„Tauragės teritorijoje būtų siūloma sumažinti teritoriją nuo originalios versijos per 565 hektarus, tai yra atitraukiant 5 teritorijas nuo gyvenamų teritorijų ir mažinant poligono dydį. Dėl Šilalės – (...) karinio poligono pokytis būtų per 335 hektarus, atitraukiant nuo 4 teritorijų“, – Seimo Kaimo reikalų komitete trečiadienį kalbėjo R. Pleškys.
Viceministro teigimu, nors naujiesiems poligonams nėra suteikiamas konkrečiai lengvojo manevrinio poligono statusas, įstatymas numato išskirtinai tik tokio pobūdžio karinę veiklą.
Tai reiškia, kad teritorijose nebus įrengiamos šaudyklos – bus šaudoma tik imitacinėmis priemonėmis, naudojama pirotechnika, taip pat griežčiau nustatomi miško kirtimų apribojimai – kirsti galima bus iki 15 proc. miško plotų.
„Kadangi įstatymu statuse duodamas pakeitimas, kad poligonas yra be šaudyklų ir kovinio šaudymo, tai kariuomenei nieko kito ir nebelieka, kaip tik manevruoti. Neparašyta, kad jis manevrinis, bet iš principo daugiau jokios kitos veiklos ten negalima daryti. Akcentas yra daugiau į Šilalės poligoną, nes ten labiau bus daromos artilerinės pozicijos, (...) o jau Tauragės labiau pėstininkams, tai yra labiau miškinga teritorija“, – teigė R. Pleškys.
Į Šilalės poligoną ketinama perkelti kariuomenės artilerines pozicijas. Tam savivaldybė turės pakeisti bendrąjį teritorijos planą, kuriame krašto apsaugos tikslams bus numatyta mažiau ūkininkų naudojamų žemės ūkio paskirties sklypų, vietoje jų – daugiau iškirstų miško plotų.
„Dėl to pasiūlymas yra, kad iki 15 proc. poligono teritorijos galėtų būti miškinama, bet (..) nebūtinai tiek ir bus“, – kartojo viceministras.
Kariuomenės reikmėms naudojamo kelio tarp Tauragės ir Žukų statuso ministerija nekeis – jis, pasak R. Pleškio, ir toliau bus prižiūrimas valstybės kelių bendrovės „Via Lietuva“, todėl kariuomenė niekada negalėtų jo uždaryti ar kitu būdu riboti eismo.
KAM Teisės departamento direktorės Juditos Nagienės teigimu, sumažinus Tauragės ir Šilalės poligonus, vietos politikų ir aplinkinių gyvenviečių prašymu kiekvienas jų bus atitrauktas nuo keturių teritorijų – gyvenviečių, pavienių sodybų, rezervato, kitų rekreacinių teritorijų, kapinių.
Likusi Tauragės poligono teritorija sudarys 3687 ha, Šilalės – 2345 ha, šiuos žemės sklypus KAM valdys patikėjimo teise.
Medžioklės būreliams numatomos kompensacijos
Krašto apsaugos viceministro teigimu, kertant miškus, daliai plotus paradusių medžiotojų nuostolius ketinama kompensuoti.
„Nė vienas medžioklės būrelis neuždaromas. (...) Plotai prarandami, bet nei vienas būrelis neuždaromas. Suteikiama pirmumo teisė (gyvūnų – ELTA) gausos reguliavime tiems medžiotojų būreliams, kurie prarastų teritorijas. Taip pat galimai kompensuoti tam tikrus valstybės medžioklės plotus“, – aiškino R. Pleškys.
Pasak aplinkos viceministro Kęstučio Šetkaus, siekiant sudaryti sąlygas poligonus steigti sklandžiau, tarp ministerijų sudaryti nauji susitarimai dėl gyvūnų gausos reguliavimo – sutartys dėl laisvų medžioklės plotų perskirstymo, kompensacijų.
„Nei vienas būrelis nepraranda savo teisės į medžioklės būrelio statusą. Tas praradimas galėtų būti tuo atveju, jeigu medžioklės būrelio plotas sumažėjo mažiau negu 1000 hektarų. Tokio nei vieno būrelio nėra, apskritai paliečia 4 būrelius“, – akcentavo Aplinkos ministerijos atstovas.
K. Šetkaus žiniomis, kompensacijų ketina siekti 7 sklypų savininkai.
ELTA primena, kad svarstyti Krašto apsaugos ministerijos (KAM) parengtą įstatymo projektą dėl naujų poligonų steigimo Tauragės ir Šilalės rajonuose Seimas pradėjo liepą. Šiam siūlymui pritarė Valstybės gynimo taryba.
Siekiant užtikrinti sklandų poligonų įkūrimą bei jų efektyvų naudojimą, siūloma pripažinti statybas ypatingos svarbos projektu ir numatyti teisinį reguliavimą, paspartinantį reikiamos infrastruktūros kūrimą.
Tauragės rajone turėtų iškilti maždaug 4,3 tūkst. hektarų ploto poligonas. Tuo metu Šilalės rajone – kiek didesnis nei 2,6 tūkst. hektarų ploto.
Skelbiama, jog poligonai nebus visiškai uždaros karinės teritorijos, juose nebus šaudyklų, nevažinės sunkioji karinė technika.
Anksčiau ministerijos atstovai yra nurodę, kad poligonų statybų darbai prasidėtų iš karto po to, kai specialusis įstatymas būtų patvirtintas parlamente.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!