontekste pasirodė vaizdo taisos priemonių rinkinukas, randamas bet kurioje „muilinėje“, bet priimkime tai kaip duoklę šiuolaikinei universalumo madai. Puristams  suteikta proga susikurti asmeninį meniu failą (manytume, kad būtų pageidaujančių ištrinti nereikalingus nuostatų punktus, bet, deja, tai nenumatyta). Pertvarkymui yra ir daugiau erdvės – trys mygtukai korpuse gali būti užprogramuoti pageidaujamoms operacijoms atlikti. Tai padidina  fotoaparato funkcionalumą. Galima perprogramuoti ir valdymą komandiniais ratukais – toks gamintojo dėmesys glosto kūrybingo fotografo savimeilę.

REKLAMA

Kompleksinis sprendimas

Maloniausia tema pasakojant apie D700 – vaizdo kokybė. Galima drąsiai tvirtinti, kad nuo šiol diskusija „Skaitmena prieš siaurą juostą“ nutraukiama. Šis modelis, generuojantis 14 bitų RAW failus, ir jų apdorojimo programa „Capture NX2“ atveria labai plačią kūrybinę erdvę, kurios pakaks įvairiausio profilio ir sričių fotografams. Ir naujiena čia – ne tiek fotoaparato ar programinės įrangos galimybės, kiek, manytume, unikalus tų galimybių sujungimas.

Tarkim,  „Capture NX2“ konverterio apdorojimo algoritmai naudojami ir kameros procesoriuje EXPEED, todėl konvertuojant su ne „Nikon“ firmos konverteriu (pavyzdžiui, mes lyginimui naudojom „Adobe Photoshop Lightroom 2“) gaunamas kitoks rezultatas, ypač tai pastebima  atkuriant spalvas. Tiesa, reikia priminti, kad „Capture NX2“ nemokamai nepridedama, ją teks nusipirkti. Gal ne visiems ši žinia bus maloni, tačiau programos galimybės vertos papildomų išlaidų. Dėl vietos stokos neturime galimybės aptarti mūsų išbandytų „Capture NX2“ priemonių, galime paminėti tik tiek, kad labai patiko triukšmų ir dulkių šalinimo, vinjetavimo kontrolės, grūdėtumo pasirinkimo, „D-Lighting“ valdymo bei spalvinio balanso reguliavimo funkcijos. Pavyzdžiui, RAW formatu ISO 800 jautriu fotografuoto kadro triukšmai programa sumažinami iki komerciniam naudojimui spaudoje tinkamos kokybės.

Gera programinė įranga reikalauja gero kompiuterio. Rekomenduojamas RAM dydis 1 GB, tačiau dirbdami su programa įsitikinome, kad to anaiptol nepakanka – naudojant kai kuriuos filtrus reikia apsišarvuoti geležine kantrybe. Kita problema, su kuria teks susidurti, – failų saugojimo vieta. 14 bitų RAW failo „svoris“ 15–18 MB, o išsaugoto 16 bitų TIF formatu – svyruoja nuo 70 iki 90 MB. Taigi darbui su tokios apimties failais geriau pasiruošti iš anksto – atsinaujinti ir „Adobe Photoshop“ programą iki trečios versijos, jei ją naudojate ir pageidaujate darbuotis su 16 bitų TIF formato duomenimis.

D700 testavimui gavome su „AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED“ objektyvu (6700 Lt). Tokio židinio nuotolio ir skaidrumo derinys padaro šį objektyvą nepranokstamą universalumo prasme. Atsakingai pagamintame korpuse esanti optika neturi stabilizavimo sistemos, tačiau bendras svoris su D700 siekia beveik 2 kilogramus ir tai suteikia papildomo stabilumo.

