Apie mokesčių reformą, bei naujus mokesčius naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas ir Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto, Politikos komunikacijos tyrimų centro vadovas Linas Kontrimas.
Kai kalbame apie mokesčių pertvarką, čia yra ir daugiau dedamųjų, pavyzdžiui, akcizai saldintiems gėrimams, mokestis nuo negyvybės draudimo įmokų. Kodėl šitie du komponentai atsirado?
A.Sysas: Čia mūsų kompanjonai, kai buvo pasiūlymas pradžioje 2 proc. pelno, tai kaip alternatyva, kad galima gauti pajamas iš kitų dalykų ir buvo ir pasiūlyti šitie dalykai.
Čia Lietuvos demokratų abu pasiūlymai – buvo sutarta, kad pelno mokestis krenta iki vieno ir bandoma surinkti maždaug tokią pačią sumą kitais keliais. Tai čia vėlgi yra kompromisas, susikalbėjimas. Tikrai mūsų programoje jūs nerasite Coca-Colos apmokestinimo, nei draudimo.
Kai kalbame apie mokesčių pertvarką, žmonėms tai yra tikrai aktualu. Žmonės reaguoja, matome ir pasipriešinimo įvairių protestų ir lygiagrečiai Seime matome kitų pasiūlymų, kurie kai kurių vertinimų gali atsirasti tam, kad nukreiptų dėmesį nuo to, kas tikrai svarbu ir vienas iš jų buvo reprodukcinė sveikata, nemokami abortai. Tikrai kurį laiką apie juos buvo diskutuojama. Ar tai gali būti įvertinta kaip politinės komunikacijos taktika, kad staiga pono Landsbergio statuso pakeitimas, nemokami abortai tarsi nukreipia dėmesį nuo to, kas žmonėms iš tikrųjų yra svarbu?
L.Kontrimas: Teoriškai taip, bet praktiškai aš netikiu. Manau, kad čia mes per daug norim, per daug sąmokslo čia, ir norime suteikti taip galių tiem, kurie jų visai neturi. Problema yra tai, kad Algirdas Sysas, kuris yra teoretikas ir dėl ko jis neprileidžiamas, pavyzdžiui, prie ministerijos valdymo, nes jis, kai pamatytų ten realybę, jo baigtųsi visas rožinis pasaulio supratimas.
Nes dabar tai, ką kalba jis teoriškai iš tikrųjų taip iš Seimo tribūnos ir matosi, kad visuomenės atskirties mažinimo vienas iš tikslų. Aš manau, jį per ketverius metus netgi galima išjudinti taip, kad daugelis pasijustų ramiau. Bet suprantat, kur yra bėda?
Taigi praktikoje pas mus yra kiauros skylės ir tai, ką geriausi teoretikai ar Seimo įstatymai surašo, kai gauna į nagus politikai praktikai, jie pasidaro taip, kad kažkodėl tai paskui taisyklės yra kuriamos. Pavyzdžiui, aš kai išgirdau apie tai, kas vyksta Pagiriuose su geriamu vandeniu, ir apie tai, kad įstatymai yra priimami po to, kai yra jau pastatoma įmonė be leidimo ir taip toliau.
Tai kokioj valstybėje mes gyvename. Ir štai dabar, kai mes kalbame apie mokesčius, aš užjaučiu Algirdą Sysą dėl to, kad jis visą laiką kalba teisingus dalykus, bet iki tol, kol tie teisingi dalykai nepakliūna į jo partijos vykdytojų rankas – ir dabar, pavyzdžiui, čia ji turėtų sėdėti ir aiškinti, kodėl taip, kodėl ne taip.
Ministerija, kuri turi biudžetą, komunikaciją ir padalinius komunikacijai. Ar jūs matėte grafikus, lenteles, išaiškinimus? Dabar, pavyzdžiui, yra karštosios dienos. Kur yra ta lavina paaiškinimo? Arba, pavyzdžiui, skambutis, kuriuo skambinkite ir išsakykite, siūlykite, tai yra mūsų visų pinigai. Čia ne mažos grupės pinigai. Čia šiandien socialdemokratai, rytoj ateis kiti. Bet pinigai tai lieka mūsų visų.
Jūs norite atsakyti?
A.Sysas: Ką čia atsakinėti? Linas ne pirmą dieną irgi sukasi politikoj, išmano šiuos reikalus. Visko gyvenime yra, viską apimti negali, bet po lašą gali kažką stumti į priekį, tai tą aš ir darau, nes aš nesiblaškau iš vienos pusės į kitą.
Visą laiką šnekėjau tą pačią temą ir lygiai taip pat ir toliau komunikuoju ir teikiu pasiūlymus. Ir manau, kad kai kurie atsitraukimai tai yra neteisingi ir blogi atsitraukimai. Pavyzdžiui, turtingesnių apmokestinti daugiau, nes tai yra mūsų partijos programoj parašyta
Aš vykdau partijos programą, nevykdau savo asmeninio noro, bet jeigu mes norim spręsti tą skurdą, atskirtį, užtikrinti jaunom šeimom prieinamą būstą, ne tik tie, kurie gali sumokėti pirmą įnašą ir turėti pradžiai statyboj, o ir tie, kurie turi mažas pajamas, tai mes turime, pavyzdžiui, plėsti savivaldybinį būstą, kurį galima būtų nuomot, nes mes visi norime Lietuvoj padaryti visus savininkais ir po to nežinom, ką su tuo daryt.
Po to apmokestinam, bet mes susiduriam su mobilumo klausimais, kad lietuvis lengviau nuvažiuoja į Airiją ar į Norvegiją dirbt, bet nevažiuoja dirbti į kokį miestelį. Čia tų problemų aibės ir reikia matyti visas priežastis kovoti su tomis priežastimis, o ne pasekmėmis, kai jos jau yra ant veido.
Kai bus apmokestintos gyventojų pajamos, ar jūs nebijojote, kad tai užtrauks rankinį Lietuvos ekonomikoje ir nukentėsime daug skaudžiau, nei kad surinksim tuos pinigus.
A.Sysas: Rašo kasdien visokios verslo struktūros, konservatoriams rašė 60 visokių struktūrų, dabar mums jau rašo 120, tai struktūros plečiasi. Čia sveikinu, kad jungiasi, bet girdėjau, kad negalima nieko keisti, kai yra krizė, kai yra karas, kai yra COVID, kai yra ekonomikos nuosmukis, dabar yra ekonomikos augimas.
Patys verslininkai sakė, keitimus galima daryti, kai yra ekonomikos augimas, o dabar sako, jeigu darysite, galite pakenkti. Tai tada labai norėčiau, kad tie verslininkai, tos organizacijos atsakytų, kada galima, sakytų, kad reikia kovoti su šešėliu, kad reikia biurokratiją mažinti.
Aš su tuo sutinku, viską ir darysim, bet kaip pasiekti tą gerą rezultatą, kad Lietuvoj ir kitiem gyvenimas būtų šiek tiek geresnis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!