• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė pirmadienį paskelbė nutarusi nedidinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Kad būtų užlopyta 800-900 mln. litų galinti siekti biudžeto skylė, 4 proc. bus mažinamos valstybės išlaidas, ką siūlė liberalai.

REKLAMA
REKLAMA

Deja, pensijos, sumažintos iki buvusio prieš krizę lygio, bus atkurtos tik 50 proc.

PVM nesikeis, valstybės išlaidos bus mažinamos 4 proc.

Premjero Andriaus Kubiliaus teigimu, pagrindinė šalies nuostata kitąmet yra išlaikyti ne didesnį kaip 3 proc. viešųjų finansų deficitą, todėl siekiant užlopyti  2012 m. biudžete atsiveriančią beveik 1 mlrd. Lt skylę, būtina taupyti.

REKLAMA

„Tai liečia ir valstybės biudžetą, ir „Sodrą“, ir privalomojo sveikatos draudimo biudžetą“, – sakė jis.

Anot premjero, nuo 2012 m. sausio 1 d. pensijų grąžinimas vyks, tačiau ne iki buvusio prieš krizę lygio, o tik 50 proc.

„Tai iš tiesų sudėtingas, nelengvas sprendimas, bet garantuojantis, kad (...) lito stabilumas ir galimybė be didesnių sutrikimų išmokėti pensijas ir atlyginimus būtų garantuojamas. Valstybės galimybės atstatyti sumažintas pensijas buvo siejamos su ekonomikos atsigavimo perspektyvomis. Deja, ne nuo mūsų priklausančių priežasčių tos perspektyvos šiuo metu atrodo blogiau, nei buvo galima galvoti rugsėjo – spalio mėnesiais“, – sakė A. Kubilius.

REKLAMA
REKLAMA

Dar spalį Vyriausybė tikino, kad kitais metais pensijos bus grąžintos į prieškrizinį lygį, tačiau dabar šių pažadų atsisakoma.

„Nuo sausio pirmos yra garantuojamas pensijų atstatymas 50 proc. tos sumažinimo sumos, galbūt metų eigoje, jeigu situacija gerės, galėsime priimti ir papildomus sprendimus“, – sakė A.Kubilius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad tai ir valstybės išlaidų mažinimas esąs geresnis sprendimas nei PVM didinimas, dėl kurio šalies gyventojai, taip pat ir pensininkai, kentėtų kur kas labiau, pritaria ir valdančiosios koalicijos partneriai.

„PVM didinimas būtų nauja kainų didinimo karuselė, kiltų visos kainos“, – priežastis, dėl kurių konservatorių siūlymui didinti PVM nuo pat jo pateikimo praėjusią savaitę nepritarė liberalų atstovai, akcentavo Liberalų ir centro sąjungos vadovas A.  Čaplikas.

REKLAMA

Jis patvirtino, kad valdančioje koalicijoje sutarta nedidinti mokesčių, tačiau maždaug 4 proc. bus mažinamos valstybės išlaidos, o pensininkams ketinama grąžinti tik pusę sumos.

„Sutarėme, pridėtinės vertės mokestis (PVM) nebus didinamas ir jokie kiti mokesčiai nebus didinami“ – teigia Liberalų ir centro sąjungos vadovas.  Anot jo, bus mažinami „Sodros“, savivaldybių biudžetai ir kitos valstybės išlaidos.

REKLAMA

A. Čapliko teigimu, apkarpytas bus ministerijų ir kai kurių savivaldybių finansavimas, o daliai savivaldybių finansavimas bus paliekamas toks, koks buvo.

„Mokesčių didinimas jokios naudos neduotų. Tai tas pats, kas grąžinti pensijas ir vėl atimti jas iš pensininkų per kainų padidėjimą. Padidintume pensijas 2 proc., o kainos padidėtų 4-5 proc., taip jau buvo 2008 metais“, – primena A. Čaplikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Biudžeto projekto pakeitimus tvirtins antradienį

Konkretūs skaičiavimai, kiek bus mažinamos įvairių sričių išlaidos, bus atlikti iki rytojaus. Ar mažės viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai, esą  spręs kiekviena ministerija.

Antradienį Vyriausybė rinksis į neeilinį posėdį ir patvirtins siūlomus biudžeto projekto pakeitimus.

REKLAMA

Patikslintas 2012 m. biudžeto projektas Seimui turi būti pateiktas antradienį, likus dviem paroms iki jo antrojo svarstymo, kuris Seime vyks ketvirtadienį, todėl sprendimus Vyriausybei tenka priimti skubiai.

Finansų ministerija prognozuoja, kad kitąmet Lietuvos BVP augs 2,5 proc., o ne 4,7 proc., kaip buvo prognozuota anksčiau. Ekonomika augs lėčiau nei prognozuota dėl įtemptos padėties Lietuvos eksporto partnerėse šalyse, dar 0,1-0,2 proc. BVP Lietuva praras dėl „Snoro“ bankroto.

REKLAMA

Šiuo metu PVM Lietuvoje yra 21 proc. Dabartinė Vyriausybė nuo 18 proc. iki 19 proc. jį didino nuo 2009 m. pradžios, antrą kartą iki 21 proc. jis pakeltas tų pačių metų rugsėjį.

2012 m. Lietuvai siekiant neviršyti 2,8 proc. valdžios sektoriaus deficito, skolintis teks apie 10 mlrd. Lt.

(papildyta 14:29 val.)

Senos skolos bus gražinamos laiku

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko teigimu, dirbantiems pensininkams 1995-2002 m. nepilnai išmokėtų pensijų kompensavimas vyks pagal anksčiau nustatytą tvarką – dėl numatomo valstybės išlaidų mažinimo 4 proc.  jos atidėtos a nebus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D. Jankauskas užtikrino, kad, skirtingai nei dėl sunkmečiu sumažintų pensijų kompensavimo apribojimo iki 50 proc., kompensacijos už 1995-2002 m. išmokų dydis nesikeis.

„Įsipareigojimas birželį išmokėti už laikotarpį nuo 1995 iki 2002 metų dirbusiems pensininkams išlieka, dėl to jokių pakeitimų apsisprendėme bent jau kol kas nedaryti“, – sakė D. Jankauskas.

REKLAMA

Jo teigimu, nedarbo draudimo, tėvystės/motinystės išmokų apskaičiavimo tvarka neturėtų keistis, tačiau gali  kisti nuo draudžiamųjų pajamų priklausanti maksimali išmokų suma.

-----------------------------

Vyriausybė pirmadienį paskelbs, ar ryžis jau trečią kartą per šitos Vyriausybės darbą didinti pridėtinės vertės mokestį (PVM). Šį kartą jis būtų didinamas 2 procentais.

REKLAMA

Kad būtų užlopyta 800–900 mln. litų galinti siekti biudžeto skylė, reikia arba 3,5–4 proc. sumažinti valstybės išlaidas, ką siūlo liberalai, arba iki 23 proc. didinti PVM.

Dėl galimo PVM didinimo sutarimo valdančiojoje koalicijoje kol kas nėra. PVM didinimui nepritaria Liberalų sąjūdis, Liberalų ir centro sąjunga, tam priešinasi ir opozicija.

REKLAMA
REKLAMA

Penktadienį Visagine Vyriausybės vadovas tikino, kad liberalų siūlymas nebus ignoruojamas, tačiau dėl tokio žingsnio galimumo jis nebuvo užtikrintas.

„Šiandien koalicijos partneriai pasiūlė ir su Finansų ministerija sutarėm, kad jie pabandys suskaičiuoti (...). Pasiūlymas buvo mažinti išlaidas 3,5–4 proc. visiems asignavimų valdytojams, ir pirmadienį matysime, koks iš to bus rezultatas“, – sakė A. Kubilius.

Pasak Lietuvos liberalų sąjūdžio vadovo Eligijaus Masiulio, išlaidas apkarpius 3,5 proc. būtų pasiektas toks pat efektas kaip ir padidinus PVM iki 23 proc.

Šį pasiūlymą koalicijos partneriai turėjo apsvarstyti per savaitgalį, nes jau šią savaitę Seimui turi būti pateiktas biudžeto projektas.

Jei Lietuva nepriims reikalingų sprendimų, skirtų mažinti biudžeto deficitą, skolinimosi kaina augs, nes tarptautinės finansų rinkos skaudžiai baudžia šalis už politinės valios trūkumą. Todėl ir svarstomas pridėtinės vertės mokesčio didinimas, teigia Premjeras A. Kubilius.

