• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Svarbi žinia Lietuvos tėvams: teks susimokėti patiems

Lietuvoje jau visai netrukus turėtų būti patvirtinti gimdymą namuose įteisinantys teisės aktai.

109

Lietuvoje jau visai netrukus turėtų būti patvirtinti gimdymą namuose įteisinantys teisės aktai.

REKLAMA

Balandžio pradžioje Vyriausybei pritarus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui teisiškai reglamentuoti tokius gimdymus iki šių revoliucinių permainų telieka vos vienas žingsnis – jei Slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo pakeitimo projektui pritars Seimas, šalyje vaikelio atėjimą į pasaulį namuose galės rinktis bet kuri norinti ir įstatymo normatyvus atitinkanti moteris.

Seimui pritarus šios įstatymo pataisos turėtų įsigalioti dar šiemet. Ar Kėdainių medikai yra pasiruošę priimti gimdymus namuose? Ar nepritrūks medicininės įrangos, personalo ir drąsos jam?

Teisiškai reglamentuoti

Krašto gydytojai ginekologai-akušeriai, pastebi, kad kėdainietės gimdyti namuose neskuba. Tiesa medikams vis vien dėl šių įstatymų pataisų neramu, mat kol kas nėra aiškūs atsakomybės bei pasirengimo priimti gimdymus namuose klausimai.

REKLAMA
REKLAMA

Iki šiol Lietuvoje gimdymas namuose nebuvo aiškiai reglamentuotas ir norintieji vaikelio susilaukti namuose propaguodavo tam tikrą „neteisėtą veiklą“ į pagalbą pasitelkdami pribuvėjas, kurių veikla nėra licencijuota ar sertifikuota.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, svarbiausias šių įstatymo pataisų uždavinys – numatyti visas įmanomas priemones, kurios leistų užtikrinti naujagimių ir gimdyvių saugumą, kai yra apsisprendžiama gimdyti namuose.

„Žmonės gimdo namuose, tokia yra realybė, tai yra jų pasirinkimo teisė. To negalima ignoruoti, todėl valstybė turi aiškiai nustatyti taisykles, kurių būtina laikytis, siekiant užtikrinti saugumą. Tad jau netrukus bus galima užtikrinti kokybiškas paslaugas visoms mamoms, nusprendusioms vaikelio susilaukti sau artimoje aplinkoje – namuose“, – sako ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, ministerija numato, kad jei šie siūlymai įsigalios, už gimdymo namuose paslaugas tėveliai turės susimokėti savo lėšomis.

Tik nerizikingi

SAM Slaugos koordinavimo skyriaus vedėjos Odetos Vitkūnienės teigimu, šiuo metu galiojanti tvarka užkerta kelią priimti gimdymus namuose.

„Pavyzdžiui, šiuo metu bendrosios praktikos akušeriai dar negali savarankiškai teikti pacientams medikamentinės pagalbos, o turi nedelsdami gabenti juos į gydymo įstaigas. Norint suteikti reikiamas paslaugas gimdyvėms, būtina įgalinti medikus teikti ir tokią pagalbą. Mūsų parengtame projekte numatyta, kad akušeriai galėtų teikti medikamentinę pagalbą, jei gimdyvei iškiltų pavojus. Jei nėštumas bus nerizikingas, akušeriai galės jį priimti namuose, taip pat skirti ir išrašyti reikiamus vaistus“, – sako O. Vitkūnienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SAM pabrėžia, kad namuose galės būti priimami ne visi gimdymai, o pirmiausia tie, kurie nėra rizikingi. Siekiant apsaugoti būsimas mamas ir jų vaikus, tais atvejais, kai nėštumas turės rizikos faktorių, jis turės būti priimamas gydymo įstaigose.

Gimdyvės atsakomybė

Kėdainių medikai, kaip ir daugelis šalies gydytojų, nesužavėti gimdymo namuose idėja, tačiau suvokia, kad teisinis šios srities reglamentavimas reikalingas.

REKLAMA

„Gimdymas namuose yra labai rizikingas ir neapgalvotas sprendimas. Mat nemaža dalis gimdymo komplikacijų būna nenumatytos, kurių niekaip negalima iš anksto nuspėti ar įtarti, taip pat ir apsisaugoti nuo jų. Ypač pavojingos – placentos atšoka, gimdymo metu staiga dingę vaiko širdies tonai, masyvus kraujavimas po gimdymo, kai yra gimdos atonija arba gilus plyšimas ir daugybė kitų. Tokiais atvejais iki stacionaro atgabenti dar sveiką moterį ar naujagimį būtų misija neįmanoma.

REKLAMA

Aš neįsivaizduoju, su kokia atsakomybe turės susidurti įvairių grandžių medikai – priimantys gimdymą namuose, greitosios medicinos pagalbos ir kt. Žinoma, dalies gimdymų rizikas matome iš anksto. Tačiau niekada negali būti tikras – net ir fiziologinis gimdymas bet kurią sekundę gali tapti patologiniu, kuomet reikalinga itin skubi pagalba. Net jei ir gimdymo namuose metu dalyvautų gydytojas ginekologas, o ne vien akušerė, be reikalingos medicininės įrangos jis taip pat būtų bejėgis. Todėl nė vienai moteriai niekada nerekomenduočiau gimdyti namuose. Tačiau suprantu, kad gimdymai namuose vyksta, ir tai reikėtų kažkaip reglamentuoti“, – gimdymui namuose kategoriškai nepritaria Kėdainių PSPC gydytoja ginekologė Violeta Tamulienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikė taip pat nesiima komentuoti, kiek kolegų savanoriškai ryžtųsi priimti gimdymus namuose. Aišku tik viena, kad didžioji dalis medikų nepalaiko gimdymo namuose idėjos.

„Nemanau, kad mes esame pasiruošę priimti gimdymus namuose. Ir ypatingai iš moralinės pusės. Visi sveiko proto medikai suvokia, kokią atsakomybę tektų prisiimti. Šiandien nežinau nė vieno Lietuvos mediko, kuris išdrįstų važiuoti į namus priimti gimdymo. Nesu itin detaliai susipažinusi su siūlomomis įstatymo pataisomis, tačiau manau, kad čia negalėtų būti taikoma jokia prievarta ir medikas, nenorintis gimdymo priimti namuose, turėtų turėti galimybę rinktis daryti tai ar ne. Kitas klausimas – kas prisiims atsakomybę už gimdymo eigą. Esu tikra, kad visą atsakomybę turėtų prisiimti pati moteris, nusprendusi gimdyti namuose“, – įsitikinusi V. Tamulienė.

REKLAMA

Kėdainiuose namuose negimdo

Kėdainių medikė guodžiasi bent tuo, kad nors ir būtų pritarta gimdymo namuose įteisinimui, reta kraštietė svarstytų tokią galimybę.

„Džiaugiuosi, kad Kėdainiuose moterų, panorusių gimdyti namuose, neteko sutikti. Atvirkščiai dažniau pasitaiko atvejų, kuomet moterys bijo pačios gimdyti ir pageidauja cezario pjūvio operacijos, nors tam nėra jokių indikacijų. Tačiau tokia situacija tikrai ne visur. Štai Kauno krikščioniškuose gimdymo namuose, kuriuose aš taip pat dirbu, gimdo ypatingai daug natūralistų, nemažai gimdyvių turi savo dulas (dula arba gimdyvės padėjėja, – tai moteris, teikianti nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu – aut. past.).

REKLAMA

Aišku, džiaugiamės, kad šios moterys vaikelio atėjimą renkasi sutikti bent jau medicinos įstaigoje, tačiau su tokiomis gimdyvėmis darbas taip pat nėra lengvas, ne visada atsižvelgiama į mūsų rekomendacijas. Jei gydytojai pataria nuleisti vandenis ar pradėti medikamentinį gimdymo skatinimą, kalbėti apie nuskausminimą, ragina paklausyti vaisiaus tonus ar kt., dula stoja kryžiumi ir draudžia mums prieiti prie gimdyvės. Gerai, jei viskas gerai, tada nieko nereikia, net ir akušerės, bet atvejų būna įvairių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiekvieną metų ketvirtį Kėdainių ligoninėje įvyksta bent keletas skubių akušerinių situacijų, turėjome ūmų sepsį, masyvų kraujavimą, kuris baigėsi labai sėkmingai. Jei ši moteris būtų gimdžiusi namuose, ji tikrai būtų mirtinai nukraujavusi. Tiesa, gimdymo komplikacijų, kalbant apie moterį, nėra itin daug, gausiau susijusių su naujagimiu, ir ypač dažna, vaisiaus hipoksija, kuomet tenka imtis itin skubių veiksmų. Bijau, kad gimdant namuose bus daugiau naujagimių, patyrusių hiposkiją, dėl ko daugiau su negalia augančių vaikučių“, – baiminasi medikė.

REKLAMA

Susimokės gimdyvės

Kėdainietis Seimo narys Darius Kaminskas, kuriam jau visai netrukus kartu su kolegomis Seime reikės svarstyti minėto įstatymo pataisas, sako, kad kol kas šio įstatymo pataisų projektas sukelia daugiau klausimų nei yra atsakymų.

„Gimdymai namuose nepaisant to, kad medikai tam nepritaria, vyksta, tad sutinku, kad tai reikėtų reglamentuoti, bet jokiu būdu neskatinti. Mano, kaip gydytojo ginekologo, šioje srityje pradirbusio 25 metus, nuomonė, yra vienareikšmiška. Šiais laikais, kai ligoninėse yra sudarytos puikiausios sąlygos gimdyti, taip pat kuriama aplinka kuo artimesnė namų aplinkai, rinktis gimdymą namuose būtų absurdas.

REKLAMA

Nors ir numačius, kad gimdymas nepriskiriamas rizikos grupei, niekada negali būti tikras, kad viskas vyks gerai. Taip pat kol kas neaišku, ar moteriai pasirinkus gimdymą namuose medikai turės pasirinkimo galimybę, ar čia bus taikoma kažkokia prievarta. Kiek aš žinau, vienos apklausos duomenimis, iš 30 akušerių vos vienas sutiktų gimdymą priimti namuose. Tai dar klausimas, ar atsiras pakankamai norinčių gimdymus priimti namuose.

REKLAMA
REKLAMA

Ne mažiau svarbūs ir finansiniai klausimai – manau, kad gimdyvė ir jos šeima savo įgeidžius t.y. gimdymą namuose – visas su tuo susijusias paslaugas, medikų kelionę, medikamentus ir t.t. turėtų apmokėti iš savo lėšų.

Taip pat kol kas neaiškus ir atsakomybės klausimas. Tad Seime svarstant šią įstatymo pataisą teks apgalvoti nemažai aspektų“, – sako D. Kaminskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų