Tai numato Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtas Vyriausybės nutarimo projektas „Dėl socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių dydžių patvirtinimo“.
Jame numatoma patvirtinti: 1 euru didesnį bazinės socialinę išmokos dydį – 39 eurus (šiuo metu – 38 eurai); 8 eurais didesnį šalpos pensijų bazės dydį – 140 eurų (šiuo metu – 132 eurai); 3 eurais didesnį tikslinių kompensacijų bazės dydį – 117 eurų (šiuo metu – 114 eurų); 3 eurais didesnį valstybės remiamų pajamų dydį – 125 eurai (šiuo metu 122 eurai).
Nuo bazinės socialinės išmokos priklauso: išmoka vaikui, nėščiai moteriai, globos (rūpybos) išmoka, vienkartinė išmoka įsikurti, išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, išmoka gimus daugiau kaip vienam vaikui, laidojimo pašalpa, parama palaikams parvežti ir kt. Su šiuo dydžiu susijusias išmokas, kompensacijas ir socialinę paramą gaunančių asmenų skaičius siekia apie 600 tūkst. asmenų.
Šalpos pensijų bazė yra šalpos neįgalumo pensijų, šalpos senatvės pensijų, šalpos našlaičių pensijų, šalpos kompensacijų ir socialinių pensijų dydžio matas. Šias išmokas gauna apie 60 tūkst. asmenų: našlaičiai, neįgalūs vaikai, nuo vaikystės neįgalūs suaugę asmenys, kiti neįgalieji ir senatvės pensijos amžių sukakę asmenys, kurie neįgijo stažo valstybinei socialinio draudimo pensijai gauti.
Tikslinių kompensacijų bazė yra slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinių kompensacijų dydžio matas. Šias išmokas gauna apie 93 tūkst. gyventojų.
Valstybės remiamų pajamų dydis taikomas vertinant asmens pajamas ir (ar) turtą, suteikiančius teisę asmenims gauti socialinę paramą, taip pat apibrėžiant ir apskaičiuojant socialinės paramos dydžius. Su valstybės remiamų pajamų dydžiu susijusias išmokas, socialinę paramą, kompensacijas ir socialines paslaugas gaunančių asmenų skaičius papildomai padidės 16 050.
Ministerija skaičiuoja, kad įgyvendinti siūlomiems pakeitimams per metus reikės 27,7 mln. eurų.
Projekto lydraštyje nurodoma, kad įgyvendintas „siekis mažinti skurdą ir socialinę atskirtį, taip sudarant teisines prielaidas kurti gerovės valstybę Lietuvoje“.