Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas atleidžiamas dėl pareigų nevykdymo, pranešė sveikatos apsaugos ministras.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas atleidžiamas dėl pareigų nevykdymo, pranešė sveikatos apsaugos ministras.

REKLAMA

„Atleidžiamas jis yra dėl tikrai ne vieno darbo drausmės pažeidimo ir pareigų neįvykdymo“, – ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seime sakė Aurelijus Veryga.

Jis atmetė, kad S. Čaplinsko atleidimas gali būti susijęs su šio kandidatavimu į Seimą opozicinės Socialdemokratų partijos sąraše.

„Buvo sudaryta komisija, kuri vertino, ir dalis tų pažeidimų buvo padaryti dar gerokai iki tol, kol jis dalyvavo rinkimuose ar pareiškė, kur ir su kokia partija jis kandidatuoja“, – teigė ministras.

Jis pranešė, kad šiuo metu S. Čaplinskas turi nedarbingumą, bet pirma jo darbo diena po jo bus ir paskutinė diena vadovaujant ULAC.

REKLAMA

Čaplinskas: tai – politinis susidorojimas

„Dabar tegul pasako, dėl kokių pareigų nevykdymo ir ką jis fabrikuoja“, – teigė S. Čaplinskas.

Pasak S. Čaplinsko, atleidimas – politinis susidorojimas, o prieš įstaigą buvo vykdomas mobingas.

„Su A. Veryga aš niekad nesipykau ir su niekuo nesipykstu, bet visi žino, kad įstaigos mobingas nuolat buvo vykdomas“, – kalbėjo ULAC vadovas.

„Kad čia yra politinis susidorojimas už nuomonę, turbūt jau seniai aišku“, – pridūrė jis.

S. Čaplinskas taip pat neatmetė versijos, kad į jo vietą norima paskirti kitą žmogų.

„Reikia prieš išeinant turbūt pasirūpint postais savo žmonėms. Jūs galvojat, nesuspėtų dar paskirti greitai? Visur tai vyksta“, – sakė S. Čaplinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat teigė šiuo metu „ne dieną ir ne dvi“ sergantis bei turintis nedarbingumą.

S. Čaplinskas šiuose rinkimuose kandidatavo į Seimą opozicinės Socialdemokratų partijos sąraše.

Šiurkščiai pažeidė pareigas

Kaip nurodo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), S. Čaplinskas yra atleidžiamas iš užimamų pareigų kaip šiurkščiai pažeidęs darbo pareigas, neperduodamas Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinės sistemos (ULSVIS) kitam SAM paskirtam valdytojui – Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC).

Tokį sprendimą sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga 2020 m. lapkričio 4 d. priėmė, susipažinęs su komisijos galimai padarytam darbo pareigų pažeidimui tirti tyrimo išvada.

Komisijos pateiktoje išvadoje nurodoma, kad S. Čaplinskas, vykdydamas savo pareigas organizuoti ULAC darbą ir jam vadovauti, neužtikrino, kad jo vadovaujama įstaiga vykdytų veiklą pagal galiojančių teisės aktų reikalavimus, reikšmingus visapusei asmens sveikatos apsaugai, bei neužtikrinimo Ministro įsakymų vykdymo juose nustatyta tvarka ir terminais.

REKLAMA
REKLAMA

2020 m. liepos 31 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) buvo paskirtas ULSVIS valdytoju ir tvarkytoju, o ULAC atitinkamai įpareigotas perduoti ULSVIS nustatytais terminais ir tvarka. Tyrimo metu nustatyta, kad ULAC vadovas nevykdė ministro įsakymo nuostatų, neperdavė ULSVIS, nebendradarbiavo su NVSC, siekiant sklandaus sistemos perdavimo, tuo pažeisdamas teisės aktų reikalavimus, bei neužtikrino kitų, ministro įsakymu pavestų funkcijų vykdymo. 

ULAC direktorius S. Čaplinskas, neperduodamas ULSVIS, užkirto kelią NVSC tinkamai realizuoti įtvirtintas pareigas, susijusias su užkrečiamųjų ligų informacijos valdymu, židinių ištyrimu, informacijos teikimo kitoms Lietuvos bei Europos institucijoms.

NVSC negalėdama perimti ULSVIS, negali vykdyti teisės aktais priskirtų funkcijų, negali laiku teikti duomenų atsakingoms institucijoms, kas labai apsunkina operatyvų užkrečiamųjų ligų židinių ištyrimą ir protrūkių identifikavimą. Taip pat NVSC negali užtikrinti tinkamos užkrečiamųjų ligų epidemiologinės priežiūros. Be to, NVSC negali pateikti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centrui duomenų apie koronaviruso infekcijos rodiklius. Nepateikiant nurodytų duomenų, Lietuvai bus taikomi papildomi apribojimai susiję su asmenų judėjimu Europos Sąjungoje. Jei šalis laiku nepateikia duomenų, jai taikomi tokie patys ribojimai, kaip raudonoms, t. y. didžiausios rizikos šalims, nepriklausomai nuo tikrosios epidemiologinės situacijos.

REKLAMA
REKLAMA

Neperduodant ULSVIS NVSC, kuris pandemijos metu visus savo pajėgumus yra sutelkęs į koronaviruso infekcijos atvejų išaiškinimą bei epidemiologinių tyrimų vykdymą, kyla pavojus, jog nebus tinkamai užtikrinama užkrečiamųjų ligų prevencija ir valdymas ne tik Lietuvos, tačiau ir tarptautiniu mastu.

ULSVIS ypač svarbi užtikrinant užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų kontrolę, todėl jos valdymo sutrikimai sąlygoja grėsmę surenkamų duomenų (tarp jų ir daugybės asmens duomenų) saugumui, taip pat jų savalaikiam pateikimui Europos ligų kontrolės centrui bei savalaikiam sprendimų priėmimui, valdant užkrečiamąsias ligas.

Pabrėžta, kad ULAC direktorius S. Čaplinskas, vienasmeniškai nevykdydamas įsakymuose įtvirtintų pavedimų, savo veiksmais ignoravo ir nesilaikė norminių teisės aktų, sukuriančių teises ir pareigas visiems teisinio santykio dalyviams. ULAC vadovo sprendimas nevykdyti įsakymuose nustatytų įpareigojimų nesuderinamas su SAM vykdoma valstybės politika sveikatos apsaugos srityje. Šiuo metu valstybės lėšomis įsigytos sistemos tinkamas naudojimas nėra galimas tik dėl įstaigos vadovo neveikimo.

S. Čaplinsko darbo sutarties pasibaigimo diena yra nukeliama iki laikinojo nedarbingumo pabaigos, darbo santykių pasibaigimo dieną atitinkamai laikant pirmąją darbo dieną po laikinojo nedarbingumo pabaigos.

Laikinai ULAC vadovavimą perims ULAC direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Krivickas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų