Ketvirtadienį Konstituciniam Teismui (KT) išaiškinus, kad parlamentarams laikinai gali būti sumažintas atlyginimas, jei to reikalauja valstybės itin sunki finansinė padėtis, valdantieji linkę įteisinti parlamentarų uždarbio mažėjimą.
Opozicinės frakcijos teigia svarstysiančios siūlymus mažinti parlamentarų atlyginimus, jei tokių būtų.
Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos, anksčiau jau siūliusios apkarpyti parlamentarų algas, seniūnas Jurgis Razma ketvirtadienį BNS sakė tikėjęsis tokio KT išaiškinimo, nes kitaip esą būtų „teisinis absurdas“. J.Razmai abejonių sukėlė Seimo teisės departamento teisininkų kompetencija.
„Žinoma, reikės kelti klausimus dėl Seimo teisės departamento teisininkų kompetencijos, nes tai jų sukeltos abejonės Seime įnešė tam tikro sutrikdymo, kai mūsų frakcijos buvo jau inicijuoti pasiūlymai normalizuoti atlyginimus“, - sakė konservatorius.
Seimo pirmininko pavaduotojas konservatorius Česlovas Stankevičius lapkričio pabaigoje įregistravo Seimo statuto pataisą, numatančią, kad „Seimas, įvertindamas šalyje bręstančią arba susidariusią sunkią ekonominę finansinę padėtį, Seimo narių bei Seimo narių pareigūnų atlyginimų dydžius atskiru įstatymu gali sumažinti“.
Tačiau Seimo Teisės departamentas paskelbė, kad ši Statuto pataisa gali prieštarauti Konstitucijai. Seimo teisininkai pažymėjo, jog KT yra konstatavęs, kad „Seimo nario atlyginimas turi būti pakankamo dydžio, mokamas reguliariai, kad Seimo kadencijos metu įstatymu negali būti nustatytas mažesnis Seimo nario atlyginimas negu kadencijos pradžioje“.
„Nelaukdami Teismo sprendimo, beveik visi mūsų frakcijos nariai parašė pareiškimus susimažinti atlyginimus 15 proc., tai manau, kad mums nebus problemų Teismui priėmus tokį sprendimą inicijuoti ar prisidėti prie iniciatyvų, kad šis klausimas būtų išplėstas visuotinai teisiniu lygiu (...). Gali būti tęsiamas mūsų frakcijos atstovų projektų nagrinėjimas. Tada jis buvo sustabdytas dėl teisininkų išvados, kuriai pats Seimas balsavimu pritarė“, - sakė J. Razma.
Tautos prisikėlimo partijos (TPP) seniūnas Laimontas Dinius BNS sakė, kad TPP frakcija taip pat iš esmės sutinka, kad Seimo nariai turi susimažinti atlyginimus.
„Žinoma, kad frakcija reaguos, jeigu bus tai pasiūlyta susimažinti - kiek žinau, toks yra registruotas. Nors mūsų siūlymas buvo peržiūrėti vadinamąsias kanceliarines išlaidas, bet čia priklausys nuo koalicinio sutarimo. Mes būsime nuoseklūs ir jo laikysimės“, - sakė L. Dinius. Pati frakcija, pasak jos vadovo, iniciatyvos nerodys, nes tokie pasiūlymai jau pateikti ir TPP atstovai „nesiverš prie mikrofono“ kartodami tą patį.
Liberalų sąjūdžio (LS) frakcijos seniūnas Audrius Endzinas aiškino, kad ir LS sieks įstatymo pataisos, kad visi Seimo nariai susimažintų uždarbį 15 proc. Tokiam įstatymui pritartų ir Liberalų ir centro sąjunga.
„Sveikinu šį KT sprendimą, jis atspindi šią situaciją ir tokio sprendimo tikisi Lietuvos žmonės. Raginu artimiausiu metu Seimą patvirtinti įstatymą, kurį pasirašė dauguma Seimo narių kaip moralinį įsipareigojimą susimažinti atlyginimą 15 proc. Šiandien nėra jokios teisinės priežasties neįtvirtinti to įstatymu“, - kalbėjo liberalcentristų vadovas Artūras Zuokas.
Pasak opozicinės socialdemokratų frakcijos seniūno Zigmanto Balčyčio, socialdemokratų frakcija pritartų siūlymams mažinti atlyginimus parlamentarams, jei iniciatoriai įrodytų, „jog yra krizinė situacija“ ir kiek ji tęsis - tai yra, kokiu laikotarpiu Seimo narių algos būtų sumažintos. Z. Balčyčio teigimu, parlamentarams reikėtų apkarpyti atlyginimus ne mažiau nei kitų institucijų darbuotojams.
Opozicinės partijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Valentinas Mazuronis sakė, kad frakcija svarstytų pasiūlymus oficialiai susimažinti atlyginimus, tačiau kol kas frakcijos pozicija - individualiai aukoti labdarai.
„Mes frakcijoje nesvarstėme šių nuostatų, frakcijos pozicija iki šiol buvo tokia, kad mes dalį pinigų skirsime labdarai, ir kiekvienas apsispręs, kur ir kiek, bet tikrai ne mažiau nei 15 proc. Jeigu dabar yra KT išaiškinimai ir bus keičiama, kad reikia mažinti, tada svarstysime frakcijoje“, - BNS sakė V. Mazuronis.
Opozicijoje dirbančios Darbo partijos frakcijos atstovė Virginija Baltraitienė teigė, kad "darbiečiai" šio klausimo dar nesvarstė ir "tvirtos pozicijos" neturi, tačiau pritartų algų mažinimui "proto ribose" kalbant apie algų apkarpymo laikotarpį. Pasak jos, reikėtų mažinti ne tik parlamentarų, bet ir Vyriausybės narių atlygį.
Konstitucinis Teismas (KT) ketvirtadienį popiet paskelbė išaiškinimą, kad esant sunkiai valstybės finansinei padėčiai parlamentarams galima laikinai sumažinti atlyginimus.
Į KT su prašymu išaiškinti 1999 metų lapkričio 9 dienos ir 2006 metų kovo 28 dienos nutarimus kreipėsi Seimo pirmininkas.
Lapkričio 17-ąją kadenciją baigęs Seimas paskutinėmis dienomis priėmė, o prezidentas pasirašė Seimo statuto ir atitinkamo įstatymo pataisas, kuriomis sumažintos išmokos už išlaidas parlamentiniam darbui, tačiau pakeltas atlyginimas.
Iki pertvarkos Seimo nariai gaudavo 4,6 tūkst. litų atlyginimą neatskaičius mokesčių, dar apie 8,5 tūkst. sudarydavo išmokos už išlaidas parlamentinei veiklai. Pakeitus tvarką, Seimo nariams priklauso apie 11 tūkst. litų atlyginimas neatskaičius mokesčių, o sumažėjusi išmoka už išlaidas parlamentinei veiklai siekia 3,8 tūkst. litų.