Nuo 2024 m. balandžio mėnesio buvo fiksuojami sukčiavimo atvejai, kai nukentėjusieji sulaukdavo skambučių iš asmenų, melagingai prisistatančių „Google“ atstovais, bankų ar policijos darbuotojais. Sukčiai teigdavo, esą įvyko įsilaužimas į nukentėjusiųjų paskyras, el. paštus, todėl nutekinti jų asmeniniai duomenys.
El. paštu sukčiai atsiųsdavo nuorodas, neva gautas iš „Google“ bendrovės, ir ragindavo įdiegti programas ar keisti „Google“ paskyros nustatymus. Patikėję tokia apgaule, žmonės vykdydavo nusikalstamai veikiančių asmenų nurodymus – suteikdavo prieigą prie savo mobiliojo ryšio telefono duomenų ir elektroninės bankininkystės. Gavę prisijungimus, sukčiai atlikdavo finansines operacijas: išgrynindavo tūkstantines pinigų sumas, padarydami didelės vertės turtinę žalą nukentėjusiesiems.
Ikiteisminiame tyrime tiriama itin sudėtinga sukčiavimo schema, kuri galimai tebetaikoma, yra gerai suplanuota, naudojami konspiracijos elementai. Tai – sudėtingas ir didelės apimties ikiteisminis tyrimas, kurio metu buvo sujungti net 29 ikiteisminiai tyrimai.
Ikiteisminiame tyrime, tiriant sulaikytiems įtariamiems bendrininkams inkriminuotų tęstinių nusikalstamų veikų epizodus, atlikti pagrindiniai būtini procesiniai veiksmai: įtariamiesiems įteikti pranešimai apie įtarimus, atliktos įtariamųjų apklausos, liudytojais apklausti nukentėjusieji ir kiti asmenys, gauti tyrimui reikšmingi dokumentai ir informacija, atliktos įvykio vietų, daiktų, dokumentų ir kitos apžiūros, kiti būtini procesiniai veiksmai bei surinkta kita rašytinė bylos medžiaga.
Atlikus vieno iš įtariamųjų asmens kratą, rasta plastikinių mokėjimo kortelių: 19 „Swedbank“, 9 SEB banko, 5 „Luminor“ banko ir viena „Šiaulių bankas“. Šio asmens kratos metu taip pat rasta ir paimta 2 318 eurų, o atlikus kratą jo gyvenamojoje vietoje, viešbutyje, rasta dar 22 500 eurų. Kito įtariamojo, jį sulaikius, asmens kratos metu, kuprinėje, rasta 57 500 eurų.
Taip pat ikiteisminio tyrimo metu sulaikytas ir asmuo, kuriam nusikaltėliai perduodavo dideles pinigų sumas, o jis dar per kelias nusikaltėlių grandis pinigus konvertuodavo į kriptovaliutą.
Nuo 2024 balandžio Vilniaus apskr. vyriausiajame policijos komisariate pradėta daugiau nei 200 ikiteisminių tyrimų ir iš Lietuvos gyventojų apgaule išviliota daugiau nei 7 000 000 eurų. Dėl šių nusikalstamų veikų du ikiteisminiai tyrimai perduoti į teismą, viename ikiteisminiame tyrime nukentėjusiaisiais pripažinti net 36 asmenys, kitame – 7.
Ikiteisminio tyrimo metu taip pat aktyviai buvo vykdomi ir prevenciniai veiksmai: įvairiomis informavimo priemonėmis gyventojai buvo informuojami apie sukčių veikimo principus ir būdus, buvo skatinami išlikti budriais ir nepasitikėti sukčiais.
Primename, kad šių metų liepos 10 d. Vilniaus apskrityje startavo nauja prevencinė iniciatyva „Kava su pareigūnu“ – tiltas tarp pareigūno ir žmogaus. Pagrindinis projekto dėmesys skiriamas vienai aktualiausių šių dienų temų – telefoninių ir kitų sukčiavimo būdų prevencijai. Pareigūnai dalinasi aktualia informacija apie tai kaip atpažinti sukčių schemas, kaip reaguoti į įtartinus skambučius ar žinutes, kokių veiksmų imtis, jei jau įtariate apgaulę.
Atkreiptinas dėmesys, kad sukčiai pradeda pokalbį rusų kalba ir identifikuoti, kad jums skambina sukčiai nėra sudėtinga. Kai pokalbis pradedamas rusų kalbą ir prisistatoma „Google“ atstovais, banko darbuotojais, policijos darbuotojais ir telekomunikacijos ryšių atstovais ir pokalbis vyksta rusų kalba, patariame nedelsiant nutraukti pokalbį – tai sukčiai.
Prevenciniai susitikimai su policijos vyksta kartą per savaitę. Tiksli informacija apie vietas ir laiką skelbiama Vilniaus apskrities policijos Facebook ir Instagram paskyrose, internetinėje svetainėje www.vilnius.policija.lrv.lt. Kviečiame gyventojus aktyviai dalyvauti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!