„Daug tų komentarų, kažin ar visada jie labai racionalūs. Mes tarėmės pasitarimuose, kad kol nesutarėm, tol per daug ir nekomentuojam, bet vis tiek neišlaikoma“, – taip liberalcentristo Algio Čapliko teiginius, kad konservatorių siūlymai dėl PVM ir biudžeto deficito pavers Lietuvą „gražiu pakaruokliu“, sakė Premjeras.

REKLAMA

PVM didinimas 2 procentiniais punktais, iki 23 proc., būtų vienas iš greitai įgyvendinamų sprendimų, teigia finansų ministrė Ingrida Šimonytė.

Pasak I. Šimonytės, Finansų ministerija turi pabloginti kitų metų makroekonomines prognozes, dėl to esą laikytis 3 proc. valstybės biudžeto deficito ribos be papildomų sprendimų yra sunku.

„Pasirinkimai tokiu atveju yra trys: arba didesnis deficitas ir didesnė skola, o didesnė skola visada yra didesni mokesčiai tik su palūkanomis, arba mokesčių, išlaidų pakeitimai, jeigu ministrai ras rezervų ta pačia suma sumažinti išlaidas. Viskas labai paprasta“, – yra sakiusi ministrė.

Asmeniškai I. Šimonytė teigė mananti, kad geriausias būdas yra ieškoti pakeitimų išlaidose, bet juose nėra daug rezervų, ministrams gali būti sunku apkarpyti savo kuruojamų sričių biudžetus.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas griežtai nepritaria Vyriausybės ketinimui didinti PVM. Augančio biudžeto deficito iššūkį LLRI ragina spręsti kuo skubiau mažinant valstybės biudžeto išlaidas ir privatizuojant valstybei priklausantį komercinį turtą.

Vėl didinamas PVM bus žalingas ir skurdins visus šalies gyventojus be išimties, kadangi mažės jų perkamoji galia. PVM brangina įsigyjamas prekes visiems žmonėms, nepriklausomai nuo žmonių finansinės padėties. Todėl PVM kėlimas skaudžiausiai smogs skurdžiausiems gyventojams, kurie dar nespėjo pajusti atsigaunančios ekonomikos: pensininkams, socialiai remtiniems asmenims ir mažus atlyginimus uždirbantiems žmonėms. Mažėjantis vartojimas reikš nuostolius šalies įmonėms, kurios bus priverstos dar sykį imtis skausmingų diržų veržimosi priemonių, mažinant darbuotojų atlyginimus ar juos atleidžiant. PVM didinimas blogins šalies ūkio padėtį: lėtės ūkio augimas, augs nedarbas, nekils atlyginimai. Padidinus PVM, išaugs paskatos vengti mokesčių, augs šešėlinė ekonomika. Savo ruožtu tai prieštaraus Vyriausybės užsibrėžtai krypčiai mažinti šešėlį. Prastėjanti ūkio būklė ir auganti šešėlinė ekonomika gali reikšti, kad neišsipildys prognozė dėl papildomų pajamų padidinus PVM, sako instituto ekspertai.

REKLAMA

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys mano, kad kai kurių politikų reiškiamas nenoras nuo kitų metų kelti mokesčių yra tolygus siūlymui neatkurti pensijų į 2008 metų lygį.

„Reikėtų kalbėti atvirai žmonėms, kad visos diskusijos viešoje erdvėje apie tai, ar didinti, ar nedidinti mokesčių iš esmės yra diskusijos – atkurti ar neatkurti pensijų nuo Naujųjų metų. Manau, kad reikia ieškoti papildomų mokesčių, kuriais galėtume papildyti biudžetą. Esmė ta, kad, jeigu nerasime papildomų šaltinių, iškyla grėsmė pensijų atkūrimui. Tą puikiai visi žino, ir vienas iš galimų kelių yra didinti PVM“, – Eltai sakė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas R. J. Dagys.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija teigia prieštaraujanti Vyriausybės siekiams padidinti PVM iki 23 proc.

Konfederacijos teigimu, padidinus PVM brangs prekės ir paslaugos, mažės žmonių perkamoji galia, didės emigracija, tai turės neigiamų pasekmių šalies ekonomikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų