REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime trečiadienį virė diskusijos dėl galimos korupcijos Vilniaus miesto savivaldybėje. Parlamentarų dėmesio centre – naujosios Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus žmonos Gilmos Teodoros Gylytės „Do architects“ sėkmė savivaldybės viešųjų pirkimų konkursuose.

Seime trečiadienį virė diskusijos dėl galimos korupcijos Vilniaus miesto savivaldybėje. Parlamentarų dėmesio centre – naujosios Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus žmonos Gilmos Teodoros Gylytės „Do architects“ sėkmė savivaldybės viešųjų pirkimų konkursuose.

REKLAMA

Seimo Antikorupcijos komisijoje nagrinėtos galimos korupcijos apraiškos Vilniaus miesto savivaldybėje vykdant viešuosius pirkimus.

Komisijos pirmininkas Algirdas Stončaitis pažymėjo, kad komisija nori įvertinti informaciją apie viešuosius pirkimus, kuriuos laimėjo naujosios sostinės mero žmonos Gilmos Teodoros Gylytės įmonė „Do architects“.

Posėdyje nedalyvavo nei pats R. Šimašius, nei kitas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atstovas.

Tiria dėl ne vieno klausimo

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vydūnas Sadauskas teigė, kad jo vadovaujama komisija yra pradėjusi tyrimą dėl mero veiksmų. Pasak jo, tyrimas yra tik pradėtas, tad ir išvadų kol kas nėra.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų tyrimo objektas yra labai paprastas ir aiškus – <...> visi viešieji pirkimai, esantys Vilniaus miesto savivaldybėje, kurie yra susiję su mero žmonos įmone“, – kalbėjo V. Sadauskas.

REKLAMA

Jo teigimu, su „Do architects“ savivaldybė sudarė virš 700 tūkst. eurų vertės viešųjų pirkimų sutarčių, kurių didžiausia – Tolminkiemio gimnazijos Pilaitėje projektavimas.

Pasak V. Sadausko, pirmoji įmonė, kuri prieš „Do architects“ laimėjo konkursą, būtų projektavimą atlikusi daug pigiau, nei kainavo sutarties nutraukimas ir naujo konkurso skelbimas.

„Komisija tirs aplinkybes, kodėl nutrauktas pirmasis projektavimo konkursas ir kas iniciavo šitą darbų nutraukimą ir naują konkurso sudarymą, kurio kaina visiškai kitokia“, – sakė V. Sadauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Antras klausimas, kurį tiria V. Sadausko komisija, yra R. Šimašiaus rinkiminės kampanijos finansavimo klausimas.

„Skunde yra nurodoma, kad per žmonos pusbrolį buvo finansuojama rinkiminė kampanija, o po to ta viešoji įstaiga buvo galimai remiama Vilniaus miesto savivaldybės vykdant tam tikrus projektus“, – sakė Vilniaus miesto tarybos narys.

Trečias klausimas – „Do architects“ dalyvavo bendrame Lietuvos geležinkelių ir miesto savivaldybės konkurse dėl Vilniaus traukinių stoties teritorijos projektavimo.

Daugumoje konkursų savivaldybė galėjo kreiptis į vieną tiekėją

Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorius Darius Vedrickas komisijos posėdyje sakė, kad tarnyba atliko pirkimų, kuriuose dalyvavo „Do architects“, vertinimą. Iš viso savivaldybė su kompanija sudarė 5 sutartys, 4 iš jų – mažos vertės viešojo pirkimo sutartys, tai reiškia, kad sutarties vertė be PVM neviršijo 10 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak D. Vedricko, pagal galiojančią tvarką, vykdant mažos vertės viešąjį pirkimą, perkančioji organizacija gali apklausti tiek vieną, tiek keturis tiekėjus.

Kalbėdamas apie Tolminkiemio gimnaziją, D. Vedrickas teigė, kad buvo vykdomas atviras projekto konkursas ir jame projektai buvo vertinami ne tik pagal kainą, bet ir pagal urbanistinį integralumą, originalią ir vientisą architektūrinę idėją, inovatyvumą. Konkurso vertinime kainos svarba tebuvo 10 proc. galutinio balo.

Pasak VPT vado, skundų dėl pažeidimų konkurse tarnyba nėra gavusi. D. Vedrickas teigė, kad tarnyba vis dar tiria, ar šį pirkimą atrinkti detaliam vertinimui.

REKLAMA

Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) komisijos posėdyje informavo, kad dėl pasirodžiusių įtarimų nėra pradėta ikiteisminių tyrimų.

Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Jolanta Petkevičienė sakė, kad prašymas dėl galimai netinkamo kampanijos finansavimo imtas nagrinėti. Jos teigimu, atsakymai į paklausimus gauti tik šį antradienį, tad komisija gautą informaciją vertins artimiausiame posėdyje.

„Patikrinome visus rinkiminės kampanijos finansinius dokumentus. Jokių pažeidimų nustatyta nebuvo. Antra, jokių galimų susitarimų raštiškų, kurie turėjo būti sudaryti raštu ir pateikti komisijai, taip pat nėra“, – sakė J. Petkevičienė.

REKLAMA

Geras projektas brangiai kainuoja

Seimo vicepirmininkas, buvęs Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas teigė, kad pats dalyvavo gimnazijos projekto pradžioje, kartu su Pilaitės bendruomene formavo užduotį, kokios mokyklos rajone reikia.

Vėliau vyko Architektų sąjungos moderuojamos dirbtuvės, kuriose ir išsigrynino projektiniai pasiūlymai. Jis tikslino, kad įspūdinga kaina yra ne tik už projektavimo idėją, bet už idėją ir patį pastato projektavimą.

„Galiu pasakyti, kad rezultatas to buvo neįtikėtinai sėkmingas. Lietuva dar neturėjo tokio susidomėjimo sulaukusio konkurso, kuris yra skirtas švietimo objekto projektavimui. Priimant tai, kad ten mokysis virš tūkstančio moksleivio, objekto statybos darbai nepigūs, gero projekto kaina yra tokia, kurią verta susimokėti“, – teigė V. Mitalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimo institucijos pradėti nenori

Seimo vicepirmininkas Julius Sabatauskas gegužę kreipėsi į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisiją (VTEK) dėl galimų Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo pažeidimų Vilniaus savivaldybėje. Socialdemokratas dar kartą kreipėsi VTEK rugpjūtį, kai išaiškėjo apie naujosios R. Šimašiaus žmonos sėkmę viešuosiuose savivaldybės pirkimuose.

Taip pat J. Sabatauskas kreipėsi į VRK dėl galimų rinkiminės kampanijos finansavimo pažeidimų. Socialdemokratas taip pat kreipėsi į STT, tačiau STT atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą. VTEK taip pat atsakė, kad nemato tyrimui pagrindo.

„Man tikrai nerūpi su kuo žmonės gyvena, su kuo sukuria šeimas, tai jų asmeninis reikalas. Bet labai įtartinai atrodo, kai gauna finansavimą ir nebuvo jokių deklaravimų dėl galimo bendravimo, dėl tam tikrų ryšių. O tuos ryšius privalu pagal įstatymą deklaruoti. <...> Jei yra regimybė tokiam interesų konfliktui, jau turėtų jis būti fiksuojamas ir pradėtas tyrimas“, – kalbėjo J. Sabatauskas.

REKLAMA

Socialdemokratas V. Mitalui, dėl interesų konflikto, siūlė nusišalinti nuo klausimo vertinimo. Konservatoriai Jurgis Razma ir Mindaugas Lingė, kad kol kas toks situacijos svarstymas Seime yra netikslingas, kadangi tarnybos arba nebaigė tyrimų, arba nusprendė jų net nepradėti.

Įtarimą sukėlė penki laimėti konkursai

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad naujosios Vilniaus miesto mero R. Šimašiaus gyvenimo draugės architektės G. T. Gylytės įmonė yra laimėjusi penkis savivaldybės skelbtus konkursus.

Bendrovė „Do architects“, kurios viena akcininkių yra G. T. Gylytė, 2019-ųjų vasarį laimėjo 12,1 tūkst. eurų vertės išeities duomenų analizės ir schemos Aukštamiesčio vystymo strategijos rengimo konkursą, tų pačių metų rugsėjį įmonė laimėjo 730 tūkst. eurų vertės architektūros konkursą projektuoti Tolminkiemio gimnaziją Pilaitėje.

REKLAMA

Pernai pavasarį savivaldybė kreipėsi į „Do architects“ ir įmonė balandį už 1 tūkst. eurų parengė laikinų ligoninių įrengimo projektą. Tą patį mėnesį bendrovė įsipareigojo už kiek daugiau nei 12 tūkst. eurų suprojektuoti poilsio įrenginius Naugarduko gatvėje.

Naujausią sutartį „Do architects“ ir Vilniaus savivaldybė pasirašė šių metų vasarį – už beveik 12 tūkst. eurų įmonė įsipareigojo atlikti Vilniaus miesto gatvių medžiagiškumo ir mažosios architektūros detalizacijų parengimo paslaugas.

R. Šimašiaus patarėjas Karolis Vaitkevičius 15min.lt tvirtino, kad viešųjų ir privačių interesų konfliktas negali kilti – meras santykius su G. T. Gylyte deklaravo Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų