Viešojoje erdvėje žmonės pradėjo dalintis įrašu, kuriame tvirtinama, kad Lietuva pagal vidutinę elektros kainą 2024 metais yra antra brangiausia šalis Europoje, kuri moka 117,57 Eur/MWh. o Lietuvą neva lenkia tik tai Estija. O nepasitenkinę pateikta informacija, įrašu žmonės pradėjo dalintis socialiniuose tinkluose.
Įrašą pastebėjo ir Seimo narys, biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė, kuris skleidžiamą informaciją savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje vakar pavadino prorusiška provokacija.
„Aktyviai platinama melagiena, kuria matau dalinasi ir mano sraute. Tokių kainų nėra ir tai eilinė prorusiškų ruporų provokacija, siekianti kurstyti neigiamas reakcijas prieš mūsų vykdomą energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos politiką. Deja melas plinta daug greičiau, nei faktai, bet faktus žinoti būtina“, – rašo M. Lingė.
Anot jo, pirmiausia, skleidžiamo įrašo pateikta informacija reikėtų netikėti, kadangi neįmanoma parodyti metinės elektros kainos, kai metai dar yra nesibaigę, o elektros kainos kinta kiekvieną dieną.
„Europos Sąjunga (ES), pavyzdžiui, pateikia naujausius apibendrintus šalių duomenis už 2023 II pusmetį, kurie rodo, kad didžiausia kaina namų vartotojams buvo: Vokietijoje – 40 ct/KWh, Airijoje – 37 ct/KWh, Belgijoje – 37 ct/KWh, Danijoje – 35 ct/KWh, Latvijoje – 30 ct/KWh, ES vidurkis – 28 ct/KWh, Estijoje – 23 ct/KWh, Lietuvoje – 22 ct/KWh. Taigi, kaip matyti, Lietuvos ir Estijos kainos žemiau ES vidurkio“, – teigia M. Lingė.
Be to, Seimo narys tvirtina, kad elektros kainas Lietuvoje skelbia ir Lietuvos energetikos agentūra (LEA).
„Pavyzdžiui, rugsėjo 14 d. metu Lietuvos elektros dienos kaina buvo 66 Eur/MWh. tai beveik dvigubai mažiau nei skelbia dezinformatoriai. Bet tai kintantis dydis, kuris priklauso ir nuo oro ir nuo suvartojimo“, – aiškina M. Lingė.
Paskutiniais LEA duomenimis, vidutinė metinė didmeninės elektros kaina Lietuvoje (nuo sausio iki rugsėjo 17 dienos) yra 86,6 Eur/MWh. O pernai šis vidurkis siekė 94,7 Eur/MWh.
M. Lingė taip pat tvirtina, kad paskleidusieji melagingą įrašą siekia trijų pagrindinių tikslų – kurstyti visuomenės nepasitenkinimą, kompromituoti Lietuvos energetinę strategiją ir kerštauti dabartinei Vyriausybei.
„Prorusiškų veikėjų platinamomis klastotėmis siekiama kelių tikslų:
- Kompromituoti mūsų energetinę strategiją. Mūsų vėjo ir saulės elektros gamybos proveržį. Bandoma parodyti, kad iš Rusijos nebeperkančios Baltijos šalys – moka brangiausiai. Bet tai netiesa. Perkame iš biržos, kur kainas lemia paklausa ir pasiūla. Kuo daugiau pagaminamos elektros – tuo pigiau ji kainuoja. Taigi kuo daugiau patys pagaminame elektros, tuo pigesnė ji tampa mūsų vartotojams.
- Artėja visiškas Lietuvos, Latvijos ir Estijos atsijungimas nuo rusiškų tinklų (BRELL) ir sinchronizacija su kontinentinės Europos elektros tinklais vos už penkių mėn. – kitų metų vasario 9 d. Tokiomis klastotėmis bandoma kurstyti visuomenės nepasitenkinimą. Todėl, matyt, ir garbingas trejetas skirtas visoms Baltijos šalims.
- Artėja Seimo rinkimai. Tokiu būdu bandoma kerštauti šiai Vyriausybei, prie kurios įvyko visos rusiškos energijos atsisakymas. Nebeperkama nei dujų, nei naftos, nei elektros. Priešingai – šios Vyriausybės lyderystės dėka spartėjo sinchronizacija, o pasigaminamos elektros tempai auga sparčiai“, – tvirtina M. Lingė.
Apkaltino skleidžiant melagienas
Visgi, M. Lingės „Facebook“ įrašas pro akis nepraslydo europarlamentarui, Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ nariui V. Sinkevičiui. Anot jo, savo įraše Seimo narys pats apsimelavo, o kai kuriuos neva faktus pavadino melagienomis.
Apie tai V. Sinkevičius vakar pasidalino savo „Facebook“ paskyroje.
„Mindaugas Lingė šiandien savo paskyroje įkėlė štai tokį paveiksliuką ir prisidengęs kova su Kremliaus melagienomis, pats paskleidė krūvą melagienų, tame tarpe ir faktus pavadinęs melu. Net nežinau, nuo ko pradėti, bandant seimo Biudžeto ir Finansų komiteto pirmininkui paaiškinti, kaip veikia elektros kaina, tačiau pabandykime patikrinti faktus“, – rašo europarlamentaras.
„Mindaugas rašo: „Tokių kainų nėra ir tai eilinė prorusiškų ruporų provokacija, siekianti kurstyti neigiamas reakcijas prieš mūsų vykdomą energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos politiką.“ Na, tai yra labai patogi svetainė šiuo adresu, kur galima palyginti didmenines elektros kainas, taip pat ir paskutinio mėnesio pasižiūrėti: https://new.euenergy.live/lithuania/.
Tai vos dirstelėjus akį akivaizdu, kad melagiena vadinami skaičiai visai neatrodo neįmanomi, nes vos paskutinio mėnesio vidutinė kaina yra 102.58 EUR ir net 11 dienų per pastarąjį mėnesį kaina viršijo Mindaugo “neįmanoma” vadinamą 117.57 eurų kainą, kai tuo tarpu 20 dienų per paskutinį mėnesį kaina viršijo 100 eurų“, – tęsia V. Sinkevičius.
Politikas nesutinka ir su M. Lingės mintimi, jog nesąmonė duomenyse apie elektros kainas rodyti šių metų duomenis.
„Aš ką tik pateikiau mėnesio vidurkį. Ir situacija geriau neatrodo. Juk tiek pramonė, tiek gyventojų ūkiai už elektrą ir moka kas mėnesį. Vietoj didmeninės kainos statistikos Mindaugas pasiima ES duomenimis apie namų vartotojus, kuri absoliučiai netinka palyginimams, kadangi tai yra sudėtinis skaičius – į jį įeina ir mokesčiai už perskirstymą, ir valstybių subsidijos, jei tokios taikomos.
Bet kažkodėl Mindaugas Lingė sako, kad lyginti rinkos kainas ilguoju periodu nesąmonė, tačiau pats pasiima suveltus duomenis, kurie nesusiję su didmenine kaina už 2023 metų II pusmetį. Kodėl 2023 antras pusmetis tinka palyginimams, o 2024 metų I pusmetis netinka?“, – klausia V. Sinkevičius.
Europarlamentaras nesupranta ir kodėl M. Lingė savo įraše pasirinko kalbėti tik apie rugsėjo 14 d. skelbiamus LEA duomenis. O jo teigimu, remiantis ta pačia LEA rugsėjo 14 d. buvo viena pigiausių per pastarąjį laikotarpį.
„Tai nelogiška imti pusės metų ar daugiau aiškią rinkos kainą, tačiau logiška imti galutinę kainą namų ūkiams pusei metų arba spręsti pagal kainas iš vienos dienos – rugsėjo 14 d.? Dar įdomiau atrodo toks pasirinkimas, kai žinai, jog per pastarąjį mėnesį rugsėjo 14 d. kaina buvo antra mažiausia (žemesnė tik rugpjūčio 25-ąją) tačiau buvo… 27 dienos, kai elektra buvo brangesnė. Tai kodėl nesirinkti pastarojo mėnesio kainos vidurkio?“, – rašo V. Sinkevičius.
Be to, politikas taip pat pateikia ir rugsėjo 16 d. paskelbtus LEA duomenis, kuriuose teigiama, kad rugsėjo 9-15 dienomis didmeninių kainų vidurkis siekė 96,6 Eur/MWh, o pernai tuo pačiu metu šis vidurkis siekė 142,44 Eur/MWh.
„Taigi, ir toliau kaina siekia beveik 100 eurų. Bet aš jau apžvelgiau pastarojo mėnesio duomenis. Tik štai mes sužinome, kad tuo pačiu periodu pernai kaina buvo netgi gerokai didesnė, nei Mindaugo Lingės „neįmanoma“ vadinama 117 Eur/kwh kaina. Tai matyt visgi jos net labai įmanomos“, – sako V. Sinkevičius.
Europarlamentaras svarsto, kad ir galimai M. Lingės kritikuojama statistika gali būti sausio ar vasario mėnesių kainų palyginimai
„Nekomentuosiu visų tų pastebėjimų apie tai, kad čia neva Kremlius puola Vyriausybę, nes akivaizdu, kad šiuo atveju tai turime faktus. Faktai dar niekada nieko nėra užpuolę, tačiau juos matyti yra svarbu. Ir šiuo atveju labai svarbu matyti šiuos nepatogus faktus dėl to, kad elektros kaina Lietuvoje yra nekonkurencinga ir neigiamai veikia mūsų augimo perspektyvas. Tai yra skaudus sopulys, kurį spręsti būtina. Ypatingai, kai susiduriame su situacija, kai atlyginimų augimas yra spartesnis, nei darbo našumo augimas, o Lietuvai savo ekonomines prognozes užsitarnauti pavyko tik dėl apdirbamosios pramonės plėtros. Žinote, kam ši pramonė dažnai yra jautri? Elektros kainoms.
Turbūt visi sutiksite, kad stipri ekonomika yra labai svarbi norint atsilaikyti prieš Kremlių. Todėl faktus turime išmanyti, o dezinformacijai būti jautrūs. Kaip savo komentarą užbaigė ir pats Mindaugas: „Išlikim kritiški ir neleiskim plisti dezinformacijai.“ Skubant dalinti patarimus, visuomet svarbiausia yra pradėti nuo savęs. Na, bent jau aš asmeniškai tai laikau viena iš auksinių gyvenimo taisyklių. Suprantu, kad visi suklysta. Tai gal kovokime su Kremliumi – ne su faktais“ , – rašo V. Sinkevičius.
Atsakė ir „Ignitis“ vadovas
Tiesa, ties tuo viskas nesibaigė. Į V. Sinkevičiaus „Facebook“ įrašą M. Lingė atsakė komentarų skiltyje, kurioje teigė, kad plintančio įrašo informacija yra melagiena šios dienos perspektyvoje.
„Iš visko lengva padaryti jovalą, kai sumeti krūvon kas pakliūna. Melagiena yra žvelgiant iš šios dienos perspektyvos, nes tokių kainų nėra. Svyruojančioje rinkoje kai kainos šokinėja kasdien, matyt nesunku rasti dieną ar mėnesį, kai tokios kainos buvo. Bet jos platintos ne tada, o dabar. Kodėl? Kad susidarytų įspūdis, kad Lietuvos žmonės daugiausia moka už elektrą. Kiek moka žmonės, tai ir parodžiau, jau įvertinus mokesčių ir kitas dedamasias. Tai yra korektiškiausias pateikimas. Kodėl reikia atkrapštyti šiandien sausio mėnesio situaciją ir tiražuoti rugsėjo mėnesį, kuriant įspūdį, kad Baltijos šalių gyventojai moka brangiausiai“, – V. Sinkevičiaus įrašą pakomentavo M. Lingė.
Be to, į europarlamentaro įrašą atsiliepė ir Darius Maikštėnas – valstybės kapitalo energetikos įmonės „Ignitis“ vadovas, kuris tvirtino, kad tikrojo kainų vertinimo negalima padaryti, žvelgiant tik į skaičius.
„Nesigilinsiu į konkrečius palyginimus, tai manipuliacijoms ypač palanki tema. Tikro vertinimo niekada negalima padaryti žvelgiant į momentinius skaičius, net vidurkiai dar priklauso kaip konkrečiai skaičiuojami, kokie imami periodai, apvalinimai, ar įvertinami balansavimo kaštai, vartojimo profiliai, sisteminių paslaugų kaštai ir t.t. Tačiau yra kertiniai principai, kodėl vienose šalyse elektros kainos gyventojams ir pramonei yra santykinai didesnės, o kitose mažesnės. Jei paprastai – konkurencingos vietinės generacijos trūkumas kainas kelia, o perteklius mažina.
Trys Baltijos šalys jungtimis sujungtos su žemesnių kainų Skandinavija ir aukštesnių kainų Lenkija. Mes esame per vidurį, nes iš vienos pusės jau nesame priklausomi nuo taršaus iškastinio kuro generacijos kaip Lenkai, bet dar neturime vietinės žaliosios gamybos pertekliaus, kaip skandinavai. Skandinavus žaliosios gamybos apimtimi sparčiai vejamės, bet dar esame struktūriniame deficite, todėl pas mus kol kas dar brangiau nei pas juos“, – pakomentavo „Ignitis“ vadovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!