Tomilinas apie Karbauskį: bet kokį diktatorių gimdo aplinka

Tomas Tomilinas yra ilgametis Ramūno Karbauskio bendražygis, tačiau dabar tapo pagrindiniu valstiečių lyderio taikiniu. T. Tomilinas tikina, kad R. Karbauskis valstiečius stumia į kraštutinę dešinę, pirmininką apspitusi pataikūnų minia, o pats R. Karbauskis kalba viena kalba – galios.

Pastaraisiais mėnesiais Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) liepsnoja nesantaikos laužai. Ilgamečio partijos pirmininko R. Karbauskio rūstybę užsitraukė taip pat ilgametis LVŽS narys Tomas Tomilinas, kuris palaikė Partnerystės įstatymo projektą Seimo pavasario sesijoje. Kritikos strėlių iš LVŽS lyderio sulaukė ir T. Tomiliną užstojęs valstiečių deleguotas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.

Apie R. Karbauskio veiksmus, pasikeitimus ir įtampas valstiečių-žaliųjų viduje bei partijos ateitį naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo LVŽS narys, parlamentaras T. Tomilinas ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Vytautas Dumbliauskas.

Tomilinas: tegu Karbauskis su savo sąžine sąskaitas suvedinėja pats

Praėjusį savaitgalį Naisiuose vykusiame LVŽS suvažiavime R. Karbauskio ir T. Tomilino konfliktas buvo viena iš esminių temų. Į suvažiavimo delegatus kreipęsis T. Tomilinas dalies partiečių buvo nušvilptas.

„Aš mačiau tokį pat švilpimą Ramūnui Karbauskiui prieš daugiau nei 10 metų. Tuomet kolegos jam švilpė, nes jis metė iššūkį tuometinei partijos pirmininkei Kazimirai Prunskienei. Buvo tokia labai įdomi situacija, jis išėjo partijos, jį irgi vadino išdaviku. Bet jis grįžo ir laimėjo [rinkimus], tie patys žmonės po kelių metų už jį nubalsavo.

Diskusijos yra gerai, mes partijose turėtume keisti kultūrą, nepriiminėti tokių monolitinių sprendimų visuotinais plojimais. Tie vaizdai iš Šiaurės Korėjos tikrai nežavi. Bet kurioje vakarietiškoje partijoje yra diskusijos, ginčai, nesutarimai, o paskui priiminėjami sprendimai. Ta mažuma, kuri lieka mažuma, nebūtinai turi būti žudoma, kaip daroma Rytuose“, – sakė T. Tomilinas.

REKLAMA

Jo teigimu, Lietuvos politinėje padangėje vis dar įsišaknijęs mentalitetas, kad mažuma turi paklusti daugumai. T. Tomilino teigimu, taip neturėtų būti. Politikas pripažino, kad jaučiasi nusivylęs ne tik R. Karbauskiu, bet ir kitais partiečiais, kurie negina demokratinių principų, pavyzdžiui, balsavimo slaptai dėl naujų partijos įstatų.

„Bet kokį diktatorių, bet kokį vienvaldį asmenį gimdo aplinka. Aplinka prisitaiko prie lyderio, čia toks mūsų Rytų Europos dažnas reiškinys. Aš nesu aplinka, aš neprisitaikau, aš turiu savo nuomonę, aš ginu partijos vertybes, partijos programą.

Jis gali tūkstantį kartų meluoti, kad aš jai nusižengiau. Aš jai niekada nenusižengiau, aš pats ją kūriau ir tegu Ramūnas Karbauskis su savo sąžine sąskaitas suvedinėja pats“, – kalbėjo T. Tomilinas.

Karbauskis apsuptas pataikūnų?

Ramūnas Karbauskis pagal savo natūrą yra kolūkio pirmininkas ir jis iš to kolchozo pirmininko neišeis niekada, jam virš 50 metų yra ir ta prasme jis yra sugadintas. Matome iš pono Tomilino atvejo, kad bet koks disidentizmas, bet koks bandymas turėti savo nuomonę yra baudžiamas. Politika yra kompromisai, politika yra diskusijos, tad, jei partija renkasi tokį kelią, tai šia prasme tai partijai ateitis nelabai linksma šviečiasi“, – tikino V. Dumbliauskas.

Politologas taip pat pažymėjo, kad įvairiose organizacijų teorijose išsakoma mintis, kad ilgametis vadovas dažnai yra apsupamas pataikūnų. V. Dumbliausko nuomone, LVŽS gretose yra būtent tokia situacija – R. Karbauskis yra apsuptas pataikūnų, kurie savo karjeras sieja su gerais santykiais su partijos pirmininku.

Pašnekovo nuomone, taip gali susiklostyti paradoksali situacija, kad T. Tomilinui ar V. Sinkevičiui, V. Dumbliausko tvirtinimu, perspektyviems politikams, galiausiai gali nelikti vietos LVŽS gretose.

„Mano galva, kad Tomas yra vienas iš didžiausių protų ir intelektualų toje partijoje. Ta partija dideliu intelektu nepasižymi, galima suskaičiuoti ant pirštų žmones, kurie aukšto intelekto.

REKLAMA

O kiti kažkokie pilki žmogeliai, kurie vargiai laimėtų vienmandatėje apygardoje, vargiai galėtų dalyvauti rimtoje politinėje diskusijoje“, – teigė V. Dumbliauskas.

„Žiūrint analitiškai, populiari partija, neatimsi to, pasirinko tokį autokratizmo kelią, vienvaldystę. Tai ateities didelės neturi“, – pridūrė jis.

Karbauskis kalba galios kalba

R. Karbauskio konfliktas su T. Tomilinu neturėtų stebinti tų, kurie seka LVŽS veiklą nuo 2016 m. Justas Džiugelis, Bronislovas Matelis, Dovilė Šakalienė, Viktoras Pranckietis, Virginijus Poderys, Raimundas Martinėlis, Vytautas Bakas – jie visi su žaliąja valstiečių banga prieš penkerius metus pateko į Seimą, tačiau kadencijos metu paliko LVŽS frakciją dėl nesutarimų su partijos lyderiu.

Ilgametė LVŽS narė Rima Baškienė nepasitraukė iš valstiečių gretų, tačiau dėl kritikos partijos vadovybei buvo nustumta rinkiminiame sąraše žemyn.

„Aš jį (R. Karbauskį – aut. past.) pažįstu daugybę metų ir jis yra žmogus, kuris kalba galios kalba. Jis kalba tik su tais, kurie turi labai didelę galią“, – pripažino T. Tomilinas.

Pasak politiko, 2016 m. LVŽS laimėjo rinkimus todėl, kad R. Karbauskis rodė demokratijos užuomazgas, klausėsi tokių politikų kaip Saulius Skvernelis ar Virginijus Sinkevičius nuomonės.

„Jis tiesiog kardinaliai prieš metus pakeitė taktiką, nusprendė eliminuoti stiprius žmones iš partijos, iš aplinkos, reikalauja iš jų paklusnumo. Tai yra nauja strategija, manau, kad ji yra pražūtinga, ji yra labai bloga. Individuali nuomonė yra vertybė demokratinėje visuomenėje, ji gali likti mažumoje, bet ją reikia gerbti.

Ramūnas Karbauskis taiko absoliučiai dvigubus standartus. Vienam žmogui jis leidžia pažeidinėti įstatus, vertybes, programas ir sako, kad čia yra profesionalas, jis taip mano, čia jo nuomonė. O kitam žmogui jis tiesiog grasina ir jį politiškai žudo. Tai yra dvigubi, trigubi, keturgubi [standartai]“, – sakė T. Tomilinas.

REKLAMA

Tomilinas: aš nebijau Karbauskio

Šeštadienį Naisiuose vykusiame LVŽS suvažiavime R. Karbauskis daug dėmesio skyrė partnerystės įteisinimui. Partnerystės įstatymas Seime pavasario sesijoje po pateikimo buvo grąžintas rengėjams tobulinti.

Už partnerystės įteisinimą tuomet balsavo trys valstiečių frakcijos nariai – partijos vicepirmininkas T. Tomilinas, Lukas Savickas ir Rūta Miliūtė. R. Karbauskis sakė, kad rudenį grįš, nes, LVŽS lyderio žodžiais, „liberalai kliedi tuo įstatymu“.

„Tie žmonės, kurie balsuos už šitą įstatymą, ne vieta mūsų frakcijai“, – sakė R. Karbauskis.

LVŽS lyderis teigė, kad valstiečiai yra paskutinė siena, atrama ginant tradicines vertybes.

Visgi tokie R. Karbauskio įspėjai bene aršiausiu jo kritiku LVŽS viduje tapusio T. Tomilino negąsdina.

„Aš ketinu daryti tai, kas man geriausiai sekasi – įgyvendinti kairiąją darbotvarkę“, – sakė politikas

Pasak jo, balsavimas dėl Partnerystės įstatymo pavasario sesijoje yra išdava to, ką T. Tomilinas deklaravo per visą savo politinę karjerą – jis palaiko homoseksualių asmenų partnerystės institutą.

„Tas Karbauskio nustebimas yra suvaidintas, jis yra kažkokių vidinių norų išstumti kairiuosius iš partijos vedamas. <...> Aš nebijau Karbauskio, tai yra svarbiausia“, – tikino T. Tomilinas.

LVŽS krypsta į kraštutinę dešinę

T. Tomilino teigimu, R. Karbauskis LVŽS laivą suka į kraštutinės dešinės pusę ir taip galiausiai atsisako kairiųjų ir žaliųjų rinkėjų.

„Tai labai blogas pasirinkimas“, – teigė Seimo narys.

V. Dumbliausko nuomone, jei R. Karbauskis ves LVŽS kuo toliau į dešinę politinio spektro pusę, valstiečių elektoratas mažės, nes dešinėje pusėje yra gana didelė konkurencija, kur didelę pyrago dalį sau pasiėmusi ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD).

„Dešinėje pusėje mažiau rinkėjų negu kairėje“, – tvirtino politologas.

Visą T. Tomilino ir V. Dumbliausko diskusiją laidoje „Dienos pjūvis“ galite pamatyti vaizdo įraše, kurį rasite teksto pradžioje.


Rašyti komentarą...
V
Vaclovas
2021-07-21 13:28:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dumbliauskui irgi virš 50, jis irgi sugadintas.
Atsakyti
-4

R
RIMAS
2021-07-21 13:19:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tomilinas turėtų viešai pareikšti apie savo orientaciją. Diskusijos nutrūktų.
Atsakyti
-9

T
Tik taip
2021-07-21 13:34:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tomylina reikia vyti iš partijos, uzterse jos vardą, jo vietą pas garbane į zidruju laisvės partija, ten jiems reikia " šviezenos" paragaut
Atsakyti
-10

SKAITYTI KOMENTARUS (15)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų