Pirmadienį uždarame šį spalį sudarytos Seimo laikinosios komisijos posėdyje liudijęs T. Gailius taip pat teigė manantis, jog jo pateiktą informaciją galima išslaptinti pagal atitinkamas procedūras, ir tuomet su ja galės susipažinti visuomenė.
„Tuo metu ne visus paaiškinimus teikiau, tik dalį, man nebuvo suteiktos galimybės pilnai atsakyti, pilnai paaiškinti, pilnai pateikti informaciją. Dabar man ta galimybė sudaryta“, – pirmadienį žurnalistams sakė T. Gailius.
Seimo laikinosios komisijos pirmininkas Vytautas Bakas tvirtino, jog buvusios kadencijos parlamentarai koncentravosi ne į pranešėjo pateiktos medžiagos turinį, o kodėl jis nusprendė kreiptis į politikus.
„Praėjusią kadenciją niekas jo neklausė šitos informacijos, nebuvo užduodami klausimai arba užduodami ne apie pranešėjo pateiktos informacijos turinį, o apskritai, kodėl pranešėjas nusprendė kalbėti. Aš ne kartą esu sakęs, kad tyrimo niekas neatliko, pranešėjas neturėjo galimybės pateikti tos informacijos“, – tvirtino V. Bakas.
Galimai neskaidrus finansavimas
Buvęs vienos iš VSD valdybos viršininkas T. Gailius parlamentinei komisijai praėjusią savaitę atvirame posėdyje paliudijo, kad dirbdamas žvalgyboje matė informacijos dėl galimai neskaidraus 2019 metų prezidento rinkimų kampanijos finansavimo, bet konkretaus kandidato neišskyrė. T. Gailius sakė daugiau komentuoti klausimo viešame posėdyje negalintis, nes tai slapta informacija.
Savo tapatybės nusprendęs nebeslėpti T. Gailius praėjusią savaitę taip pat sakė įtaręs, kad jo vadovai galėjo padaryti drausminį pažeidimą ar net nusikaltimą, todėl jis ir kreipėsi į politikus bei tapo pranešėju.
Seimo komisija pirmadienį pranešėjo apklausą tęsė uždarame posėdyje specialiose Seimo patalpose. T. Gailiaus liudijimas užtruko dvi su puse valandos.
Pirmadienį T. Gailius teigė negalintis daugiau komentuoti, kokią informaciją pateikė uždarame posėdyje, nes tai yra valstybės paslaptis, bet teigė, jog ji galėtų būti išslaptinta.
„Yra būdai, kaip tą informaciją galima išslaptinti, procesai numatyti, manau, kad visuomenė gali tai sužinoti“, – teigė T. Gailius.
Seimo komisijos pirmininkas V. Bakas tvirtino, jog informaciją, kuria tarnybos disponavo dėl galimai neskaidraus rinkimų finansavimo, bus siekiama pristatyti visuomenei.
„Galiu užtikrinti, kad komisija padarys viską, kad ši informacija apie galimai neteisėtą finansavimą, kitas aplinkybes, būtų sutvarkyta taip, kad ta dalis, kuri sudaro viešą interesą, būtų išslaptinta“, – sakė V. Bakas.
Seimo komisijai pradėjus darbą V. Bakas pats neturėjo leidimo dirbti su slapta informacija, nes pasikeitus kadencijoms jo neatsinaujino, ir prezidentas G. Nausėda komentuodamas komisijos sudarymą dėl šios priežasties yra pasakęs, kad komisija „kaip ir nelegali“.
V. Bakas tuomet teigė, jog leidimo dirbti su slapta informacija jam ir nereikia, nes parlamentinis tyrimas privalo būti viešas, o galimi pareigūnų pažeidimai neturi būti nagrinėjami už uždarų durų, tačiau vis daugiau liudijimų krypstant į uždaras temas kreipėsi šio leidimo ir praėjusią savaitę patvirtino jį gavęs.
Praėjusią savaitę paskelbęs sieksiantis antros kadencijos G. Nausėda atmetė įtarimus dėl galbūt neskaidrios pirmosios rinkimų kampanijos finansavimo ir patvirtino, kad iš Seimo komisijos sulaukęs klausimų dėl jo pirmojo kandidatavimo atsakytų raštu.
Prieš liudijimą išėjo iš patarėjų
Seime pirmadienį žurnalistų klausiamas, kodėl nusprendė atskleisti savo tapatybę, T. Gailius teigė, jog ji ir taip visiems buvo žinoma, o į komisiją liudyti jis atėjęs, nes jaučia pilietinę pareigą.
Prieš liudydamas komisijai praėjusią savaitę jis pasitraukė iš sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio patarėjų.
„Manau, kad procesą reikia pereit kaip fiziniam asmeniui, kad nebūtų jokių interpretacijų. Buvau asmeninio politinio pasitikėjimo pareigūnas pas ministrą, o liudijimai liečia tam tikrus politikus – galvojau, kad man pačiam taip bus lengviau“, – sakė pranešėjas.
Praėjusią savaitę viešai liudydamas Seimo komisijai T. Gailius teigė, kad pristatydamas VSD vadovui Dariui Jauniškiui jo skyriaus surinktą medžiagą apie tuomet į prezidentus kandidatavusio G. Nausėdos aplinką suprato, jog slapta informacija gali būti atskleista neturinčiam leidimo su ja susipažinti asmeniui, buvo rinkta jo užsakymu.
„Mus domino keletas aspektų, visų pirma, kokios apimties informacija buvo renkama, kol kas mes turime duomenis, tik apie vieno iš kandidatų aplinką, kitas aspektas – STT atlikti veiksmai tiriant šią situaciją, trečias aspektas – galimas neteisėtas prezidento rinkimų kampanijos finansavimas ir poveikis, ir pranešėjo apsaugos užtikrinimas“, – po uždaro komisijos posėdžio sakė V. Bakas.
Komisijos pirmininkas teigė, jog toliau į posėdžius bus kviečiami buvę ir esami Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovai, VSD direktorius.
Seimo laikinoji komisija buvo sudaryta šiemet spalį ir aiškinasi VSD pranešėjo T. Gailiaus informaciją apie VSD vadovų veiksmus tikrinant G. Nausėdos aplinką jam kandidatuojant, praėjusių prezidento rinkimų finansavimą.
Prezidentas G. Nausėda yra teigęs, kad V. Bako vadovaujama komisija „kaip ir nelegali“, nes pirmininkas neturi leidimo dirbti su slapta informacija. V. Bakas patvirtino BNS leidimą atsinaujinęs.
Po T. Gailiaus liudijimo VSD pakartojo, jog laikėsi įstatymų, kai tikrino tuomet dar kandidato į prezidentus G. Nausėdos komandą.
2023 metų pradžioje išleistoje knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“, kurios dalis turinio yra paremta T. Gailiaus pasakojimais, yra keliami klausimai dėl G. Nausėdos rinkimų kampanijos finansavimo skaidrumo.
G. Nausėda atmeta įtarimus dėl galbūt neskaidraus kampanijos finansavimo, taip pat tvirtina esantis pasiruošęs atsakyti į komisijos klausimus raštu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!