Šaukoto miestelyje (Radviliškio rajone) trejus su puse metų gyvena 54-erių anglas Mark Selby, kuris neabejingas neteisybei, apgaulei, dviprasmybėms ir kvailystėms Lietuvoje. Vyras ne kartą rašė Prezidentei Daliai Grybauskaitei ir dabar juokauja, gal užimti ištuštėjusį Radviliškio mero postą? Angliją Mark paliko dėl meilės 52-ejų Sigitai Salubro.
Suglumino „didelis užpakalis“
Mūsų pažintis su Mark prasidėjo nuo jo laiško vienam didžiųjų Lietuvos prekybos centrų. Jo reklamą „Maxi bum“ jis išvertė kaip „didelis užpakalis“, amerikiečių anglų kalba tai reiškia „didelis valkata“.
„Tą reklamą išvydau apatinių rūbų skyriuje. Švelniai tariant, tai galbūt nėra geriausia vieta jai“, – rašo Mark.
„Ši reklama – tik vienas iš daugelio keistų dalykų, kuriuos mačiau Lietuvoje , – sako Mark. – Pavyzdžiui, degalinėse parduodami alkoholiniai gėrimai – akivaizdus skatinimas juos vartoti. Būdamas užsienietis, nebijau kalbėti garsiai apie neteisybę ar prastą aptarnavimo kokybę, su kuria susiduriu“.
Šaukotiškė 52-ejų Sigita Salubro, dėl kurios Mark paliko gimtąją Angliją, į visa tai žiūri ramiau, sako, tiesiog nutylinti tai, kas jos draugui neduoda ramybės.
Sulaukė Prezidentės atsako
Labiausiai anglas didžiuojasi prieš porą metų sulaukęs Prezidentės atsako į prašymą pagerinti geriamojo vandens Šaukoto miestelyje kokybę.
Sigita prisimena, kad anksčiau vandentiekio vandenyje geležis normą viršijo 35 kartus, todėl iš čiaupo tekėjo rudas vanduo. Mark parašė Prezidentei. Mainais sulaukė mandagios padėkos ir pažado pasidomėti. Po savaitės į miestelį atskubėjo valstybinė komisija, o jau dabar miestelio gyventojai turi kokybišką vandenį. „Beje, mes patys naudojame šulinio vandenį“, – atlaidžiai dėl nesavanaudiško Mark elgesio šypsosi Sigita.
Antrą kartą Mark Prezidentei rašė, atkreipdamas jos dėmesį į tai, kad Šaukoto miestelyje nėra kanalizacijos sistemos. Rezultatas – jau patvirtinti dokumentai ir šių metų pabaigojea ar kitų pradžioje ji turėtų atsirasti.
Pakvietė kavos
Mark garsiai skaito naujausią savo laišką Prezidentei, kuriame apgailestauja dėl neteisingų prioritetų: Šaukoto Švč. Trejybės bažnyčios restauracijai skiriamos lėšos tuo metu, kai Šaukoto pagrindinės mokyklos moksleivių tualetai – tragiški. „Vaikai – šalies ateitis“, – rašo Prezidentei anglas, kviesdamas ją užsukti į Šaukotą kavos ir viską pamatyti savo akimis.
„Na, va, pradėjo namuose remontus ir pakvietė Prezidentę į svečius. Nebus nei kur ta kava pavaišinti, jei atvažiuotų“, – pusiau juokais, pusiau rimtai rūpinasi Sigita. O Mark neabejoja, kad kreipdamasis tiesiai į Prezidentę elgiasi teisingai: „Gal niekas kitas jai neparašo ir Prezidentė nežino, kas vyksta šalyje“.
„Tadas Blinda“, – švelniai šypsosi Sigita, žvelgdama į Mark.
Apie šakneles ir viršūnėles
Mark piktina akivaizdžiai Europos teisei prieštaraujantys dalyka Lietuvoje: „Lietuva iš Europos Sąjungos ima pinigus, kaip vaikas saldainius, tačiau ES įstatymų čia paisoma tiek, kiek jie finansiškai naudingi arogantiškam šalies „elitui“.
Pirmajai šalies damai Mark rašė ir negalėdamas Lietuvoje įregistruoti automobilio, kuriuo važinėjo Anglijoje. Neįregistravo dėl dešinėje pusėje įrengto vairo. „Kodėl šį automobilį galiu įregistruoti bet kurioje kitoje ES valstybėje, bet ne Lietuvoje?“ – svarsto vyras.
Kitas pažeidimas, jo nuomone, dar žemiškesnis: Lietuvoje draudžiama skersti gyvūnus neapsvaiginus, nes viena ES direktyvų numato, kad skerdimas turi vykti skerdyklose. „Tačiau kaimo žmonės ir toliau savarankiškai skerdžia kiaules ir niekas jų griežtai nekontroliuoja. Rumunijos atstovai kreipėsi į ES su prašymu įteisinti tokį naminį kiaulių skerdimą kaip jų tradicinę teisę, tačiau gavo neigiamą atsakymą. Lietuva net nesivargino to padaryti,“, – sako Mark.
Lietuva nepriklausoma – jau daugiau nei 20 metų, tačiau, vyro nuomone, sovietinio mentaliteto gausu: „Anglijoje įprasta kovoti už savo teises, kas lietuviams trukdo tai daryti?.. Jūsų į Sibirą nebeišveš, nesušaudys. O lietuviai vyrai vis dar elgiasi lyg švelnūs katinėliai“.
Priežasčių pamilti Lietuvą netrūksta
Klausiu, negi čia viskas tik blogai? Santūrus anglas šypteli: „Myliu Lietuvą. Lietuvaitės turbūt geriausios moterys Europoje. Sąžiningos, darbščios, kantrios, švelnios, jos – šalies stuburas. Tai, kad Lietuvos prezidentė – moteris, man jau daug pasako apie šalį“.
Mark ir Sigita susipažino Anglijoje, kur moteris dirbo slauge. „Sigita dirbo mano kaimynystėje. Kartą pasisveikinau, pasiteiravau jos vardo, iš kur atvyko. Galvojau, kad ji – iš Lenkijos, išgirdęs Lietuvos vardą, suskubau pažiūrėti į žemėlapį. Taip susidraugavome“, – beveik ketverių metų senumo įvykius prisimena Mark.
Vasarą Sigita susiruošė grįžti į Lietuvą ir kartu pasikvietė Mark. Gyventi į Angliją jis nebegrįžo.
„Kodėl nieko nestebina į Angliją ar Airiją emigruojantys lietuviai, tačiau nuostabą kelia Lietuvą pamilęs anglas?.. Jūsų šalis – nuostabi, čia nedaug automobilių, oras mažai užterštas, vasaros – nuostabios, ežerai – puikūs, ką jau kalbėti apie cepelinus“. Tiesa, su lietuviais vyrais bendrą kalbą anglui sekasi rasti sunkiai, spėja, iš dalies todėl, kad visiškai nevartoja alkoholio.
Prioritetai – kova su biurokratija ir korupcija
Mark manymu, jei tik Lietuvos vyriausybė truputį atsipalaiduotų, šalis tikrai suklestėtų. Anglas svarsto, kodėl geriausi lietuviai išvažiuoja iš šalies?. Neabejoja, kad didžiuliai mokesčiai ir juokingas minimalios algos dydis Lietuvai daro gėdą.
Paklaustas, ką darytų tapęs Radviliškio meru, pirmiausia pabrėžia kovą su stipriai įsišaknijusia korupcija bei biurokratija. Dėl jų Mark taip pat rašė Prezidentei: anglas guodėsi, kad jiedu su Sigita du kartus policijai turėjo sumokėti tą pačią baudą.
„Gyvename lyg pirmykštėje visuomenėje, man gėda prieš Mark, kad mūsų tokia sistema“, – sako Sigita, prisiminusi, kaip gavo iš policijos antrąjį baudos kvitą, nors prieš tai jau buvo baudą sumokėjusi. Tačiau pirmasis kvitas nebuvo pripažintas galiojančiu, jai patarta kreiptis į teismą, tačiau teisme būtų tekę sumokėti teismo išlaidas. Baudos suma nebuvo didelė, tad Mark ir Sigita pasidavė.
Sigita norėjo Šaukote įkurti jogos arba relaksacinį centrą, tačiau su buvusiu Radviliškio meru A. Čepanoniu nepavyko susitarti dėl buvusio miestelio girininkijos pastato, apleisto jau bemaž 13 metų: „Norėjome pastatą pirkti, tačiau ir nuėję kryžiaus kelius neišsiaiškinome, kieno jis“.
Patirtis nereikalinga
Mark – patyręs tinkuotojas ir statybininkas, tačiau gimtoje šalyje jo įgūdžiai tapo nereikalingi. „Per didelė konkurencija, – sako vyras, – atvažiavę lietuviai mano darbą siūlo atlikti už pusę, lenkai – už trečdalį kainos“.
Galvojantiems apie darbo paieškas Anglijoje lietuviams Mark sako: „Užsienietis niekada neuždirbs tiek, kiek anglas. Nebent tavo anglų kalba būtų nepriekaištinga, nes bet kada gali atsirasti pranašesnis už tave“.
Anglijoje konkurencija, ypač vyrams – didžiulė. Užsienietės moterys, jo matymu, Anglijoje visuomet be vargo ras slaugės, padavėjos, valytojos ar kitą darbą aptarnavimo srityje. „Nes jos – darbščios. Anglės – labai tingios. Apskritai anglai yra išlepinti geros pašalpų sistemos. Vos sulaukusios amžiaus, kai gali gimdyti, moterys pradeda gauti pašalpas. Vyrams atsiranda įvairių ligų ir jie visam likusiam gyvenimui tampa valstybės išlaikomi“, – sužadėtiniui antrina Sigita.
Dėl kalbos barjero pirmus dvejus gyvenimo Lietuvoje Mark negalėjo galvoti apie įsidarbinimą. Gaudavo nedidelę privačią pensiją iš Anglijos. Dabar mėgina siekti Anglų kalbos vertimų redaktoriaus vietos Vilniuje.
Sigita, pora metų Lietuvoje išdirbusi jogos mokytoja, pavargo nuo didžiulio darbo krūvio, ilgų darbo valandų ir ją netenkinančios mažos algos. Grįš į Angliją, tačiau apsistoti visam laikui svetur ji nenorėtų. Mark sugrįžti nevilioja brangus pragyvenimas ir mokesčiai, kurių tiek daug, jog anglai tarpusavyje juokauja: beliko apmokestinti orą.
Marina VISOCKIENĖ