Pernai į „Vaikų liniją“ bandyta prisiskambinti daugiau nei 3 mln. kartų. Tačiau tarnybos konsultantai galėjo atsiliepti tik į maždaug 70 tūkst. skambučių. Tai lėmė telefono linijų ir specialistų stoka.
Anot „Vaikų linijos“ vadovo ir Lietuvos psichologų sąjungos prezidento Roberto Povilaičio, didelė dalis vaikų skambina ieškodami pagalbos dėl patiriamų patyčių: žeminančio prasivardžiavimo, erzinimo, grasinimo, mušimo, stumdymo, apkalbinėjimo, ignoravimo, daiktų gadinimo.
Psichologai teigia, kad patyčios vaikams gali sukelti nerimą, baimių, jie ima jausti įvairius negalavimus, pavyzdžiui, nuolat skundžiasi pilvo ar galvos skausmais. Patyčios menkina savivertę, kartais vaikai nepakelia susikaupusių emocijų ir nesulaukę pagalbos pakelia prieš save ranką.
Vaikai nesusitvarko patys
Statistika rodo, kad Lietuvoje net viena iš septynių mergaičių ir kas trečias berniukas patys tyčiojasi. Anot specialisto, dauguma vaikų tyčiotis išmoksta iš savo aplinkos, televizijos, taip pat patyčios kyla tada, kai jos yra leidžiamos. R.Povilaitis apgailestavo, kad esama klaidingų įsitikinimų, kurie dar labiau didina problemą.
„žmonės turi visokiausių keistų įsitikinimų dėl patyčių. Viena iš jų ta, kad suaugę mano, jog vaikai patys turi išmokti, kaip su tuo susitvarkyti. Viena iš labai rimtų klaidų – palikti vaiką pačiam spręsti savo problemą. Patyčios kyla tada, kai stipresni bando įveikti silpnesnį. Tad kaip susitvarkyti su stipresniu?“ - stebėjosi „Vaikų linijos“ vadovas.
Lietuva – pirmoji
Nors Pasaulinės sveikatos organizacijos tarptautinės moksleivių gyvensenos ir sveikatos studijos liudija, kad patyčių tarp Lietuvos vaikų mažėja, vis dėlto mūsų šalis pirmauja pagal šią liūdną statistiką.
Lietuvos mokyklose 26,5 proc. berniukų ir beveik 28 proc. mergaičių patiria patyčias.
Patyčių patiria ir daug Turkijos berniukų (28 proc.) ir mergaičių (22 proc.), Grenlandijos mergaičių (24 proc.) ir berniukų (23 proc.).
ačiau Rusijos federacijoje patyčias patiria 16 proc. mergaičių ir 17 proc. berniukų.
Mažiausiai fizinio ir psichologinio smurto patiria Slovakijos (3 proc. mergaičių, 7 proc. berniukų), švedijos (4 proc. mergaičių, 5 proc. berniukų), Ispanijos (4 proc. mergaičių, 6 proc. berniukų) vaikai.