REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos Statistikos departamentui paskelbus naujausius statistinius duomenis apie vis blogėjančią šalies ir jos gyventojų socialinę ir ekonominę padėtį, finansų analitikai suskubo tikslinti savo prognozes, kurios eilinį kartą nepasitvirtino. Ir nors jų prognozavimas prilygsta būrimui iš kavos tirščių, mėginant nuspėti kuria linkme ir kiek pasuks viena ar kita grafiko kreivė ar lentelės stulpelis, visi puola klausti jų nuomonės, kas gi laukia mūsų ateityje.

REKLAMA
REKLAMA

Taip atsitiko ir šįkart — paskelbus, kad bedarbių skaičius dar labiau išaugo ir perkopė 300 tūkstančių ribą, finansų analitikai pranešė, kad nedarbas ir toliau augs. Neregėtas įžvalgumas, kuriam paskelbti įvairių finansų institucijų darbuotojai metų metus analizuoja ir stebi šalyje vykstančius procesus!

REKLAMA

Vienas iš labiausiai gerbiamų Lietuvos finansų analitikų yra SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda. Tiesa, jo vos ne kas savaitę skelbiamos ir dar dažniau tikslinamos prognozės yra mažiau patikimos, nei orų prognozės, o remtis jo pranašystėmis bandantys verslininkai rizikuoja labai greitai bankrutuoti.

Štai 2007 m. viduryje, pristatę eilinę „Lietuvos ekonomikos apžvalgą“ SEB Vilniaus banko analitikai pranašavo, kad 2008 m. šalies BVP augs 6,5 proc., o 2009 m. — sulėtės iki 6 proc. 2008 m. prognozė buvo patikslinta — SEB banko analitikai optimistiškai tikėjosi, kad 2009 m. BVP augs 5 proc. 2009 m., jau negalėdami ignoruoti realybės, analitikai dar kartą patikslino savo prognozes — šį kartą jie pranašavo 9 proc. BVP smukimą, o 2009 m. pabaigoje, kai jau buvo aišku, kad metinis BVP smuko apie 16 proc., tie patys analitikai begėdiškai pareiškė, kad BVP nuosmukis buvo labai panašus į anksčiau prognozuotąjį — minus 15,5 proc.

Tikėdami šiais, vadinamaisiais finansų analitikais, žmonės, negalvodami apie rytojų, ėmė kreditus, statė namus, pirko brangias mašinas, ilsėjosi užsienyje, o prasidėjus finansų krizei — liko alkani ir basi. Tad ko verti šių žmonių skelbiami skaičiai? Kaip gali ekonomistai, politikai ir verslininkai remtis tokiomis prognozėmis ir planuoti savo veiklą metams į priekį, jeigu per šiuos metus prognozės gali būti tikslinamos dešimtys kartų ir net 20 proc. skirtis nuo anksčiau prognozuotų skaičių.



Viktoras USPASKICHAS, Darbo partijos pirmininkas, europarlamentaras

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų