REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija teigia vis dar laukianti Tarptautinės Ukrainos mokyklos dokumentų, reikiamų skirti mokinio krepšelio lėšas įstaigai, ji galėtų pretenduoti į 2,5 mln. eurų per metus.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija teigia vis dar laukianti Tarptautinės Ukrainos mokyklos dokumentų, reikiamų skirti mokinio krepšelio lėšas įstaigai, ji galėtų pretenduoti į 2,5 mln. eurų per metus.

REKLAMA

Ministerijos teigimu, mokykla savo dviejuose padaliniuose sostinėje, Vilniaus kolegijos patalpose, ir Klaipėdoje deklaruoja mokanti apie tūkstantį moksleivių iš šiuo metu jau turinti per 90 pedagogų. Tačiau įstaiga iki šiol nėra tinkamai pateikusi įvairių dokumentų, tarp jų – ugdymo planų, tvarkaraščių, nėra išspręsti ir higienos paso klausimai.

„Taip, ten jau mokosi vaikų, tačiau ukrainietiška programa nėra registruota. Mes turime turėti visus dokumentus, turi būti aišku, kas moko, kaip moko ir ko moko. Vaikų interesas yra pats svarbiausias šiuo atveju“, – žurnalistams antradienį sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Pasak J. Šiugždinienės, yra „labai realu“, kad mokykla galiausiai gaus finansavimą, kai tik ministerija įsitikins, kad ji atitinka Lietuvos teisės aktų reikalavimus.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai tik bus pateikti dokumentai, įrodantys, ko mokys, kaip mokys ir kas mokys, aš pasirašysiu leidimą šiai mokyklai“, – pridūrė ministrė. 

REKLAMA

Ji sako nežinanti priežasčių, kodėl dokumentai dar nepateikti.

„Galbūt tai – laiko trūkumas. Bet tai tikrai nėra kažkas ypatingo, ne viena Lietuvos mokykla tą padarė, ne viena yra registravusi programą užsienio kalba, tai tikrai neužtruko“, – kalbėjo ministrė.

Dalis išlaidų teks pačiai mokyklai

Anot jos, tai leistų gauti mokinio krepšelio lėšas, tačiau visas kitas ūkines lėšas įstaiga turės padengti pati, kadangi tai nėra valstybinė Ukrainos mokykla, kaip jos steigėjai tvirtino prisistatydami ministerijai, tai yra privati įstaiga.

REKLAMA
REKLAMA

„Mums buvo ilgą laiką sakyta, kad tai yra valstybinė Ukrainos mokykla. Mes oficialiai, raštu kreipėmės į Švietimo ministeriją, aš pati kalbėjau su švietimo ministru – tai nėra valstybinė Ukrainos mokykla, tai yra privati mokykla, ir ji turi veikti pagal Lietuvos įstatymus“, – tvirtino J. Šiugždinienė.

Ji sako, jog ministerija pasiekė žinios, jog įstaiga renka iš Lietuvoje prisiglaudusių ukrainiečių ir vaikų stojimo mokestį.

„Buvo toks atvejis Klaipėdoje, kuomet mes girdėjome, kad buvo rinktas mokestis, dabar tikrai nežinau“, – kalbėjo ministrė.

Ministerijos žiniomis, už stojimą renkama po 50 eurų.

Siūlys perduoti patalpas

Negavusi mokinio krepšelio lėšų, įstaiga negali mokėti atlyginimų pedagogams, vaikai negauna nemokamo maitinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ŠMSM kancleris Julius Lukošius patvirtino, kad šiuo metu institucijoms pateiktas ir siūlymas pagal panaudos sutartį perduoti mokyklai Vilniaus kolegijos patalpas sostinės centre, kurias šiuo metu įstaiga nuomojasi, tačiau, anot jo, tai yra tik siūlymas, kuris „nebūtinai bus įgyvendintas“.

„Mokykla kreipėsi į Vilniaus kolegiją gauti šias patalpas pagal panaudą, tokį sprendimą priima Vyriausybė (...). Šiuo metu vyksta derinimo procesas, bet tai tikrai nereiškia, kad toks sprendimas privalo būti priimtas“, – pabrėžė kancleris.

Jis taip pat tvirtino, jog tokiu pačiu pavadinimu Tarptautinė Ukrainos mokykla veikia ir kitose valstybėse ir yra gerai žinoma, ji ugdo vaikus eksternu, savaitgaliais. Tačiau, anot jo, sutampa tik pavadinimas, jos steigėjai nėra šie Lietuvoje ugdymą organizuojantys asmenys. 

REKLAMA

„Bet ta mokykla ir ši mokykla viskas, ką turi bendro, tai tik pavadinimą (...). Bet kai susitikome gegužės mėnesį, mums buvo pasakyta, kad tik ši mokykla gali sudaryti sutartį su Tarptautine Ukrainos mokykla, veikiančia Ukrainoje. Tačiau vėliau Ukrainos Švietimo ir mokslo ministerija išaiškino, kad taip tikrai nėra“, – tvirtino J. Lukošius.

Apie Klaipėdos moksleivių neturi žinių

Kancleris sako, kad mokykla yra deklaravusi, jog visi moksleiviai mokosi Vilniuje, ir ministerija tik yra girdėjusi apie planuojamą ugdymą Klaipėdoje. Pasak jo, tikslesnė informacija yra būtina ir dėl to, kad Nacionalinis visuomenės sveikatos centras galėtų patvirtinti, kad įstaiga atitinka higienos reikalavimus. 

REKLAMA

Anot jo, taip pat dar laukiama informacijos, ar deklaruoti daugiau nei 90 pedagogų turi reikiamą kvalifikaciją, kadangi dar rugsėjo viduryje įstaiga nurodė turinti tik du darbuotojus.

Kancleris taip pat sako, kad įstaiga gali rinkti lėšas iš tėvų, tačiau turi nurodyti tai savo įstatuose. Ministerija su jais nėra supažindinta.

Kaip vieną pavyzdžių, dėl ko netvirtina mokyklos programos, jis pateikė mokyklos steigėjų pristatytą mokinių tvarkaraštį.

„Tai panašu į pamokų tvarkaraštį, gal ir tos mokyklos tvarkaraštį. Bet antraštėje yra ne Tarptautinė Ukrainos mokykla, bet Maskvos valstybinio universiteto pradinės mokyklos, ar kažkas tokio, tvarkaraštis. Matyt, yra tas klausimas, kur dokumentų tvarkingumas yra tik biurokratinis požiūris, o kur tiesiog kyla klausimai (...), kad mes galėtumėme įsitikinti, kad tikrai toje mokykloje ugdymas vyks tvarkingai ir kokybiškai“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sprendimų laukia trys mokyklos

J. Lukošiaus teigimu, pagal ukrainietiškas programas šiuo metu mokosi keturios mokyklos, dar trys prašymai yra svarstomi. Trys jau ukrainietiškai mokančios mokyklos yra Lietuvos savivaldybių, viena jų, Kauno „Herojaus“ mokykla, yra privati.

Jis patvirtino, kad ministerija svarsto ir privačios Charkivo mokyklos „Gravitacija“ paraiškas, su jos steigėjais taip pat bendraujama bandant sutvarkyti reikiamus dokumentus.

„Kamuoliukas yra mokyklų rankose, mes neužlaikome kažkokių popierių, dokumentų“, – kalbėjo jis. 

Mokinio krepšelio lėšas įstaigos gali gauti nepriklausomai nuo to, ar moko vaikus pagal Lietuvos, ar pagal užsienio valstybės mokymo programą.

REKLAMA

Ministerijos duomenimis, apie 7 tūkst. mokyklinio amžiaus ukrainiečių vaikų, deklaravusių atvykimą į Lietuvą, nėra registruoti jokiose švietimo įstaigose Lietuvoje.

 „Pagal turimus kontaktus savivaldybės jų ieškojo, deja, didžiąja dalimi jų tiesiog nepavyksta rasti. Galima numanyti, kad galbūt jie išvyko iš Lietuvos, gal yra pasikeitę kontaktai. Nenuleidžiame rankų, tų vaikų ieškome kitomis priemonėmis“, – teigė kancleris.

Statistikos duomenimis, į Lietuvą nuo karo pradžios atvyko apie 18,5 tūkst. mokyklinio amžiaus ukrainiečių. Lietuvos ugdymo įstaigose šios savaitės duomenimis buvo registruoti per 13 tūkst. vaikų, atvykusių iš Ukrainos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų