REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į prekybos centrus plūstelėjo skiepų priešininkai su padirbtais pasais. Vien policija užfiksavo daugiau mažiausiai pora dešimčių bandymų klastoti dokumentus. O vienas skiepų priešininkas net nufilmavo kaip pasidirba netikrą skiepų pasą ir su juo patenka į prekybos centrą. Policija sako, kad už dokumentų padirbinėjimą numatyta iki dviejų metų kalėjimo. 

Į prekybos centrus plūstelėjo skiepų priešininkai su padirbtais pasais. Vien policija užfiksavo daugiau mažiausiai pora dešimčių bandymų klastoti dokumentus. O vienas skiepų priešininkas net nufilmavo kaip pasidirba netikrą skiepų pasą ir su juo patenka į prekybos centrą. Policija sako, kad už dokumentų padirbinėjimą numatyta iki dviejų metų kalėjimo. 

REKLAMA

Tuo metu didieji prekybos centrai skundžiasi sumažėjusiu  lankytojų skaičiumi ir kritusia apyvarta. Esą daugiau žmonių dabar grūdasi ir virusais dalinasi mažosiose parduotuvėse.

Prie įėjimo į prekybos centrą senjoras ginčijasi su apsaugos darbuotoju: „Vakar, užvakar leido, o šiandien jau neleidžiat. Taigi čia neįgalumo pažymėjimas.“ Į parduotuvę jis patekti mėgina su neįgaliojo pažymėjimu, tačiau galiausiai nepatenkintas apsisuka ir išeina: „Viskas. Viso gero.“ 

„Galite pašte išsiimti. Neturiu dabar net paso. Tai ką man duos?“ – nieko nepešusi, iš parduotuvės iškeliauja ir galimybių paso neturinti moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ne visi žmonės tokie sąžiningi. Internete plinta vaizdo įrašas, kurio herojus pasakoja: „Man reikia važiuoti į prekybos centrą ir ne tik, tad „Photoshopo“ pagalba pasigaminau šitą avinėlių pasą. Tad su juo man turėtų atsiverti visos galimybės. Avelių pasas, sheep sertifikatas. Pajauninau metus, 5 metus galioja. Turėtų „paeiti“.

REKLAMA

Atsispausdinęs Avino Barono galimybių pasą, vyras keliauja į prekybos centrą ir pasakoja filmuodamas: „Žiūrėsim, ar praleis šitą Aviną Baroną.“

Tikrintoja nepastebi, kad galimybių pasas padirbtas, herojus dėsto toliau: „Gerai dėkui. – Na va, taip sakant, viskas praėjo. Net skenuoti nereikėjo.“

O taisykles apėjęs Avinas Baronas jaučiasi kaip didvyris: „Jaučiamės tikrai išskirtiniai avinai. Va, ir vaikai avinukai džiaugiasi pramogom. Prekybos centras beveik tuščias. Jaučiuosi pakylėtas.“

O kaip tai vertina žmonės? 

„Tiesiog chuliganizmas, manau.“

„Na, nesąmonė. Kaip čia galima vertinti? Čia nevertinami dalykai.“

„Savotiški aferistai. Juoko darbas čia padirbti.“

„Jeigu dantys neišdaužyti, reikia šypsotis. Bet valdžia, man atrodo, ir paskutinius dantis išdaužys jau.“

REKLAMA
REKLAMA

Policija sako, kad galimybių paso klastojimas yra kriminalinis nusikaltimas.

„Tai yra rimtas dokumentas ir su juo kažkokie žaidimai arba kažkokie bandymai pajuokauti turbūt gali baigtis ir labai liūdnai“, – sako policijos atstovas Ramūnas Matonis.

Beje, pastarosiomis dienomis policija užfiksavo per 20 pažeidimų – arba siūlymų įsigyti galimybių pasus internete, arba mėginimų suklastotais dokumentais pasinaudoti. 

„Atsakomybė gali būti dėl sukčiavimo arba dėl dokumento klastojimo. Už sukčiavimą, jeigu neklystu, iki trejų metų laisvės atėmimo bausmė gali būti maksimali, o už dokumento klastojimą apie pora metų“, – tęsia R. Matonis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savo ruožtu didieji prekybos centrai, į kuriuos be galimybių paso nepateksi, fiksuoja gerokai sumažėjusius klientų srautus.

„Tai visoje Lietuvoje mes turime 75 parduotuves, kuriose yra taikomi ribojimai dėl galimybių paso, ir per šias dvi dienas pastebėjome, kad pirkėjų srautas yra sumažėjęs apie 29 proc.“, – kalba „Maxima“ atstovė Rima Aukštuolytė.

Dalis žmonių apsiperka internetu.

„Virtualioji „Rimi“, pasirodo, yra tikrai mėgstama ir sulaukia papildomo naujo srauto klientų, kurie tikriausiai rinkosi šitą alternatyvą kaip saugiausią, kaip patogiausią, kurioje prašoma tiktai vieno dokumento, t. y. mūsų banko kortelės“, – tikina „Rimi“ atstovė Gabrielė Šerėnienė.

REKLAMA

Kiti traukia į mažas parduotuves, kuriose galimybių paso nereikia.

„Ir ypač tą tendenciją buvo galima stebėti tose parduotuvėse, kurios yra įsikūrusios šalia didesnių parduotuvių, kuriose yra reikalaujamas galimybių pasas“, – sako „IKI“ atstovė Gintarė Kitovė.

Skeptiškai Galimybių pasą vertinantis Sveikatos Teisės Institutas sako, kad juo valdžia esą siekia ne stabdyti viruso plitimą, o priversti žmones skiepytis. 

„Ir tai yra blogai, nes neužtikrinama visuomenės sveikata. Pavyzdžiui, prekybos centruose, kai įleidžiami tiek pasiskiepiję asmenys, kurie turi imunitetą, ir taip pat tie, kurie pasidarę testą, kurie yra nei skiepyti, nei persirgę, jie visi yra vienoje vietoje, visi maišosi tarpusavyje, be kaukių ir panašiai“, – teigia Sveikatos teisės Instituto atstovas Justas Sakavičius.

REKLAMA

Didžiųjų prekybos tinklų atstovai sako, kad būtent mažosios parduotuvės gali tapti koronaviruso židiniais.

„Aš tikrai nenoriu kritikuoti Vyriausybės sprendimo, bet logikos tai aš nesuprantu, nes šiuo metu mažosiose parduotuvėse saugumas, manau, yra stipriai sumažėjęs. Pas mūsų konkurentus net šešios kasos ir po 20 žmonių eilėje stovi, tai jūs puikiai suprantate, kad apie jokius atstumus mes ten negalime kalbėti“, – aiškina „Norfa“ savininkas Dainius Dundulis.

„Didžiausi židiniai šiuo metu vis tiktai yra šeimose ir šito neužmirškime. Pusė atvejų yra neidentifikuojama ir apie trečdalis visų situacijų susikuria būtent namų ūkiuose, užtat kiekvieno mūsų asmeninis laikymasis darbe, namie ir kitur, kur lankomės, kaukių ir kitų higienos dalykų, jis yra lemiamas“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Lietuvos prekybos įmonių asociacija prašo Vyriausybės nuolaidų – kad galimybių paso nebereikėtų rodyti parduotuvėse su atskirais įėjimais, kurių plotas neviršija 5000 kvadratinių metrų. Dabar toks reikalavimas galioja maždaug triskart mažesnėms parduotuvėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų