Diskriminaciniai juokeliai apie moteris prie vairo taksi vairuotojų nestebina. Jos tai girdėjo šimtus kartų. Taksi automobilis – tarsi klausykla ar psichologo kušetė. Vieni keleiviai įteikia gėlių, kiti iškeikia ir nesumoka. Joms išsiverkia ant peties arba prašo saugoti nuodėmingas paslaptis. Šiauliuose važinėja apie dešimt taksisčių.
Replikos apie moteris prie vairo
Violeta Bielaglovienė 14 metų dirba taksi vairuotoja. Keleiviai, pamatę moterį, elgiasi kitaip: vieni nustemba, kiti mėto lėkštus juokelius, treti drausmina save ir draugus dėl pagarbesnio elgesio.
„Moteris prie vairo – mirtis už kampo“, – bene dažniausiai girdima pašaipi jaunų vyrų replika. Tai taksistė stengiasi praleisti pro ausis. V. Bielaglovienė turi solidų 37 metų vairavimo stažą. Vairas prie rankų "prikibo" nuo pat jaunystės.
Moteris studijavo autotransportą tuometiniame Kauno ekonomikos technikume (dabar – Kauno kolegija), dirbo autobusų parke technikos skyriuje, vėliau – taksi dispečere. Išėjusi iš šio darbo pasinėrė į individualią veiklą prekyboje, o žlugus verslui nutarė dirbti taksi vairuotoja.
„Nemačiau kitos išeities – su mano profesija tuo metu nebuvau niekam reikalinga. Be to, buvau 42-iejų“, – pradžią prisiminė Violeta.
Gatves daugmaž žinojo dirbdama dispečere, o ko nežinodavo – klausdavo kolegų. Šiauliuose su visais rajonais yra apie 400 gatvių.
„Nuo streso, nereguliarios mitybos, miego man skrandyje ir žaizdų atsirado, – neslepia Violeta. – Kodėl tebedirbu? O ką mano amžiaus daugiau galima surasti?“
Kai kas nesumoka
V. Bielaglovienė pabrėžia, kad taksistas turi apsišarvuoti kantrybe. Jis ne tik veža iš taško A į tašką B ir paima pinigus – tai psichologinis darbas. Be to – vienas pavojingiausių.
Violeta tvirtina per tiek metų nesutikusi labai bjaurių žmonių, išskyrus kada pabėga nesusimokėję. Per metus tokių atvejų pasitaiko 2-3 kartus.
„Keleivis pasakė: „Eik tu na..., aš tau nemokėsiu, boba", ir išlipo. Pagalvojau – duok jam, Dieve, garbės, jei nuo to praturtės. Kaip šauksi, taip atsilieps – yra bumerangas, ir jis kada nuostolį patirs. Atsakiau: „Eik na... ir nemokėk“, – prisimena pašnekovė.
Prieš tris savaites taksistė paėmė jaunuolį nuo kebabinės. Jis sušlamštė kebabą, ant sėdynės paliko šiukšles, paprašė paleisti prie parduotuvės ir išlipęs ramiai nuturseno nesusimokėjęs.
Būna ir įtampos akimirkų
Kai jos paklausia, ką turi savigynai, taksistė juokais atsako – šautuvą. Nors pripažįsta, kad ištikus bėdai greičiausiai nespėtų pasinaudoti nei šautuvu, nei dujų balionėliu. Situacijos, kada vaikščiojo peilo ašmenimis, nepasitaikė – moteris neleidžia susiklostyti tokioms aplinkybėms.
„Pagal Zodiaką esu Skorpionas, o šio ženklo atstovai – stiprūs ir numato situaciją į priekį. Atsisėda keleivis ir jaučiu jo energetiką. Kartais grąžo rankomis, o aš kreivai pasižiūriu ir mąstau: „Kad tik greičiau tave nuvežčiau...“ O kas tie Šiauliai – 10-15 minučių ir pervažiuoji nuo vieno miesto galo iki kito“, – darbo niuansus atskleidžia taksistė.
Buvo atvejis, kada vyras atsisėdo už nugaros, sukišo į auskarų „rinkes“ pirštus ir klausia: „Kažin kas būtų, jeigu ištraukčiau?“.
„Atsakiau: „Kaži kas – 16 litų. Galvoji, kad čia auksiniai?“ Ir ištraukė pirštus. Svarbiausia – nepasimesti. Jei būčiau kračiusi galvą, būtų auskarus išplėšęs“, – neabejoja Violeta.
Taksistai – nuodėmklausiai
Įlipę į taksi automobilį keleviai nejučia išsipasakoja kamuojančias problemas, dėlioja gyvenimo istorijas. Ašaromis pasruvusi keleivė Violetai išliejo širdį – mirė vyras, o ji nebežino, kaip gyventi... Išlipdama padėkojo taksistei už išklausymą.
Vyrams liežuvis atsiriša išgėrus. Pasiguodžia šeimos problemomis, verslo. „Esame nuodėmklausiai, žmones reikia mokėti išklausyti“, – sako Violeta.
Išgėrę vyrai dažnai būna taktiški, pasitaiko, ima net atsiprašinėti, rankas bučiuoti, nuperka gėlių, šampano, atneša šokolado.
Prašė seksualinių paslaugų
Darbo pradžioje V. Bielaglovienei keletą kartų teko atremti ir aistros išsiilgusių vyrų pasiūlymus.
„Atvažiuodavo iš Rusijos automobilių perpardavinėtojai. Įsėdę prašydavo pavežioti po vietas, kur galima rasti merginų. Dairosi – nėra niekur. Tada deda 100 litų, sako – važiuojam. Neva, aš turiu „pareigą“ vietoj mergaičių atlikti...“ – pasakoja taksistė.
Tarp pikantiškų istorijų – porelė, kuri pasimylėjo ant galinės sėdynės. Taksistė paėmė porą iš vieno baro, vyras paprašė pasivažinėti po Šiaulius. „Tik jūs veidroduką nuleiskit“, – paprašė.
„Nepasakyčiau, kad būtų jaunuoliai – pagyvenę žmonės. Išlipę abu nuėjo į namus. Taip ir nesupratau, ar čia buvo įsiaudrinę sutuoktiniai, ar meilužiai, ištroškę aštrių pojūčių“, – prisiminė Violeta. Pora sumokėjo ir dar paliko arbatpinigių.
V. Bielaglovienės manymu, Šiauliuose reikėtų taksi firmos, kurioje dirbtų vien moterys, kaip yra musulmoniškoje Turkijoje. To privalumas – daugiau tvarkos.
Naktį pažadinta pasakytų gatvę
Apie penkerius metus taksiste dirba Sigita Butenienė. Anksčiau dirbo draudike, prekybininke. Ji po miestą važinėja be navigacijos – žemėlapius turi mintyse ir net naktį pabudinta pasakytų, kur kokia gatvė.
„Iš pradžių nutariau tik pabandyti, o dabar neįsivaizduoju savęs kitame darbe – labai patinka. Tikriausiai mano pašaukimas – bendrauti su žmonėmis. Nėra monotonijos, nes kasdien kažkas nauja“, – patikina.
Per trumpą kelionę taksistė su žmogumi pabendrauja, atrodo, pažįstami jau seniai. Atvažiuoja į vietą, o žmogus dar pusę valandos atsisėdęs nori pasakotis.
„Vyras negrįžta namo, guodžiasi: va, užgastroliavau, kaip namo pareit, ką daryt, kaip su žmona susitaikyti... Tada patariu atsiprašyti, nupirkti gėlių. Ir vėl gyvenimas tęsiasi“, – optimizmu spinduliuoja Sigita.
Kartais taksistė pamoko nusivylusius. Pavyzdžiui, prieš porą metų iš kazino vežė jaunuolį. „Mane paliko mergina, 8 metus draugavom. Tragedija – reikia gerti, viską pralošti“, – apimtas nevilties kalbėjo vyras.
Sigita jį patikino, kad jaunas, gražus, vadinasi, nebuvo lemta draugauti, o gyvenimas tuo nesibaigia, ras kitą. Po kiek laiko tą vyrą sutiko jau sukūrusį naują šeimą.
Ant galinės sėdynės bučiuojasi porelė, vyras išlipant prašo, kad niekas, ypač žmona, to nesužinotų. „Sakau – kas yra mašinoje čia ir palieka“, – atsakė taksi vairuotoja.
Pyktį moka nugesinti
Susidūrusi su agresyviais, priešiškai nusiteikusiais keleiviais S. Butenienė moka juos nugesinti – paverčia pyktį pokštu. „Gal žmogus tik bando save pateikti, kad jis labai kietas, bet žiūri, kad visai normalus“, – mano moteris.
Yra kolegų, kurie konfliktuoja su keleiviais. Problemų, kodėl taip vyksta, Sigita siūlo ieškoti savyje.
„Vežu iš baliaus porą. Pergėrusi moteris sako savo vyrui: va, išsikvietei savo paną, kad namo parvežtų... Bet matai, kad žmogus išgėręs, nuryji tą kartėlį, patyli, neimi į širdį – maža kokių paistalų gali būti“, – pasakoja taksistė.
Replikų su potekste „gal pasivažinėkim“ taksistė yra sulaukusi, bet atšauna: „Kodėl gi ne! Mano darbas toks. Jūs mokėkit pinigus, yra skaitliukas, nors ir visą naktį galim važinėtis“. Tai dažniausiai atšaldo siūlytojus.
„Oi, lipu lauk, moteris prie vairo!“ – kartais juokelį numeta keleiviai vyrai, tačiau dažniau Sigita sulaukia pagyrimų, esą net jie taip puikiai nevairuoja, kaip ji.
Bando vyrai taksistę pamokyti, kad automobilis ne taip dirba, amortizatoriai padilę ar kas paklebę. „Neva boba, nesupranti. Savy nusijuokiu, sutinku, nepuolu ginčytis, – pasakoja Sigita. – Manęs, turbūt, jau niekas nebenustebintų. Tokia taksistų kasdienybė“.