REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne tik Kinijoje, bet ir kitose šalyse toliau plintant koronavirusui atitinkamų atsargumo priemonių raginami imtis ir lietuviai. Primenama pasirūpinti medicininėmis kaukėmis ir daugiau dėmesio skirti higienai. Vis dėlto užkrečiamųjų ligų specialistai įspėja, kad medicininės kaukės gali praversti nebent ligoniui, tačiau sveikam žmogui apsisaugoti nuo virusų nepadės. 

Ne tik Kinijoje, bet ir kitose šalyse toliau plintant koronavirusui atitinkamų atsargumo priemonių raginami imtis ir lietuviai. Primenama pasirūpinti medicininėmis kaukėmis ir daugiau dėmesio skirti higienai. Vis dėlto užkrečiamųjų ligų specialistai įspėja, kad medicininės kaukės gali praversti nebent ligoniui, tačiau sveikam žmogui apsisaugoti nuo virusų nepadės. 

REKLAMA

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėjos Galinos Zagrebnevienės pastebėjimu, medicininės kaukės tik sulaiko iš burnos ir nosies sklindančius lašelius, kai žmogus kalba, kosti ir čiaudo, tačiau sveiko žmogaus nuo viruso patekimo neapsaugo. 

„Dėl to medicininė kaukė yra rekomenduojama medikams chirurgams, kad taip būtų apsaugota paciento žaizda, ją rekomenduojama uždėti atvira tuberkulioze sergančiam asmeniui, kai jis yra transportuojamas, tarkim, kokiam tyrimui iš vienos palatos į kitą arba yra pervežamas.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat medicininė kaukė rekomenduojama dėvėti ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis, gripu sergantiems, kostintiems, čiaudintiems asmenims, kad būtų sumažintas lašelių ir virusų patekimas į aplinką“, – aiškino specialistė.

REKLAMA

Tačiau, atkreipė dėmesį specialistė, siekiant apsaugoti sveiko žmogaus kvėpavimo takus nuo virusų ar tuberkuliozės bakterijos patekimo, yra rekomenduojamos vadinamos filtracinės kaukės, t. y. respiratoriai.  

„Jos vadinamos skirtingai, tačiau jų filtravimo lygis didelis, vienų ali siekti 95 proc., kitų – 99 proc. Būtent respiratoriai buvo naudojamos ir Ebolos, SARS atveju, dabar – ir Kinijoje koronaviruso protrūkio metu. Jas dėvi tiek sveikatos priežiūros darbuotojai, tiek dėvi žmonės gatvėje. Taigi, jei galvojama apsisaugoti dėvint paprastas medicinines kaukes, labai klystama. Masinis kaukių naudojimas nepakenks, bet ir neapsaugos. Pavyzdžiui, aš ją užsidėčiau, jei gulėčiau lovoje, sirgčiau gripu ir išsikviesčiau mediką tam, kad jį apsaugočiau“, – kalbėjo G. Zagrebnevienė.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ji pridūrė, kad respiratorių taip lengvai paprastoje  vaistinėje neįsigysi. 

„Be to, tai pakankamai brangus „malonumas“, kurį reikia paieškoti, kur įsigyti“, – sakė ji. 

Kaip taisyklingai dėvėti medicininę kaukę

Bet kuriuo atveju, jei jau medicininė kaukė yra naudojama, labai svarbu ją dėvėti tinkamai.

„Neužtenka tik užsidėti ir „pasikabinti“ ją už ausų. Dabar medicininėse kaukėse yra įdėtos aliuminio vielutės, kad būtų galima kaukę formuoti pagal veidą,. Tai leidžia kaukei tinkamai priglusti prie nosies, smakro. Kaukė ne tik turi būti dėvima teisingai, net būti nei per maža, nei per didelė. Tik tada ji efektyviai sulaikys lašelius“, – dėstė ULAC specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji priminė, kad ligoniui tikrai galima rekomenduoti dėvėti tokią kaukę, mat kitą kartą taip suveikia čiaudėjimo refleksas, kad net nespėjama nusičiaudėti į alkūnę. 

„Tačiau ją reikia nepamiršti dažnai keisti, nes sudrėksta. Be to, kaukę panaudojus reikia saugiai pašalinti, per daug rankomis nečiupinėti, jei kitaip nepavyksta, vėliau gerai nusiplauti rankas, įdėti kaukę į sandarų polietileninį maišelį. Jei yra sąlygos, labai sveikintina įmesti į pečių, katilą kur kaimo vietovėje, jei ne, ją išmesti kartu su kitomis buitinėmis atliekomis“, – aiškino epidemiologė.

Svarbu žinoti dėvint medicininę kaukę:

Svarbu, kad kaukė būtų individualiai pritaikyta pagal dydį ir formą jums, nes per didelė ar per maža kaukė gali neužtikrinti apsauginės funkcijos;

REKLAMA

Prieš užsidedant kaukę – kruopščiai nusiplauti rankas su muilu ar įtrinti alkoholiniu antiseptiku;

Priklausomai nuo kaukės modelio, ji turi būti patogiai ir tvirtai užfiksuojama, kad nenusmuktų nuo veido. Jeigu kaukė yra su raišteliais, ji turi būti rišama ties galvos viduriu ir kaklu arba tvirtinama už ausų kilpelėmis;

Užsidėjus kaukę ant veido, kraštus prispausti ties nosimi ir skruostais, kad ji priglustų tvirtai, neliktų plyšių;

Medicininė kaukė turi būti uždėta ant veido taip, kad apimtų nosies, burnos ir smakro sritis;

Įkvepiant ir iškvepiant, įsitikinti, kad oras nepraeina per kaukės plyšius;

Dėvint kaukę neliesti jos rankomis;

Įsidėmėti, kad kaukė skirta tik individualiam naudojimui;

Sudrėkusią kaukę nedelsiant pakeisti nauja, neliečiant kaukės paimti už raištelių ar kilpelių;

Panaudotos kaukės sudedamos į plastikinį maišelį, išmetamos;

Nuėmus kaukę būtinai reikia nusiplauti rankas su muilu ir vandeniu ar įtrinti alkoholiniu antiseptiku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų