Lietuvos diplomatijos vadovas tikisi, kad Ukrainoje po ateinančiais metais vyksiančių rinkimų įsigalės politinė santarvė, ir ragina Europos Sąjungą (ES) būti atviresnę bei jautresnę Ukrainos atžvilgiu.
Užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas penktadienio vakarą kalbėjo Rygoje vykstančioje konferencijoje „Ekonomikos pagyvėjimas kintančio saugumo aplinkoje: 2010 metų transatlantinė darbotvarkė“. Lietuvos diplomatijos vadovas buvo vienas iš pranešėjų diskusijoje „Ukraina tarp Rytų ir Vakarų magnetų“.
V. Ušackas pažymėjo, kad Ukrainos svarba Europos ir transatlantinėje bendruomenėje neleidžia sumažinti bendradarbiavimo ir integracijos tempo bei gylio. Anot ministro, nei Ukraina, nei ES ir NATO negali sau leisti pavargti nuo šio proceso.
„Dabartinis ekonominis sunkmetis ir politiniai nesutarimai Ukrainoje nereiškia, kad turime nusisukti nuo mūsų kaimynės, atvirkščiai, turime atsisukti į ją ir dar labiau padėti jai integruotis į Europą, juo labiau kad Ukrainos narystės ES perspektyvos yra nustatytos ES sutartyje, t. y., kiekviena Europos valstybė gali siekti stojimo į ES“, - cituojamas V. Ušackas Užsienio reikalų ministerijos pranešime.
Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, ES turi būti atviresnė ir jautresnė Ukrainos atžvilgiu, privalo šaliai suteikti europinę perspektyvą ir atlikti savotiško vedlio vaidmenį. Ukrainos geopolitinė ir geoekonominė svarba bei sudėtingi procesai šioje šalyje nusipelnė aukščiausio ES lyderių dėmesio.
„ES linki ir tikisi, kad po rinkimų 2010 metų pradžioje Ukrainoje įsigalios politinė santarvė, susitelkimas ir nuoseklus reformų vykdymas“, - sakė V. Ušackas.
Kalbėdamas apie Ukrainos nueitą kelią ES integracijoje ministras pažymėjo, kad Ukraina yra aiški ES Rytų partnerystės lyderė. Gruodžio 4 dieną vyksiantis ES ir Ukrainos vadovų susitikimas, anot V. Ušacko, turės progą patvirtinti pažangą derybose dėl Asociacijos sutarties, susitikimas taip pat turėtų būti išnaudotas siekiant suteikti Ukrainai aiškią narystės ES perspektyvą ir konkrečias gaires beviziam režimui ilgalaikėje perspektyvoje.
Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, euroatlantinei integracijai tęsti Ukraina turi reikiamus instrumentus, tačiau privalu siekti plataus konsensuso šiuo klausimu tarp politinių partijų ir visuomenėje.