Kelmės rajono Tytuvėnų vienuolynas kartu su Švenčiausiosios Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčia ir tvoromis jau priklauso nebe Katalikų bažnyčiai, o socialdemokrato vadovaujamam Tytuvėnų piligrimų centrui. Bažnyčia perduota pagal panaudos sutartį, kurią laimino Šiaulių vyskupas. Parašą dėjęs Tytuvėnų klebonas Rimantas Žaromskis nustėro: „Kas bus, kai apie tai sužinos parapijiečiai?“
Su visais angelais – „socdemams“
Švenčiausios Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios perdavimo pagal panaudą dokumentus pernai liepos ir rugpjūčio mėnesį pasirašinėjo turto gavėjas – viešosios įstaigos Tytuvėnų piligrimo centro laikinai einantis direktoriaus pareigas socialdemokratas Pranas Jurkaitis ir Šiaulių vyskupo Eugenijaus Bartulio oficialiai įgaliotas klebonas R. Žaromskis.
Liepos 29 dieną pasirašytoje panaudos sutartyje nurodyta, kad Tytuvėnų piligrimų centrui perduodamas Švenčiausios Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios pastatas ir dvi tvoros. Panaudos gavėjas įsipareigojo mokėti užmokestį už patalpų eksploatavimą, komunalines ir ryšių paslaugas. P. Jurkaitis tikino, kad Piligrimų centras už bažnyčios išlaikymą nemoka.
„Šiaulių kraštas“ turi dar vieną dokumentą, liudijantį, kad tokiam bažnyčios perdavimui buvo ruoštasi ir 2008 metais. Tada Tytuvėnų piligrimų centro dalininkų susirinkime buvo įtrauktas klausimas „Dėl Tytuvėnų vienuolyno ir bažnyčios panaudos teisių suteikimo viešajai įstaigai“.
Viešosios įstaigos dalininkai yra trys – Kelmės rajono savivaldybė, Šiaulių vyskupija ir Tytuvėnų parapija.
Po gaisro – gaisras
Kai sausio 26–ąją sudegė vienuolyno stogas, buvusio bažnytinio paveldo muziejus su neįkainojamomis meno vertybėmis, nudegė ir bažnyčios stogas.
Kam priklauso Tytuvėnų bažnyčia, klausėme Tytuvėnų klebono R. Žaromskio.
„Vyskupijai priklauso... Nepradėkite rašyti šitokių dalykų... Kam aitrinti aistras? Ką pasakys parapijiečiai?.. Neužkurkite peklos. Nedarykite dar vieno gaisro, kurį nežinau, kaip bereiks užgesinti“, – atsakė klebonas R. Žaromskis.
Be leidimo ir žinios
Apie tokį neįkainojamo turto perėjimo iš Katalikų bažnyčios į viešosios įstaigos rankas, Kultūros paveldo departamento (KPD) Šiaulių teritorinio padalinio vedėjo Ryčio Budrio teigimu, paveldosaugininkai nieko nežinojo.
„Tokia panaudos sutartis negalėjo būti sudaryta be Kultūros paveldo departamento (KPD) leidimo, nes tai didelė vertybė, kultūros paveldo objektas, – sakė padalinio vadovas.– Nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros objektų apsaugos įstatymuose yra parašyta, kad perduodant, parduodant vertybes privalo būti informuojamas Kultūros paveldo departamentas“.
Savivaliaujama ne pirmą kartą
Buvęs KPD Šiaulių teritorinio padalinio vadovas Romas Olišauskas prisiminė buvęs P. Jurkaičio nemalonėje po to, kai atsisakė duoti leidimą vienuolyne steigti muziejų ir ten vežti bažnytinio meno vertybes.
„Pasakiau, kad departamento leidimo muziejus negaus iki tol, kol nebus po rekonstrukcijos priduotas vienuolyno pastatas ir padėtas parašas, kad ten viskas gerai. Bet niekas nepaisė mūsų leidimo ir muziejus, vėliau supleškėjęs, buvo įkurtas“, – apgailestavo R. Olišauskas.
Į muziejaus atidarymą bei furšetą R. Olišauskas taip pat buvo kviestas, bet vykti atsisakė. Muziejų atidarė ir po atidarymo puotavo jo pavaldinys, kultūros ministras su savo pavaldiniais.
Aukos su kasos aparatu?
Panaudos sutartis, pagal kurią bažnyčia su tvoromis perduodama valdyti ir naudoti viešajai įstaigai, pasirašyta 10-čiai metų. Sutartyje nurodoma, kad turto paskirtis – rekonstrukcija, pritaikymas religijos, bažnytinės liturgijos, turizmo reikmėms. Be to, panaudos gavėjas įsipareigojo patalpas naudoti pagal paskirtį, t.y. „dvasingumo ugdymui, liturginei veiklai, religinio kulto apeigų atlikimui“.
Ar tai reiškia, kad viešoji įstaiga įdarbins kleboną arba kad socialdemokratas P. Jurkaitis teiks bažnytinės liturgijos paslaugas? Gal klebonas už aukas plėšys ir dalys kasos čekius? Antraip viešoji įstaiga negalėtų teikti mokamų paslaugų.
„Ne, ne ne. Man atlyginimo piligrimų centras nemoka“, – tikino klebonas R. Žaromskis.
Socialdemokratų rankos
Bažnyčios pastatus su tvoromis valdo socialdemokratai su savo statytiniais: Zenonas Mačernius keleris metus vadovavo Tytuvėnų piligrimų centro dalininkų susirinkimams; laikinu Piligrimų centro vadovu paskirtas taip pat socialdemokratas Pranas Jurkaitis. Dabar Kelmės savivaldybei dalininkų susirinkimuose atstovauja socialdemokratas meras Kostas Arvasevičius.
O kam priklauso kilnojamosios kultūros vertybės?
„Jie šito, kas yra bažnyčios viduje, neišparceliuos, nepaims. Jeigu sakys, man reikia šito paveikslo ir jį išvešiu – gink, Dieve! Šito nebus, nebent manęs nebūtų! Nesvarbu, kas tenai norėtų, kad ir Algirdas Brazauskas prisikeltų iš numirusių ir norėtų valdyti šitą dalyką, nepavyktų“, – emocingai kalbėjo klebonas R. Žaromskis.
Viskas dėl pinigų
Galiausiai klebonas R. Žaromskis atskleidė tikrąją bažnyčios pastato perleidimo viešajai įstaigai priežastį.
„Taip padaryta norint pritraukti lėšas bažnyčios remontui. Bažnyčioms Europos Sąjungos fondai pinigų neduoda. O viešosioms įstaigoms duoda“, – aiškino R. Žaromskis.
Pats klebonas pripažino, kad sprendžiamas ir jo gyvenamosios vietos klausimas. Klebonas gyveno Tytuvėnų vienuolyne, kuris priklauso piligrimų centrui. Ar gyveno teisėtai?
„Aš greitai gyvensiu palapinėje ir būsiu pirmasis klebonas su tokia gyvenamąja vieta, – sakė R. Žaromskis. – Va, ką reiškia žurnalistų kapstymasis, kur nereikia“. Bet pripažino, kad gyventi kultūros paveldo objekte jis neturi jokio juridinio pagrindo.
Rita ŽADEIKYTĖ