Dauguma būsimų mamų ir ką tik į motinystės atostogas išėjusių moterų turėtų nusiteikti, kad jau kitąmet joms teks blaškytis tarp namų ir darbo. Kitos išeities valdžia nėra nusiteikusi palikti - dar šią savaitę Seimas yra suplanavęs antrais vaiko gyvenimo metais mokamą pašalpą sumažinti nuo 85 iki 50 proc. buvusio moters uždarbio.
Šiuo metu vidutinis darbo užmokestis šalyje atskaičius mokesčius siekia apie 1 700 litų. Tad galima padaryti prielaidą, kad didžioji dalis moterų antraisiais vaiko priežiūros metais gali tikėtis apie 850 litų mėnesinės išmokos.
Akivaizdu, kad daugumai perpus mažesnių nei buvęs darbo užmokestis pajamų gali neužtekti mokesčių naštai ir buities išlaidoms. Tokiu atveju lieka tik melstis, kad ikimokyklinėje įstaigoje atsirastų vietos mažyliui. Tačiau ne paslaptis, kad ne kiekvienas darželis noriai priima tik metukų sulaukusį vaiką, o ir specialistai vis dažniau sutaria, kad pirmaisiais metais vaikui geriausia augti su mama.
Auklės atpigo
Po išmokų sumažinimo antraisiais vaiko metais mamoms planuojama palikti galimybę ir dirbti, ir gauti 50 proc. motinystės (tėvystės) pašalpą. Tačiau norint dirbti, reikia pasirūpinti, ką daryti su metukų amžiaus vaikučiu.
Išsiaiškinti, ar dar įmanoma spėti savo vaikelį užrašyti į eilę darželyje kitiems metams, nepavyko. Šiuo metu beveik visų uostamiesčio ikimokyklinių įstaigų direktorės atostogauja. Vadinasi, pasirūpinti darželiu, mamos turėtų ateinančio mėnesio pabaigoje, kai visos švietimo įstaigos pradės ruoštis naujiems mokslo metams.
Gera žinia ta, jog auklių paslaugos yra gerokai atpigusios. Tokių kainų už valandą priežiūros, kaip buvo prieš metus, jau nėra. Dabar už valandą prašoma 4 litų (prieš pusantrų metų - 6-7 Lt). Prižiūrėti vaikelį, bent jau uostamiestyje, auklės sutinka už 600-800 litus siekiantį mėnesio atlygį. Kai kurios net siūlosi už šią sumą gaminti vaikeliui maistą. Pasirinkimas nemenkas - skelbimų portaluose šio darbo ieško dešimtys analogiško darbo patirties turinčių auklių ir studenčių.
Išmoko taupyti
2008 metų liepą berniuką pagimdžiusi klaipėdietė Rimantė pirmaisiais vaiko metais iš valstybės gavo tik 860 Lt dydžio išmoką, nes iki pastojimo dalį atlyginimo moteris gaudavo pagal autorinę darbo sutartį.
"Kol dirbau, gaudavau gana normalią algą, tačiau viskas apsivertė aukštyn kojomis, kai pastojau. Juk nuo autorinio užmokesčio "Sodrai" įmokos buvo neskaičiuojamos, todėl ir motinystės išmokų nuo šios dalies negavau", - pasakojo mama.
Būsimoms mamoms ji pataria į gyvenimą žiūrėti su šypsena, nes, kad ir kaip skaičiuotum, be vyro pagalbos pratempti metus laiko gaunant tik 800 litų išmoką - neįmanoma.
"Tie pinigėliai išsekdavo per keletą dienų. Nuvažiuoju į parduotuvę - krepšys maisto, kūdikiui reikalingų daiktų, ir piniginė jau tuščia. Auginu du sūnus. Nors ir labai striuka buvo ir bus su tomis išmokomis, vis tiek antrus metus mažylį auginsiu pati. Pirma - metinukų priimti į darželius nenori, nes trūksta vietų. Be to, pasimokiau, kai į darbą išlėkiau pirmagimiui suėjus vos 8 mėnesiams. Jis nuolat sirgo, o kiek auklėms esu sukišusi pinigų, net prisiminti nenoriu", - kalbėjo Rimantė.
Kiek didesnė nei 800 litų motinystės išmoka Rimantę išmokė taupumo. Ji beveik nepirko savo kūdikiui naujų drabužių. Jų gaudavo iš giminaičių, buvo likę nuo pirmojo sūnaus. Moteris buičiai pirko tik būtiniausius daiktus ir prieš bet kokį svarbesnį pirkinį su vyru ilgokai skaičiuodavo - apsimoka įsigyti ar ne.
Atsisakė naujų daiktų
Kita metukų mažylį auginanti mama Živilė nuo antrųjų vaiko metų, jei Seimas priims pataisas, turėtų kas mėnesį gauti apie 1 000 litų.
"Pykstu ant valdžios, negaliu kitaip. Vyras neteko darbo, o dar paskola būstui! Po 1000 litų kas mėnesį reikia grąžinti bankui. Patarimas būsimoms motinoms iš savo patirties - pirmuosius metus gaudama didesnę išmoką savo vaikui beveik viską, kas reikalinga, pirkau iš antrų rankų. Vežimėlį įsigijau dėvėtą, lovytę, kėdutę automobiliui - taip pat. Pirkome tokią nudrengtą, kad patiems teko remontuoti. Gyvenimas privertė išmokti daug naujų darbų. Dabar juokiamės, kad išmokome tokių gudrybių, jog su vyru galėtume atidaryti dėvėtų daiktų remonto dirbtuves", - apie vaiko auginimo ypatumus ekstremaliomis sąlygomis kalbėjo moteris.
Dar prieš gimdymą girdėjusi apie milžiniškas eiles darželiuose, Živilė savo kūdikiu pasirūpino anksti - į darželį prašymą nunešė, kai jos kūdikiui buvo vos 3 mėnesiai. Darželio direktorė patikino, jog kitąmet Živilės sūnus jau galės lankyti įstaigą.
"Žinau, ką reiškia augti varge"
Donatas JANKAUSKAS, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas, vienas iš galimų kandidatų pakeisti dabartinį socialinės apsaugos ir darbo ministrą
- Kaip manote, ar priėmus įstatymo pataisas antruosius metus mamos pajėgs tik auginti savo mažylius ir neskubės į darbus?
- Teikiu prioritetą šeimai ir manau, kad mamai ir jos kūdikiui visuomet yra geriau pirmuosius metus būti kartu, tačiau žinome, kokia yra realybė. Tuo atveju, jei išmokos antruosius metus sumažėtų iki 800 litų per mėnesį, vargu ar šios pajamos užtikrintų saugumą šeimoje. Dėl to pataisose ir buvo palikta galimybė motinoms ir tėvams dirbti bei gauti sumažintas išmokas.
- Jeigu Jūsų su žmona, pagimdžiusia kūdikį po įstatymo pataisų priėmimo, pajamos būtų tokios, kaip ir daugumos lietuvių, kokį sprendimą priimtumėte antraisiais vaiko gyvenimo metais?
- Klausimas liečia privatų mano gyvenimą. Aišku, tarčiausi su antrąja puse, ką daryti, ieškotume išeities. Žinote, mama mane pagimdė Sibire. Tėvai augino vargingai, bet teisingai. Padarė viską, kad gaučiau išsilavinimą, atsistočiau ant kojų. Esu jiems labai dėkingas. Būkime teisingi ir pripažinkime - gyvename ne Afrikoje, bado grėsmės Lietuvoje nėra.
Priimant bet kokius skaudžius ir svarbius sprendimus reikia matyti ne tik savo kiemą, bet visumą. Šiuo sunkiu metu valstybės pagalba reikalinga ne tik šeimoms, bet ir be darbo likusiam verslininkui, ligotam pensininkui ar neįgaliam asmeniui. Tą, kas dabar vyksta Lietuvoje, galiu palyginti su bandymu pereiti sraunią pavojingą upę. Ne taip svarbu yra šiuo metu ar sušlapsi eidamas, esmė - ar perbrisi iš viso, nenuskęsi. Tiesiog reikia kantriai pralaukti šį laikotarpį, jis praeis.
Buvo ir blogiau
Nuo 1991 iki 1995 m. motinoms, auginančioms vaikus iki 1,5 metų, buvo mokama 1 minimalaus gyvenimo lygio (MGL) dydžio vaiko priežiūros pašalpa. 1994 m. vidutinis metinis šios pašalpos dydis buvo 47,49 Lt. Motinoms, auginančioms vaikus nuo 1,5 iki 3 metų, šios pašalpos dydis buvo tik 0,5 MGL.
Nuo 1995 metų sutrumpėjo vaiko priežiūros pašalpos skyrimo laikotarpis iki 1 metų, bet padidėjo pačios pašalpos dydis. Pašalpa jau sudarė 60 proc. vidutinio apdraustojo darbo užmokesčio ir buvo ne mažesnės kaip minimali mėnesio alga.
Nuo 2004 m. kovo 1 d. motinystės (tėvystės) pašalpos dydis pakilo iki 70 proc., o nuo 2007 metų sausio 1 d. šis dydis siekė 85 proc. buvusios algos.
Nuo 2006 metų liepos 1 d. apdraustiesiems, kurie augino dvynukus, trynukus ar daugiau vaikų, motinystės (tėvystės) pašalpos dydis sudarė 100 proc. buvusio kompensuojamojo uždarbio.
Nuo 2007 m. liepos 1 d. motinystės (tėvystės) pašalpa iki vaikui sukaks 6 mėnesiai siekė 100 proc. buvusios algos, o likusį laiką iki vaikui sukaks vieneri metai - 85 proc.
Nuo 2008 m. sausio 1 d. motinystės (tėvystės) pašalpa iki vaikui sueis vieneri metai padidinta iki 100 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio. Taip pat buvo pratęstas pašalpos mokėjimas iki vaikui sukaks 2 metai (85 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio). Taip pat buvo numatyta, kad gimus dvynukams pašalpa dvigubinama, trynukams - trigubinama ir t. t.
Seimas šį antradienį palaimino įstatymo projektą, kuriuo numatoma pirmais vaiko gyvenimo metais mokamas motinystės (tėvystės) pašalpas nuo rugpjūčio sumažinti 10 proc. O nuo 2010-ųjų gegužės net 35 procentiniais punktais, iki pusės buvusio uždarbio, bet ne mažiau kaip iki 800 litų, būtų mažinama antrais metais gaunama pašalpa.
Vakar galutinis šių įstatymo pataisų tvirtinimas buvo atidėtas dėl galimo prieštaravimo Konstitucijai. Parlamentarai pavedė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui iki šios dienos ryto išsiaiškinti, ar ketinimas mažinti motinystės pašalpas iš tikrųjų prieštarauja Konstitucijai, kaip teigiama Seimo Teisės departamento išvadoje.
Vaida JUTKONĖ
Apie tai – LNK žinių videoreportaže