Skaičių magija: Šimonytė laužo rinkimų tradicijas

Penkiolika metų regionų balsas lemdavo, kas taps naujuoju Lietuvos prezidentu. Tačiau šią tradiciją sulaužė vienais įnirtingiausių rinkimų per visą šalies istoriją laikomos šių metų lenktynės dėl šalies vadovo posto.

Pirmajame prezidento rinkimų ture geriausiai pasirodė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) iškelta kandidatė Ingrida Šimonytė, surinkusi 31,21 proc. balsų, ir nepriklausomas kandidatas Gitanas Nausėda, kurį palaikė 30,93 proc. rinkėjų.

Didmiesčiai laimėjo rinkimus

Nuo 2004 m. prezidento rinkimų, visada pirmąjį rinkimų turą laimėdavo kandidatas, kuris mažiau surinkdavo penkiuose didžiausiuose miestuose, daugiau – likusioje Lietuvoje.

Prieš 15 metų iš visų Valdo Adamkaus surinktų balsų 48 proc. buvo gauti didmiesčiuose, 52 proc. – likusioje Lietuvoje.

Prieš dešimtmetį D. Grybauskaitė iš didmiesčių susirinko 43 proc. savo balsų, likę 57 proc. atplaukė iš regionų.

Prieš penkerius metus dabartinė šalies vadovė 55 proc. balsų gavo iš regionų, 45 proc. – penkių didmiesčių.

Šių metų prezidento rinkimų pirmasis turas sulaužė abi tradicijas: tai, kad laimėjęs kandidatas daugiau balsų surenka regionuose nei didmiesčiuose ir tai, kad pirmąjį turą laimi tas kandidatas, kuris surenka daugiausiai balsų regionuose.

Regionuose laimėjo G. Nausėda, surinkęs daugiau nei 249 tūkst. balsų, antra liko I. Šimonytė, kurią palaikė daugiau nei 203 tūkst. rinkėjų. Konservatorių kandidatė geriau pasirodė penkiuose didžiausiuose miestuose – čia ją palaikė daugiau nei  271 tūkst. rinkėjų, o G. Nausėdą – daugiau nei 176 tūkst. balsų. Iš visų pirmąjį rinkimų turą laimėjusios I. Šimonytės balsų, 52 proc. atkeliavo iš didmiesčių, 48 proc. – likusios Lietuvos, pas G. Nausėdą – atitinkamai 41 proc. ir 59 proc.

Vilniaus Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) daktarė, politologė Ieva Petronytė-Urbonavičienė mano, kad tai, jog šį kartą pirmojo turo nugalėtoją lėmė ne regionai, o didmiesčiai, galėjo paveikti ypač didelis aktyvumas penkiuose didžiausiuose miestuose. Jis siekė kiek daugiau nei 60 proc.

REKLAMA

„Galbūt lėmė tas aktyvesnis nei įprastai rinkėjų mobilizavimas didmiesčiuose. Kita vertus, sakyčiau, kad šiųmetinė I. Šimonytės pergalė tokia „per plauką“. Turbūt negalima sakyti, kad rinkimines tradicijas labai smarkiai laužo“, – portalui tv3.lt sakė I. Petronytė-Urbonavičienė.

Nausėda į miestą, Šimonytė į kaimą

Pasak I. Petronytės-Urbonavičienės, antrajame rinkimų ture susidursiančių kandidatų strategija dabar yra aiški – G. Nausėda turi vykdyti aktyvią kampaniją didmiesčiuose, I. Šimonytė – likusioje Lietuvoje.

„Čia standartas ir klasika. Pirma, reikia išlaikyti tuos rinkėjus, kurie pirmame ture balsavo už kandidatą. Antra, pritraukti tuos, kurie galbūt neapsisprendę, nebalsavo, balsavo už kitus ir paskatinti juos ateiti. Iš vienos pusės, lyg ir turi mobilizuoti tuos savo palaikytojus, bet turi ir išplėsti tą bazę“, – kalbėjo politologė.

Nors pirmajame ture ir užėmė antrą vietą, pasak pašnekovės, G. Nausėda turi platesnio rinkėjų rato palaikymą.

„Dėl to, I. Šimonytė yra priversta judėti už didmiesčių ribų ir bandyti gauti daugiau balsų iš likusios Lietuvos žmonių“, – tvirtino I. Petronytė-Urbonavičienė.

Politologės nuomone, tai kandidatei gali būti iššūkis, nes ji daugiau laikoma didmiesčių, aukštesnes pajamas gaunančių, liberalių pažiūrų gyventojų kandidate.

„Be ėjimo į tokias platesnes rinkėjų gretas, laimėjimas antram ture yra sunkiai tikėtinas“, – įsitikinusi VU TSPMI daktarė.

Apie plačios rinkėjų bazės palaikymo svarbą prezidento rinkimuose galėtų papasakoti Naglis Puteikis. Politikas 2014 m. rinkimuose apylygiai surinko ir didmiesčiuose, ir regionuose. Tačiau didmiesčiuose jis ėjo koja kojon su Artūru Paulausku ir Zigmantu Balčyčiu.

Jeigu skaičiuotume tik penkių didžiausių miestų rinkėjų balsus, N. Puteikis prieš penkerius metus pirmajame ture liko trečias, aplenkęs A. Paulauską. Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje N. Puteikis rikiavosi antras, į pirmą vietą praleidęs tik Dalią Grybauskaitę.

REKLAMA

Tačiau N. Puteikio palaikymas smuko regionuose, o tai palaidojo viltis keliauti į antrąjį turą. Jei didmiesčiuose nuo į antrąjį turą patekusio Z. Balčyčio jis atsiliko 5 tūkst. balsų, tai likusioje Lietuvoje – daugiau nei 52 tūkst.

Emigrantai – orakulai

Prezidento rinkimuose savitą balsavimo tradiciją suformavo užsienio lietuviai. Nuo 2004 m. emigrantai turi ryškų favoritą, kuris, jei būtų skaičiuojami tik jų balsai, laimėtų jau pirmajame ture. Prieš 15 metų V. Adamkus surinko 63,41 proc. balsų, 2009 m. D. Grybauskaitė gavo 85,68 proc., po penkerių metų – 72,08 proc.

Šių metų rinkimuose užsienio lietuviai taip pat turėjo aiškų favoritą, kurį būtų išsirinkę jau pirmajame ture. I. Šimonytė surinko 50,09 proc. balsų. Įdomu tai, kad praėjusiuose rinkimuose tas kandidatas, kuris būdavo emigrantų favoritas, vėliau tapdavo šalies vadovu.

Pasak I. Petronytės-Urbonavičienės, akivaizdžias daugumos užsienio lietuvių simpatijas vienam kandidatui galima paaiškinti tuo, kad anksčiau, renkant šalies vadovą, būdavo vienas aiškus favoritas. Politologės teigimu, šie rinkimai kitokie, G. Nausėdos ir I. Šimonytės kova yra lygi.


Rašyti komentarą...
S
Skaitytojas
2019-05-20 11:30:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Keisti tie emigrantai. Nors dirba vištų pešėjais, kiaulių augintojais, mėsos perdirbėjais, tuoletų valytojais ar senų žmonių šiknų valytojais, visviena balsuoja už koncervatorius. Čia Lietuvoje tokių profesijų žmonės tikrai nebalsuotu už juos. Man tai atrodo, kad ten vyksta kažkokios aferos. Kol atkeliauja į Lietuvą, tie balsai gali būti pakeičiami norimais.
Atsakyti
-4

A
Aistė
2019-05-20 10:41:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kodėl ji turi laimėti Lietuvai reikia normalaus prezidento o ne visokių ne tos pakraipos ir vėl jai ja išrinksime ir vėl nenormali bus ir vėl vaikų atėmimą iš šeimų ir atiduodami gėjams ir Lezbietėms į šeimas ar kada nors bus tam galas padarytas atsibodo Landsberginiu klanas Lietuvai reikia normalaus prezidento tikro Prezidento, bet nei Grybauskaitė ir Šimonytė jos neatitinka jos nevertos šio posto.
Atsakyti
-8

P
Pamastymai
2019-05-20 11:33:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
Akivaizdus melagingi išvedžiojimai.Ir kam to reikia?Šimonyte Lietuvoje visa laika atsilikinėjo nuo Nausedos.Kai atėjo balsai iš ambasadų tada tik Šimonyte stipriai aplenkė Nausėda.Užsienio lietuviai kazkodel išskirtinai balsavo vien
tik už Šimonyte.kyla pagrįstas įtarimas ,kad ambasadose klastojo rinkimų rezultatus,kaip buvo svarstęs Kirkilas ,kad ambasadose lengva suklastoti ir daugiausia taip daroma.Čia jau Grybauskaitės kompetenciją,kaip teisėsaugos aukščiausio rango pareigūnų skyrimas jos rankose taip ir ambasadų darbuotojai yra jos.Itarimu nekiltų jeigu jinai nepolitikuotu ir dar plius jinai suinteresuota Šimonytes pergale savais tikslais dėl praskolintos Lietuvos jos abi plius Kubilius kalti dėl skolinimosi didelių palūkanų .per 10 metų tada skola padvigubėja,jei skolinosi maždaug už 10 procentų.
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (17)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų