Teisingumo ministerija siūlo nustatyti, kad teismas, įpareigodamas tėvus išlaikyti pilnamečius vaikus, įvertintų visas aplinkybes ir nustatytų išlaikymo dydį pagal realų poreikį.
Šiuo metu Civilinis kodeksas įpareigoja teismą visais atvejais priteisti tėvams išlaikyti pilnamečius vaikus, jei jiems yra ne daugiau nei 24 metai, jie yra įgiję vidurinį išsilavinimą ar mokosi aukštosios ar profesinės mokyklos dieniniame skyriuje ir jiems reikalinga parama. Teismas negali atsižvelgti nei į tėvų galimybes, nei į vaikų galimybes patiems užsidirbti lėšų pragyvenimui.
Konstitucinis Teismas 2007 m. yra konstatavęs, kad toks reguliavimas prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam konstituciniam teisinės valstybės principui.
Atsižvelgiant į tai, Teisingumo ministerija siūlo įtvirtinti, kad tėvai tokius vaikus būtų įpareigoti išlaikyti tik prieš tai teismui įvertinus ar jiems materialinė parama būtina ir kokios yra tėvų galimybės ją skirti. Priimdamas sprendimą teismas turėtų atsižvelgti į vaikų turtinę padėtį, gaunamas pajamas, galimybę patiems gauti pajamų ir kitas svarbias aplinkybes, kad būtų išvengta galimų socialiai neteisingų situacijų, kai, pavyzdžiui, vargingai gyvenantys ar net asocialūs tėvai įpareigojami išlaikyti už juos geriau besilaikantį vaiką.
Parengtame Civilinio kodekso projekte numatoma, kad teisę į tėvų išlaikymą turėtų tik pirmojo aukštojo ar profesinio išsilavinimo siekiantys vaikai. Tos atžalos, kurios siektų jau ne pirmo aukštojo ar profesinio išsilavinimo, teisės į materialinį išlaikymą neturėtų, net jei tokia parama jiems būtų reikalinga.
Pareiga išlaikyti pilnametį vaiką, jei jis mokosi aukštosios ar profesinės mokyklos dieniniame skyriuje, atsirado 2004 m. Seimui pakeitus Civilinį kodeksą.
Teisingumo ministerijos parengtas Civilinio kodekso projektas šiuo metu yra pateiktas visuomenei ir suinteresuotoms institucijoms derinti. Patikslintas po pastabų, jis artimiausiu metu bus teikiamas Vyriausybei svarstyti, vėliau jam turės pritarti ir Seimas.