Teisingumo ministerija parengė Lietuvos Respublikos smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektą. Įstatymo projekto tikslas – tobulinti ir plėsti smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo sistemą, sudaryti sąlygas efektyviau ginti nuo smurtinių nusikaltimų nukentėjusių asmenų teises ir teisėtus interesus.
Siekdama, kad kuo daugiau nuo smurtinių nusikaltimų nukentėjusių asmenų gautų kompensacijas, Teisingumo ministerija įstatymo projekte praplėtė smurtinių nusikaltimų sąrašą, kurių aukoms būtų kompensuojama žala.
Be to, atsižvelgdama į teismų praktiką priteisiant nusikaltimais padarytą žalą, pakilusį pragyvenimo lygį, visuomenės nuomonę dėl paramos nusikaltimų aukoms ir valstybės finansines galimybes, įstatymo projektu Teisingumo ministerija siekia padidinti nusikaltimų aukoms kompensuojamos žalos dydžius. Pavyzdžiui, pagal galiojantį įstatymą, jeigu smurtiniu nusikaltimu buvo atimta žmogaus gyvybė, gali būti kompensuojama 9750 Lt neviršijanti turtinė žala ir 3 900 Lt neturtinė žala, iš viso 13 650 litų. Pritarus projektui, šis skaičius padvigubėtų. Tokiu atveju būtų išmokėta 13 000 Lt turtinė žala ir 15 600 Lt neturtinė žala, iš viso 28 600 litų.
Atsižvelgiant į žalos kompensavimo praktiką ir socialinį teisingumą, įstatymo projekte taip pat numatyta, kad teisę į smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimą avansu turės ne tik nužudytųjų sutuoktiniai ir išlaikytiniai, bet ir jų vaikai bei tėvai. Be to, jeigu nėra sutuoktinio, vaikų, tėvų ar išlaikytinių, teisę į žalos kompensavimą avansu turės kiti artimieji giminaičiai (seneliai, vaikaičiai, broliai ir seserys).
Projekte plečiamos ir žalos kompensavimo avansu galimybės – žalą avansu siūloma kompensuoti dėl visų smurtinių nusikaltimų (iki šiol buvo kompensuojama tik dėl gyvybės atėmimo ir sunkaus sveikatos sutrikdymo). Be to, siekiama didinti avansu kompensuojamos žalos dydžius, tai yra, kad avansu būtų kompensuota pusė kompensuojamos (ne avansu) žalos dydžio (pagal galiojantį įstatymą avansu galima kompensuoti ne daugiau nei 3250 litų). Taip pat numatytas neturtinės žalos kompensavimas avansu. Dabar galiojantis Smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatymas tokios galimybės nenumato.
Priėmus įstatymo projektą, būtų veiksmingiau apgintos nuo smurtinių nusikaltimų nukentėjusių asmenų teisės ir interesai; aiškiau ir tiksliau reglamentuotos žalos kompensavimo sąlygos; įgyvendinti valstybės solidarumo su nukentėjusiaisiais ir socialinio teisingumo principai bei užtikrintas tinkamas Europos Sąjungos teisės aktų dėl žalos kompensavimo nusikaltimų aukoms įgyvendinimas.
Pažymėtina, jog šiais metais, padaugėjus besikreipiančių dėl kompensacijų asmenų skaičiui, ženkliai išaugo ir išmokėtos kompensacijos už smurtinius nusikaltimus. Per šių metų 5 mėnesius jau spėta žalos kompensuoti beveik 10 000 litų daugiau nei per visus praėjusius metus. 2006 metais buvo kompensuota 56 000 litų smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos, tuo tarpu iki š. m. birželio 1 d. – 65 000 litų.
Teisingumo ministerija primena, kad žala kompensuojama tik dėl tų smurtinių nusikaltimų, kurie padaryti po 2005 m. liepos 1 d. Jei nusikaltimas yra padarytas anksčiau, gauti kompensaciją nėra jokių galimybių. Be to kompensuojama tik ta žala, kurią aukos prašymu iš nusikaltėlio priteisia teismas, tačiau antstoliui nepavyksta jos išieškoti iš kaltininko, informuoja teisingumo ministerija.