Šimašius siūlo kurti Imuniteto pasą: kai kuriems gyventojams ribojimai nebebūtų taikomi Papildyta 10:30

Vilniaus miesto savivaldybė siūlo Imuniteto paso idėją – pasiskiepijusiems nuo Covid-19, persirgusiems arba nuolat besitestuojantiems gyventojams būtų atverta galimybė teikti ir naudotis iki šiol dėl koronaviruso neteikiamomis paslaugomis. Vilniaus mero nuomone, Imuniteto pasas padėtų išgelbėti dalį dabar uždaryto verslo, pagerintų žmonių emocinę būklę ir paskatintų žmones dažniau testuotis. Siūloma, kad imuniteto pasas galėtų būti integruotas į „KoronaStop“ programėlę.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius šią idėją jau pristatė premjerei Ingridai Šimonytei. Penktadienį Imuniteto pasas buvo pristatytas ir visuomenei.

Norėtų integruoti į „KoronaStop“ programėlę

Vilniaus miesto meras R. Šimašius sako, kad Imuniteto paso idėja galėtų būti įgyvendinta jau per pusantro mėnesio. Jei idėjai bus pritarta, būtų tikimasi, kad pasas pradėtų veikti gegužę.

Imuniteto pasui, mero teigimu, galėtų būti kuriama ir atskira programėlė, tačiau patogiausia, ko gero, būtų pasą integruoti į „KoronaStop“ programėlę. Joje atsirastų QR kodas, kurį nuskaičius būtų pateikiama informacija apie tai, ar asmuo turi imunitetą dėl skiepo, jei turi antikūnių arba jei yra neseniai pasidaręs koronaviruso testą ir turi neigiamą jo atsakymą.

„Tai nėra pirmaaeilis klausimas, svarbu, kad būtų patogu, gali būti ir kitose platformose“, – sako R. Šimašius.

Šiuo metu „KoronaStop“ įspėja gyventojus dėl kontakto su užsikrėtusiuoju koronavirusu, todėl į programėlę integruoti ir Imuniteto pasą būtų patogu.

„Jei žmogus naudotųsi pasui šia programėle, būtų du zuikiai vienu šūviu“, – komentuoja R. Šimašius.

Imuniteto pasas, mero teigimu, galėtų galioti bent keletą mėnesių pasiskiepyjusiems asmenims. Tiems, kurie turės antikūnų – iki 90 dienų. Tiems, kurie turės neigiamą koronaviruso testą – iki 72 valandų po testo rezultato gavimo.

REKLAMA

R. Šimašius sako, kad dėl idėjos šiuo metu vyksta diskusijos su valdžia. Mero teigimu, įgyvendinant idėją problemų dėl duomenų apsaugos kilti neturėtų.

Padėtų verslui ir visuomenei

Vilniaus miesto meras mano, kad Imuniteto pasas padėtų gelbėti verslą, pagerintų žmonių emocinę sveikatą. Ši idėja, mero nuomone, taip pat galėtų padėti valstybei sutaupyti pinigų dotacijoms verslui.

„Turime mąstyti bent tris žingsnius į priekį, ir jau atėjo laikas, kada reikia saugios ir patikimos išėjimo iš pandemijos strategijos. Lietuvoje jau turime mažiausiai pusę milijono žmonių, kurie turi imunitetą Covid-19. Jie galėtų saugiai naudotis įvairiomis paslaugomis, tokiu būdu prisidėdami prie verslo gelbėjimo – valstybė sutaupytų lėšų dotacijoms. O visi, kurie norėtų taip pat naudotis šiomis paslaugomis, galėtų lengvai pasidaryti greitąjį testą, kurie turi būti prieinami masiškai ir pigiai arba nemokamai“, – dar anksčiau komentavo R. Šimašius.

Meras pabrėžia, kad Imuniteto pasas nebūtų siūlomas per prievartą, jis greičiau turėtų paskatinti gyventojus aktyviau testuotis dėl koronaviruso.

„Tai būtų galimybė, jokios prievartos, diskriminacijos. Kas gali pasidaryti testą ir bent jau kuriam laikui turėti tokią galimybę. Tai mums leistų nedaryti kompromisų sveikatos tikslais <…> Matome, kad testavimo apimtys nėra tokiso didelės, kokios galėtų būti“, – spaudos konferencijoje komentavo R. Šimašius.

Vilniaus mero teigimu, projektas pirmiausia galėtų būti įgyvendintas Vilniuje, mat tai miestui nebūtų pirmasis pilotinis projektas. Vilnius pirmasis šalyje po eksperimento į klases grąžino pradinukus, tad pirmasis galėtų išbandyti iš Imuniteto pasą.

Vėliau, kaip sako R. Šimašius, idėja galėtų naudotis ir kitos savivaldybės.

Privilegijos – trims grupėms

Vilniaus pasiūlyme numatyta, kad Imuniteto paso privilegijomis galėtų naudotis trys grupės piliečių: paskiepytieji nuo Covid-19, liga persirgę žmonės arba turintys prieš kelias dienas atliktą neigiamą koronaviruso testą.

REKLAMA

„Tam reikalingas technologinis sprendimas, kuris Esveikata.lt duomenis saugiai atvaizduotų telefono aplikacijoje. Vilniaus miesto savivaldybės atstovai jau bendrauja su tarptautinėmis įmonėmis, galinčiomis pasiūlyti saugius sprendimus – pavyzdžiui, IBM, kurie panašų sprendimą šiuo metu kuria Niujorkui“, – rašoma pranešime spaudai.

Kaip informuoja Vilniaus miesto savivaldybė, Imuniteto paso idėją jau svarsto ir Europa. Pirmiausia kalbama apie jo naudojimą kelionėms tarp ES valstybių. Apie panašius sprendimus garsiai jau kalba Danija ir Švedija.

„Situacija neeilinė, todėl ir sprendimai, kovojant su ja, turi būti netradiciniai. Imuniteto pasas dėl dažnesnio testavimo ne tik padėtų užkardyti viruso plitimą, tačiau kartu leistų iš lėto grįžti į įprastą gyvenimą vis didesnei grupei žmonių ir suteiktų galimybę užsidirbti verslams. Pabrėžiu, kad visi darbuotojai, kurie dalyvautų šioje veikloje, taip pat turėtų reguliariai testuotis, todėl papildomų rizikų čia neatsirastų“, – sakė Vilniaus meras.

Vilniaus miesto savivaldybė informuoja, kad Imuniteto paso idėjai palaikymą išreiškė teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska bei ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.


Rašyti komentarą...
S
Simasiau,
2021-03-19 10:37:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
o netestuotiems ir neskiepytiems nereiks geltonu zvaigzdziu prisisiut prie rubu pries iseinant i gatve?
Atsakyti
-2

J
Jonas
2021-03-19 10:08:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir tuos pasus israsinesit kas pusmeti?
Atsakyti
-1

V
Viešpatie
2021-03-19 10:11:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
Apsaugok sostinę nuo Šimašiaus..
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (32)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų