Mojuodama "Sodros" gelbėjimo vėliava ir lozungais apie siekius kūrėjams užtikrinti socialines garantijas, šalies valdžia pernai naktimis sukurpė įstatymus, kurių ydos pradėjo lįsti gerokai vėliau.
Seimas naktiniais įstatymais į vieną suplakė asmenis, turinčius ilgalaikes darbo sutartis su darbdaviu ir gaunančius autorinius atlyginimus, su tais, kurie autorinį atlyginimą gauna nereguliariai. Dėl to dalis vaikų susilaukusių kūrėjų prieš savo valią tapo įstatymo pažeidėjais.
Įstatymo aukos
Šių metų balandžio pabaigoje mėnesiui tėvystės atostogų išėjęs klaipėdietis Laurynas tapo įstatymo auka. Gegužę, tėvystės atostogų metu, jis gavo atlyginimą už balandžio mėnesį. O lapkričio viduryje sulaukė "Sodros" Klaipėdos skyriaus laiško, kuriame informuojama, kad jis privalo grąžinti pusę tėvystės pašalpos. Į tokią situaciją vyras pateko todėl, kad jo uždarbį sudaro darbo užmokestis ir reguliariai mokamas autorinis atlyginimas.
Pagal šiemet įsigaliojusią tvarką į motinystės/tėvystės atostogas išėjęs asmuo šių atostogų laikotarpiu negali gauti jokių papildomų pajamų. Balandį iki dukros gimimo Lauryno uždirbtą ir įprastu laiku gautą autorinio atlyginimo dalį "Sodra" prilygino papildomoms pajamoms. Ši įstatymo spraga jaunam tėvui kainavo pusę tūkstančio litų.
"Valdžia aiškino, kad autoriniams atlyginimams pradėjus taikyti socialinio draudimo mokesčius, kūrėjams nuo to bus tik geriau - turės didesnes socialines garantijas, sukaups pensijai ir taip toliau. Tačiau dabar ta pati valdžia mane baudžia už tai, kad aš reguliariai gaunu tokias pajamas", - piktinasi vyras.
Kitiems analogiškose situacijose kaip ir klaipėdietis atsidūrusiems tautiečiams teko pakloti dar daugiau - nuo pusantro iki beveik 10 tūkst. litų.
Taip nukentėję tėvai tikina, jog net patys "Sodros" darbuotojai juos ragina kreiptis į teismą, tačiau jauni gimdytojai lakstymams į teismo posėdžius neturi nei laiko, nei pinigų. Todėl maitina "Sodrą" sąžiningai uždirbtais pinigais.
Keis, bet ne taip
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) dienraštis klausė, kodėl ši institucija neteikia įstatymo pataisų, kuriomis ydinga sistema būtų pakeista.
"Jei žmogus įmonėje nuolat gauna ir darbo užmokestį, ir autorinį atlygį - gal būtų tikslinga patikslinti darbo sutartį ir numatyti didesnio darbo užmokesčio mokėjimą, taip išvengiant nereikalingų įstatymo interpretacijų dėl skirtingo pajamų apmokestinimo", - rašoma ministerijos atsakyme.
SADM skelbia, jog kai ką tėvų ir mamų labui esą ketinama koreguoti. Prieš mėnesį ministerija pranešė, kad bus bandoma taisyti nuo metų pradžios nusistovėjusią tvarką, kai dėl permokėtų motinystės ar tėvystės pašalpų, susidarius skolai "Sodrai", pašalpos gavėjas privalo grąžinti didžiulę permoką.
Viena realiausių siūlomų alternatyvų - susidarius pašalpos permokai, motinystės ar tėvystės pašalpą mažinti tokia suma, kiek žmogus gavo autorinių pajamų. Pavyzdžiui, jei mamai priklauso 1 000 litų mėnesinė pašalpa, o ji gavo 50 litų autorinį atlyginimą, tuomet jai būtų išmokėta 950 litų dydžio pašalpa iš "Sodros".
O jei pašalpa tokiai mamai buvo išmokėta anksčiau nei ji gavo autorinį atlyginimą, dėl gautų pajamų susidariusią permoką moteris turėtų pati grąžinti į "Sodros" biudžetą. Tarkim, jei mamai priklauso 3 000 litų mėnesio pašalpa, "Sodra" į jos sąskaitą iškart perveda visą 12 tūkst. litų sumą už keturis mėnesius, kaip numatyta įstatyme. Jei moteris du mėnesius iš eilės gavo po 600 litų autorinių pajamų, tuomet ji į "Sodros" biudžetą grąžinti turėtų 1 200 litų.
Rado nišą
Vilija TYLINGO, Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) vyr. buhalterės pavaduotoja:
Mūsų agentūra kūrėjams moka ne autorinius atlyginimus, bet honorarus. Nuo jų įmokos "Sodrai" neskaičiuojamos, todėl mūsų mokami pinigai netraktuojami kaip papildomos pajamos ir LATG-A sąrašuose esantys autoriai motinystės bei tėvystės laikotarpiu gali būti ramūs, kad šios išmokos juos pasieks. Trumpiau tariant, "Sodra" honorarų netraktuos kaip papildomų pajamų, todėl grąžinti permokų valstybei nereikės. Mes taip pat buvome sunerimę dėl naujos tvarkos, todėl raštu kreipėmės į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Gavome atsakymą, jog mes mokėti honorarus galime ir tėvystės/motinystės atostogų metu. Kas kita yra tiems, kurie dirba su autorinėmis sutartimis.
Apmokestinimo subtilybės
Darbo užmokestis paprastai priskaičiuojamas už tam tikrą praeitą laikotarpį (dažniausiai 2 savaitės arba mėnuo). Socialinio draudimo įmokos nuo darbo užmokesčio įskaitomos į tą laikotarpį, už kurį žmogus gavo darbo užmokestį. O socialinio draudimo įmokos nuo autorinio atlygio priskaičiuojamos tada, kai jis išmokamas ir draudimas taikomas į priekį nuo įmokų sumokėjimo.
Vaida JUTKONĖ