REKLAMA

Automatinio fokusavimo spartai – jokių priekaištų, optinei kokybei – taip pat. Net profesionaliems tokio kintamojo židinio nuotolio objektyvams būdingas nežymus vinjetavimas beveik nepastebimas ir su didžiausia diafragma (fotografuojant buvo įjungta vinjetavimo kontrolės funkcija). Užrašas ant objektyvo korpuso „Nano Crystal Coat“ reiškia, kad lęšių skaidrinimui taikytas nauja nanodalelių technologija pagrįstas antirefleksinio skaidrinimo būdas. Praktiniai bandymai davė gerų rezultatų – tiesioginių saulės ar kito šviesos šaltinio spinduliai sukuria itin mažus „zuikius“, be to, vaizdo kontrastingumas geresnis nei įprasto skaidrinimo atveju. Į objektyvo komplektą įeina „karpyta“ blendė, filtro tvirtinimo sriegio diametras – 77 mm.Priešpriešinė šviesa. „AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED“ objektyve naudojamas naujoviškas lęšių skaidrinimo būdas davė gerų rezultatų. Tiesioginiai saulės ar kito šviesos šaltinio spinduliai sukuria itin mažus „zuikius“, be to, vaizdo kontrastingumas  geresnis nei įprasto skaidrinimo atveju.

Ar reikalinga blykstė, kai turime kokybiškai dideliu jautriu fotografuojantį fotoaparatą ir skaidrią optiką? „Nikon“ vis dėlto paruošė dar vieną staigmeną – profesionalų poreikius atitinkančią naujos kartos blykstę SB-900. Naujoji blykstė yra didesnė už pirmtakę SB-800, o „zūminis“ reflektoriaus impulso spindulys taikytinas nuo 17 iki 200 mm objektyvams (palyginimui, analogiškas diapazonas SB-800 siekia tik 24–105 mm). Tai naujiena tokios klasės blykstėje. Taigi, su D700 nustatytu dideliu ISO, gera optika ir uždėta SB-900, pastarosios ekrane esančioje veikimo nuotolių lentelėje galite išvysti netikėtai didelius ir dar nematytus atstumus. Kita svarbus patobulinimas – spartesnis įkrovimo laikas. Na, žinoma, ir temperatūros sekimo daviklis, saugantis blykstę nuo perkaitimo. Į SB-900 komplektą įeina dėklas, stovelis, du skirtingo skaidrumo kokybiški difuzoriai (sklaidytuvai) ir spalvotų filtrų rinkinys. Beje, blykstės „galvos“ apatinėje dalyje įmontuotas ir specialus jutiklis, atpažįstantis uždėtą filtrą ir perduodantis informaciją fotoaparatui (fotografui nereikia nieko nurodyti). Blykstės valdymas išties gerai apgalvotas, būtini parametrai greitai ir lengvai keičiami. Su fotoaparatu dirba darniai, kaip sako kai kurie fotografai – „neperkala“ fotografuojamo objekto net ir keblesnėse situacijose (tuo ne visada gali pasigirti trečiųjų šalių gaminamos išorinės blykstės).

REKLAMAD700 su SB900 ir „Carl Zeiss Planar T* 85mm f/1.4 ZF“ objektyvu. Fotografuota studijoje.

Desertui – „Carl Zeiss“ objektyvai

D700 išbandėme ir su „Carl Zeiss“ rankinio fokusavimo objektyvais su AI-S tipo bajonetu – „Carl Zeiss Planar T* 85mm f/1.4 ZF“ (3600 Lt) bei „Carl Zeiss Distagon T* 35mm f/2 ZF“ (2760 Lt). Juos testavimui pateikė bendrovė „Fotohobis“ (www.fotohobis.lt). Standartinis kameros optinis ieškiklis nėra pritaikytas rankiniam fokusavimui, bet fotografuoti tokiu režimu buvo pakankamai patogu. Jei su D700 pageidaujate naudoti ne AF-S tipo bajoneto optiką, objektyvų duomenis reikia suvesti į tam skitą meniu eilutę „Non CPU lens“ – fotoaparatas žinos, kokia yra maksimali diafragma, o EXIF duomenys bus tikslūs. Kamera įsimena iki 10 tokių įrašų. Legendinės firmos objektyvai išsiskiria nepriekaištinga kokybe. Korpusai masyvūs (atitinkamai 570 ir 530 g), pagaminti iš metalo, abiejų diafragmos naudoja po 9 lapelius. Fokusavimo žiedo sukimasis patogiai tamprus, niekas nebraška ir netraška. 85 mm objektyvo fokusavimo eiga apie 270 laipsnių, 35 mm – apie 170 laipsnių, to visiškai pakanka tokiam židinio nuotoliui. „Carl Zeiss“ firmos optika išsiskiria savitu vaizdo perteikimo braižu, ypač – nesufokusuoto vaizdo rodymu („bokeh“). Tai unikalios, laiko patikrintos optinės konstrukcijos ir originalaus skaidrinimo rezultatas. Gali kilti klausimas, kam mokėti nemažus pinigus už rankinio fokusavimo optiką. Jei unikalaus „bokeh“ nepakanka, padarykite eksperimentą – palyginkite šių objektyvų ir kito gamintojo tokio paties židinio nuotolio optikos veikimo rezultatus fokusuodami  begalybę. Būsite maloniai nustebinti. „Carl Zeiss Planar T* 85mm f/1.4 ZF“ „bokeh“.

Fotografuojant „Nikon D700“ akumuliatorius buvo gana ištvermingas, bet, jei ketinate fotografuoti intensyviai,,visada pravartu turėti ir atsarginį. Kitų aksesuarų ir priedų pasiūla šiam fotoaparatui labai didelė – nuo jau minėto papildomo baterijų bloko MB-D10 iki „Wi-Fi“ belaidžio duomenų perdavimo priedo WT-4A.

REKLAMA

Šiais laikais, kai sunku nustebinti technologinėmis naujovėmis fototechnikos srityje, „Nikon“ iš rankovės traukia pluoštą kozirių. Tai FX formatas, 14 bitų RAW, maži triukšmai, kai fotografuojama pasirinkus dideles ISO vertes, optikos skaidrinimas taikant nanotechnologijas, išplėstos blykstės galimybės, patikimai dirbanti RAW formato konvertavimo programa. Ir kol kas nematyti konkurentų „kontrpasiūlymų“ D700 rinkos segmente. Palaukim „Photokina 2008“ – gal patrankų šūviai pasigirs ten?

Privalumai:

Gera vaizdo kokybė naudojant didelius ISO

Apgalvota ergonomika

14 bitų duomenų formatas

Spartus fokusavimas

Automatinio fokusavimo kalibravimo galimybė

Spartus duomenų įrašymas (taip pat ir RAW)

Kokybiški rezultatai naudojant originalų RAW konverterį

3“ VGA ekranas

Trūkumai:

Originalus RAW konverteris yra mokamas

Meniu perkrautas profesionalų nenaudojamų funkcijų

Patenkinamas spalvinio balanso automatinis nustatymas esant mišriam apšviestumui

„Live view“ keistume į fotoaparate įmontuotą vaizdo stabilizavimo funkcionalumą

Garsus užraktas

Techniniai parametrai:

12,1 mln. taškų CMOS jutiklis

3 colių VGA ekranas (920 tūkst. taškų)

ISO jautris 200–6400, galimybė didinti iki 25600 arba mažinti iki 100 ISO

CF atminties kortelės

Ličio akumuliatorius (1500 mAh)

995 g (be akumuliatoriaus)

Kaina:

8000 Lt (be objektyvo)

Vaidotas Aukštaitis

Žurnalas „Foto“, Nr. 5.

Numeryje taip pat skaitykite:


Rašyti komentarą...
M
Mykolas
2008-09-26 16:10:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Patarciau paziureti i naujaji Canon 5D Mark II. Tikrai manau vertas demesio.
Atsakyti
0

f
fotografas
2008-09-26 18:27:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
5d mark II del senos AF sistemos ir tik 3.9 fps tinka nebent landscape fotografams
Atsakyti
0

I
Iris
2008-09-26 23:34:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
D700 yra Canon 5D Mark 2 konkurentas, be to brangesnis- 9000Lt.
Cia prikalsuo nuo to kam ko reik.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų