Apie mokesčių reformą ir jos esmę naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas ir Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto, Politikos komunikacijos tyrimų centro vadovas Linas Kontrimas.
Mokesčių reforma tikrai yra aktualus klausimas. Žmonės domisi, jiems aktualu. Kurios grupės tos mokesčių reformos poveikį pajaus mažiausiai? Premjeras savaitgalį sakė, kad pažeidžiamos grupės veikiausiai nenukentės nuo šios mokesčių reformos, kol jūs galėtumėt paaiškinti, kas gi tos pažeidžiamos grupės?
A.Sysas: Pirmiausia norėčiau pataisyti – ne reforma. Tikrai jokių mes nevadinam įstatymų pakeitimų ar jų kažkokių taisymų, reforma, nes aplamai nuo ko prasidėjo, tai yra ko gero du dalykai. Tai yra gyventojų galimybė gyventi koją kojon su augimu ekonomikos ir antras tai yra neplanuotas Rusijos karas Ukrainai ir pinigai, kurie reikalingi tėvynės gynybai.
Tai esminiai dalykai mūsų politinėj programoj, kai mes ėjom į rinkimus, mes aiškiai komunikavom, kad keisime kai kuriuos mokesčius ir tai bus nukreipta pirmiausia žiūrint į vakarų šalis, kad turtingi arba dideles pajamas gaunantys žmonės turėtų mokėti didesnius mokesčius, nes tai yra akivaizdžiai statistiškai labai lengva įrodoma.
O žmonės, kurie mažas pajamas, kad jos bet kokie pakeitimai jų neliestų, o atvirkščiai, reikėtų ieškot papildomų lėšų, mažinti skurdą ir atskirtį, nes praeitais metais Lietuva vėl pasižymėjo šitoj srity. Pas mus išaugo būtent skurdas vyresnių žmonių tarpe, šeimų, kur augina vienas iš tėvų su vaikais. Tai šitiem dalykam spręsti, aišku, reikia finansinių resursų. Į tai ir buvo nukreipta ir bandysim tai ir įgyvendinti.
O tai kurios grupės nepalies mokesčių pertvarka?
A.Sysas: Lietuvoje yra 150 tūkstančių, kurių darbo užmokestis yra iki minimalios algos arba minimali alga. Nuo minimalios algos iki 3000 eur. yra beveik 800 tūkst. Tai šitų niekaip nepaliečia. O kalbam apie didesnes pajamas.
36 tūkstančių eurų metinių vidutinių darbo užmokesčių metinių pajamų. Šiai dienai tai yra 87 tūkst. metinių, tai yra virš 3000 per mėnesį. Aš matau, kad tokių Lietuvoje yra virš 200 tūkstančių.
Kalbam apie tai, jeigu darbo rinkoje yra 1 mln. 400 tūkst., jeigu mes kalbam apie gyventojų pajamų mokestį, tai virš 200 tūkstančių gali paliesti priklausomai koks įstatymas bus priimtas, kokie dydžiai, nes jau pasipylę iš gausybės rago pasiūlymai.
Gal šiek tiek skiriasi individualiai dirbančių, nes jų šiek tiek kitas apmokestinimas ten iš mažesnių, nes jie mokėjo labai mažus mokesčius, tai šitų tikrai nepaliečia. O dabar, jeigu dėl nekilnojamo turto, tai irgi ieškom kompromiso, kad kuo mažiau žmonių, ypač kurie turi vienintelį būstą, kuris šeimos.
Specialiai ir siūlomos formulės, kad tikrai šitie žmonės, nors šeimos būstas gali kainuoti ir 2 milijonus arba 3, tai mes ir kalbam, kad netgi lengvata būtų taikoma iki tam tikros ribos, tai yra 450 tūkst., o jau virš 450 tūkst. nekilnojamo turto mokestis būtų taikomas. Bent projektuose yra tokie dydžiai.
Buvo paminėtas gausybės ragas, iš kurio Seime pasipils pasiūlymai ir turbūt tikėtina, kad jame bus įvairių idėjų, kaip reikėtų pakeisti, kam reikėtų taikyti išimtis įvairiuose mokesčių pasiūlymuose. Mes girdėjome iš ekonomisto Žigimanto Maurico tokį pasakymą, kad stengiamasi padaryti mokesčių reformą, kuri tarsi būtų visuotinė, bet paliestų kuo mažiau žmonių. Ir čia toks paradoksas, ar iš politinės komunikacijos aspekto jūs irgi pastebite, kad, atrodo, mokestiniai pakeitimai yra, bet stengiamasi iškomunikuoti, kad tai jūsų nepalies.
L.Kontrimas: Blogiausia yra tai, kad ta komunikacija vyksta politinė, ar nepolitinė, tačiau kai ją pradedi analizuoti, tai supranti, kad šį kartą valdžia išeina į trasą iš viso be jokios treniruotės. Toks įspūdis, kad jie pirmą kartą gavo kadenciją ir vairą valdžios į rankas.
Toks sudėtingas dalykas, kokia yra mokesčių pertvarka, kaip jie dabar vadina, bet aš manau, kuo toliau mes stebim, tuo daugiau bruožų įgauja į reformą. Todėl, kad koks yra reformos išskirtinumas, kad paliečia visus netgi tuos, kurie dabar Algirdas minėjo nepaliečia, iš tikrųjų juos paliečia, tiktai tiek, kad jie socialiai yra kitoj lentynoj ir kol kas neatėjo į tą lentyną, bet juk neuždrausta.
Nežinia, ar bepavyks tik po visko. Tai kitaip tariant, ji liečia visus. Tai ta komunikacija šiandieną yra visiškai nerišli. Pirmas dalykas, tai kad mokesčius valdžia kels ir čia aš tikrai pripažįstu, jie tai deklaravo ir už tai balsavo daug kas.
Taip?
L.Kontrimas: Tačiau už ką nebalsavo, kad gausime tokį sujauktą planą, kurio net planu negalima dabar vadinti, nes žiūrėkite, ar buvo aiškios, viešos, ryškios diskusijos su tikslinėm auditorijom arba su ekspertais.
Pavyzdžiui, turim tiek universitetų, ar yra užprašyta nors iš vieno universiteto, tarkime, mokesčių pakeitimo scenarijai? Ir juo labiau, kad turime Estijos pavyzdį, kur panašūs pakeitimai neseniai, rezultatus kai kuriuos nekokius.
Dar vienas dalykas, mokslas seniai pasakė, kad globalioje politikoje yra iliuzija, kai mes pradedame lyginti save su kitais dėl to, kad skirtumų vidinių yra tiek daug. Ir ypatingai demokratijoje, nes mes ką darome?
Demokratijos principas yra išlaisvinti žmogų. Laisvas žmogus yra judrus. Jis negali būti toks pat kaip gyvenantis Oklahomoj arba ten dar kur nors. Taip, kažkokie bendri bruožai yra. Dėl to politikų nuolat sakymas, kad ten yra, o pas mus nėra. Bet žiūrėkite, susukime štai kokį dalyką. Man atrodo, kad šitą dabar pakeitimą daro, toks įspūdis susidaro, kad politikai, kurie visiškai nemyli savo piliečių.
Kodėl gi?
L.Kontrimas: Žiūrėkite, ar yra taip sunku pasakyti, kad mes esame skylėj, mums reikia išlipti iš jos, dėl to mes privalome padaryti A, B, C - aišku, labai aišku. D yra visiškai netikėtas mokestis tai yra dėl saugumo, bet jis bus laikinas.
Keturi punktai, aš nesakau, kad būtinai keturi būtų, užtektų gal ir dviejų. Tai būtų labai aišku ir labai tikslu. Dabar pasižiūrėkite, kuo toliau, tuo labiau netikslesnė vyksta komunikacija. Atsiskleidžia, kad ta reforma arba pakeitimai neparuošti, nes dabar, pavyzdžiui, nekilnojamo turto dalykas jau dabar yra nuleidžiamas į savivaldos lygį.
Aš pakalbu merais ir su administracijomis, tai žinokite, ten dar įdomesni dalykai. Kai kurie susigūžia, o kai kurie pradeda kurti savo teorijas. Tai tos teorijos vėl turės pasiekti Algirdo Syso stalą ir vėl iš naujo burbuliuoti.
Dėl to aš sakau, kad čia kažkas vyksta ne taip. Ir paskutinis argumentas, žiūrėkite, jūs manęs paklausėte apie tai, kad bus visokių čia pageidavimų šou.
Ar jums nekeista, kad iš 141 nario, gerai, minusuokite, dabar opoziciją tik trumpam, nes greitai ir ji gali tapti pozicija. Ir paklauskime jų, kur yra keturi punktai, kaip jūs sumažinsite išlaidavimą ir sumažinsite šešėlį, bet ne deklaratyviai, o į rezultatą.
Tai yra, kad aš, pavyzdžiui, jums pasakysiu, iš švietimo ir sveikatos apsaugos grubiai sudėjus per ketverius metus, mes visą biudžetą, kuris reikalingas gynybai, galime susikonstruoti, jeigu užkomšysime visas bebro landas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!