Praėjusią savaitę Vyriausybė įtvirtino, kad galimybių pasas nuo gruodžio 28 dienos bus išduodamas vaikams ne nuo 16 metų, o nuo 12 metų amžiaus, mat tokio amžiaus vaikai jau gali būti skiepijami. Vaikai galimybių pasą taip pat galės gauti testuodamiesi.
Darbo partijos frakcijos narys Aidas Gedvilas, kritikuodamas šį ir kitus pandemijos valdymo metodus teigė, kad Lietuvos veiksmai yra skandalingi.
„Žinau, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) svarsto šešių vaistų alternatyvas. Visi supranta, kad patvirtintus vaistus vakcinavimo tempai ženkliai kris ir vakcinas teks išpilti. Pergyvenate dėl išleistų 57 mln. eurų vakcinoms? Atsiklauskite tautos – ji sutiks tuos pinigus padovanoti farmacininkams, kad tik atgautų laisvę į savo pamatines teises“, – trečiadienį Seime sakė A. Gedvilas, prašydamas Vyriausybės baigti „audrinti visuomenę“ ir atsisakyti sprendimo taikyti galimybių pasą vaikams.
Reaguodama į parlamentaro kaltinimus, premjerė Ingrida Šimonytė nurodė, kad pats A. Gedvilas tokiais pasisakymais ir audrina visuomenę.
„Baikit audrinti visuomenę. Toks būtų mano paprastas atsakymas“, – sakė ji.
„Jokie vaistai nepakeis vakcinų – vaistai bus tokie efektyvūs, kaip rodo tyrimai. Jie padės ankstyvuose stadijose ir jie nekainuos tris eurus. Jūs pasiskaitykite, kiek kainuos vaistų kursas. Jie nebus nemokami.
Dar kartą noriu pabrėžti, kad mes labai džiaugiamės koronaviruso atvejų lėtėjimu, bet tai labiausiai yra susiję su tuo, kad vaikai 10 dienų nebuvo mokyklose“, – pridūrė premjerė, vildamasi, kad epidemiologinė situacija ir toliau gerės.
Tokiu I. Šimonytės atsakymu nebuvo patenkintas parlamentaras. Jis bandė replikuoti savo poziciją išreikšdamas nuo šoninio mikrofono, tačiau jam žodis suteiktas nebuvo.
Nauja galimybių paso tvarka
Kartu Vyriausybė apsisprendė dėl galimybių paso galiojimo laiko – nuo gruodžio 28-osios galimybių pasas gyventojams galios tik 7 mėnesius nuo antrojo skiepo atlikimo datos, po to galimybių paso nebus galima pratęsti nepasiskiepijus trečią kartą. Galimybių paso galiojimas po septynių mėnesių pasibaigs tik pilnamečiams asmenims, kadangi asmenys iki 18 metų dar neturi galimybės pasiskiepyti stiprinančiąja doze.
„Nuo gruodžio 28 dienos nustatomas galimybių paso galiojimo terminas – 7 mėnesiai, arba 210 dienų po pilnos vakcinacijos. Noriu atkreipti dėmesį, kad galiojimo terminas nebus taikomas revakcinuotiems asmenims, kurie turėjo trečiąją dozę, taip pat asmenims iki 18 metų“, – Vyriausybės posėdyje trečiadienį sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Svarbu tai, kad galimybių pasas vaikams nebus reikalingas formaliajam ir neformaliajam ugdymui. Taip pat nuspręsta keisti galimybių paso išdavimo tvarką – jo nebebus galima gauti atliekant greitąjį antigeno testą. Nuo gruodžio 1-osios gauti galimybių pasą būtų galima tik atlikus PGR testą.
PGR tyrimas galiotų 72 valandas. Vyriausybė taip pat pritarė, kad nuo gruodžio 1-osios po teigiamo serologinio antikūnų testo galimybių paso galiojimo laikas būtų pratęstas ir nuo koronaviruso paskiepytiems žmonėms, ne tik persirgusiems. Vyriausybė ketina užtikrinti serologinių antikūnų tyrimų kompensavimą valstybės lėšomis, kad bent kartą jį būtų galia atlikti nemokamai.