Tylusis žudikas: kodėl Lietuvos moterys neišsigelbėja nuo gimdos kaklelio vėžio?

 Europoje beveik nebėra gimdos kaklelio vėžio. Tačiau čia - Europos geografiniam centre, Lietuvoje, sako ekspertai, yra viskas atvirkščiai.

„Tokia Europos Sąjungos šalis kaip Lietuva per dešimt metų negalėjo išlipti iš paskutiniųjų gretų šitos ligos statistikoje. Rumunija... Lietuva... Rumunija... Lietuva“, - pasakoja VU atstovė Europos gimdos kaklelio vėžio asociacijoje Aurelija Vaitkuvienė.

Nors jau vienuolika metų veikia nemokama moterų patikros programa, Lietuva dar nesuvaldo vėžio, sukeliamo viruso, kurį aptikti galima ikivėžinės stadijos ir išgydyti taip, kad moteris ne tik kad nemirs, bet būdama vaisingo amžiaus gali susilaukti vaikų.

Aptikus pažengusį trečios stadijos gimdos kaklelio vėžį, išgyvenama iki penkerių metų.

„Gimdos kaklelio vėžio pirma stadija jau yra užleistas atvejis. Nes vėžio nebūna be ikivėžinės būklės. Gimdos kaklelis – lokalizacija yra labai matoma. Aptinkama citologiniu tyrimu. Jokios, net pirmos stadijos neturi būti“, - sako Onkologijos instituto chirurgė ginekologė Birutė Intaitė.

REKLAMA

Medikai sako kasmet aptinkantys labai daug ikivėžinių stadijų, bet kartu su patikros programa drastiškai išaugo labai užleistų gimdos kaklelio vėžio formų. Stastistika - žiauri. Vien per šią savaitę, tikėtina, pas mus Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys vėl bus diagnozuotas maždaug dešimčiai moterų, o kelios jau sergančios šia liga moterys mirs.

Kad mūsų regione labai daug gimdos kaklelio vėžio, lemia ir mūsų genetika, klimato sąlygos. Tačiau medikai kategoriški – moterys tiesiog vis dar neina tikrintis.

Plačiau apie tai – TV3 reportaže.


Rašyti komentarą...
N
Nustebusi
2016-01-29 12:17:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gal pasakysit, kodėl apie ŽPV, sukeliantį gimdos kalelio vėžį tylima? Net moterų, mirusių nuo gimdos kaklelio vėžio, našliams nepasakoma, kad jie- mirtinas ginklas būsimoms partnerėms, jei nenaudos prezervatyvų? Juk gimdos kaklelio vėžys- LP liga, sukeliama žmogaus papilomos viruso
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų