REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuolat akcentuojama, kad COVID-19 daug pavojingesnis lėtinių ligų turintiems žmonės. Viena jų – cukrinis diabetas. Kaip pabrėžia medikai, deja, jis susijęs tiek su didesne rizika susirgti koronavirusu, tiek su blogesne ligos išeitimi, t.y., mirtimi.

Nuolat akcentuojama, kad COVID-19 daug pavojingesnis lėtinių ligų turintiems žmonės. Viena jų – cukrinis diabetas. Kaip pabrėžia medikai, deja, jis susijęs tiek su didesne rizika susirgti koronavirusu, tiek su blogesne ligos išeitimi, t.y., mirtimi.

REKLAMA

Santaros klinikų Endokrinologijos centro vadovės gydytojos endokrinologės doc. Žydrūnės Visockienės teigimu, diabetikai paprastai yra poliligoniai ir turi puokštę įvairių nepalankių veiksnių, bloginančių išeitį.

Daug sergančiųjų COVID-19 – diabetikai

„Diabetu sergantys pacientai turi didesnę riziką užsikrėsti COVID-19 virusine infekcija ir taip pat turėti sunkias šios ligos formas. 

Jei pažiūrėtume, kokios šiandien yra metaanalizės, tai diabetu sergantieji sudaro nuo 8 iki 58 proc. visų COVID-19 infekuotų pacientų. Aišku, labai priklauso, kokias pacientų grupė, kokioje šalyje tirta, tačiau tai išties dideli skaičiai“, – nuotolinio Santaros klinikų organizuojamo pokalbio metu kalbėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja atkreipė dėmesį ir į kitus liūdinančius skaičius. Pasak jos, turimi duomenys rodo, žymiai didesnė sergančiųjų diabetu proporcija turės sunkesnę ligos formą.

REKLAMA

„Čia skaičiai vėlgi varijuoja, bet iki 30 proc. sergančiųjų diabetu suserga sunkia pneumonija ir tai vėlgi didina ir šių pacientų mirtingumo riziką.

Jei pažiūrėtume pacientų, kurie sirgo COVID-19 infekcija ir kurių liga baigėsi mirtimi, tai vėlgi tarp jų sergančiųjų diabetu buvo iki 30 procentų“, – aiškino Ž. Visockienė.

Puokštė nepalankių veiksnių

Gydytoja atkreipė dėmesį, kad panašūs skaičiai nurodomi ir kai kalbama apie kardiovaskulines ligas.

„O kadangi diabetai dažnai vadinami poliligoniais, tai turime visą puokštę nepalankių veiksnų, kurie blogina išeitis tokiems pacientams.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi žinutė mūsų pacientams yra viena ir pagrindinė: saugokite save taip, kaip jums rekomenduoja gydytojai“, – ragino endokrinologė.

Taip pat ji priminė, kad šiuo laikotarpiu privalu maksimaliai gerai kontroliuoti gliukozę, nes bet koks prastas glikemijos rodiklis didina blogų išeičių riziką. 

Susirgimų kasmet auga

Medikai pabrėžia, kad cukrinio diabeto diagnostika nėra sudėtinga, bet daugeliui žmonių ji diagnozuojama per vėlai.

„Cukrinis diabetas yra viena iš tų lėtinių ligų, kurių dažnis bendroje populiacijoje visame pasaulyje su kiekvienais metais didėja. Lietuvoje turime tą patį cukrinio diabeto augimą kaip ir kitose šalyse – tiek sergančiųjų 1 tipo, tiek 2 tipo cukriniu diabetu“, – kalbėjo Ž. Visockienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje šiuo metu yra daugiau nei 120 tūkst. asmenų, kurie serga cukriniu diabetu. Taigi, anot gydytojos, tai yra gana dažna liga.

Ji pabrėžė, kad diabetas paprastai nėra savarankiškai viena liga.

„Labai dažnai pacientai serga ir kitomis ligomis – širdies kraujagyslių, arterine hipertenzija, kaip minėjau, mūsų pacientai yra poliligoniai. Taigi juos diagnozuoti, gydyti ir siekti geros kontrolės reikia kuo įmanoma anksčiau, nes kitaip sulauksime diabeto komplikacijų“, –  įspėjo Endokrinologijos centro vadovė.

Nerimą keliantys simptomai

Gydytoja kartu priminė ligos požymius, kurie turėtų kuo skubiau vesti pasikonsultuoti pas gydytoją.

REKLAMA

„Ligos požymiai skiriasi priklausomai nuo to, kokia tai yra liga – ar beprasidedantis pirmojo tipo, ar antrojo tipo cukrinis diabetas. Didžioji dalis pacientų serga antro tipo diabetu ir tai yra ta liga, kuri dažnai nustatoma pavėluotai“, – aiškino Ž. Visockienė.

Kaip pasakojo ji, tokie požymiai kaip padidėjęs nuovargis, padidėjęs troškulys, dažnesnis šlapinimasis, kažkokie svorio pokyčiai jau turėtų versti sunerimti.

Taip pat tą vertėtų padaryti, jei šeimoje yra sergančiųjų cukriniu diabetu. Atidūs turėtų būti ir tie, kurie turi antsvorį, yra aptukę, serga arterine hipertenzija ar kitomis širdies kraujagyslių ligomis.

„Tai jau būtų signalas, kad reikia pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje“, – pabrėžė specialistė.

REKLAMA

Gydytoja kartu pridūrė, kad 1 tipo cukrinio atveju simptomai būtų labiau išreikšti ir greičiau progresuoti. 

„Neretas atvejis, kai tokie pacientai pakliūna į priėmimo skyrių, kai dekompensuotas cukrinis diabetas diagnozuojamas pirmą kartą“, – įspėjo ji.

Lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų