„Šokiruotas, manau, gal per stipru sakyti, bet maniau, kad mes laikome tuos pačius standartus visiems teisėsaugos apkaltintiems žmonėms“, – po balsavimo Seime žurnalistams sakė valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
Jo teigimu, nepalaikyti apkaltos nuteistam politikui daugiau motyvų turėjo opozicija nei valdantieji.
G. Landsbergio teigimu, konservatoriai tikrai nesitarė su „darbiečiais“, kad šie pirmadienį palaikys apkaltą Petrui Gražuliui manais už balsus prieš V. Gapšio mandato panaikinimą.
„Neturėjau tokių pokalbių“, – teigė jis.
Valdančiosios Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigė, jog po šio balsavimo Seimas kaip institucija atsidūrė „prastoje situacijoje visuomenės akyse“.
„Yra teismo sprendimas, tiesa, ne galutinis, bet visi žinome baudžiamąją teisę, ir Seime mes turėsime kolegą, kuris yra įkalinimo įstaigoje. Seimo kaip institucijos tai nepapuoš“, – žurnalistams sakė E. Gentvilas.
Įtaką balsams galėjo padaryti nebaigtas teisminis procesas
Liberalų sąjūdžio lyderė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tvirtino pati balsavusi už mandato panaikinimą, bet būtinų balsų pritrūko ir „tokia Seimo valia“.
„Matyt, daliai Seimo narių visgi jų sprendimui galėjo padaryti įtakos tai, kad teisinis procesas dar nėra baigtas. Aš balsavau, kaip mes buvome frakcijoje apsitarę, kad balsuosime už panaikinimą mandato – taip ir balsavau“, – BNS sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Ji taip pat teigė, jog V. Gapšys, nepaisant pareikšto noro, Seimo darbe dalyvauti negalės, bet tai jau sprendžia ne parlamentas.
„Dėl užtikrinimo darbo tai, kaip suprantu, iš jo jau buvo prašymai, bet tokios galimybės, mano žiniomis, nebuvo suteikta, tai, manau, darbas ir nevyks“, – patvirtino parlamento vadovė.
Kauno kalėjime bausmę atliekantis V. Gapšys anksčiau prašė leidimo leisti nuotoliniu būdu pasijungti į Seimo komitetų posėdžius, tačiau sulaukė neigiamo atsakymo.
Seimo pirmasis vicepirmininkas J. Razma BNS irgi sakė, kad V. Gapšys negalės dirbti Seimo nario darbo, nors mandatą ir išlaikė.
„Jokio Seimo nario darbo negali būti. Jis bus įkalintas asmuo ir viskas vyks pagal įkalinimo įstaigos nustatytą režimą“, – BNS sakė Seimo pirmasis vicepirmininkas Jurgis Razma.
Jis taip pat patvirtino, jog V. Gapšiui nuo įkalinimo dienos nei atlyginimas, nei parlamentinei veiklai skiriamos išlaidos nėra mokamos, tačiau, jei išlaikys mandatą iki kadencijos pabaigos, jis gaus išeitinę išmoką, kurią būtų praradęs pašalinimo per apkaltą atveju.
Konservatorius Andrius Vyšniauskas tvirtino, kad tik keli opozicijos atstovai palaikė apkaltą V. Gapšiui.
„Gėda. Šiandien valdančiosios daugumos atstovų šioje salėje yra 70, trys kolegos serga, tai reiškia, kad iš opozicijos sulaukėme tik trijų–keturių balsų, tik tiek. (...) ta atsakomybė yra opozicijos pusėje. Gėda“, – teigė jis.
Per slaptą balsavimą už V. Gapšio mandato panaikinimą balsavo 75 Seimo nariai. Pagal Seimo statutą, kad mandatas būtų panaikintas, už tai turi pasisakyti ne mažiau kaip 85 parlamentarai iš 141.
Agnė Širinskienė sako, kad Vytautą Gapšį išgelbėjo valdantieji
Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė teigė priešingai – anot jos, dalis opozicijos balsavo už V. Gapšio mandato panaikinimą, tad akivaizdu, kad jį išgelbėjo valdantieji.
„Jau posėdžių salėje situacija apgailėtinai atrodė, kai valdantieji net nesiteikė dalyvauti procese, paliko posėdžių salę, vos vienas kitas asmuo, kai jau paraginau pasisakyti, išėjo kalbėti. Akivaizdu, kad buvo išankstinis susitarimas, ir tas labai jautėsi“, – kalbėjo A. Širinskienė.
„Ir nusivylimas, ir liūdesys, ir svetima gėda. Yra nesuvokiami dalykai, kuomet vienas Seimo narys savaitės pradžioje yra išmetamas už paspaustą mygtuką, o praėjus porai dienų Seimas supranta, kad apkaltai neužtenka net politinės korupcijos byloje priimto apkaltinamojo nuosprendžio, kai yra keturios nusikalstamos veikos įvardytos“, – piktinosi ji.
Ir A. Širinskienė, ir Demokratų frakcijos „Vardar Lietuvos“ narys Vytautas Bakas siūlė paleisti šį Seimą ir rengti pirmalaikius rinkimus.
„Šitas sprendimas įstumia Seimą į didžiulę reputacinę krizę (...), turėtume skelbti pirmalaikius rinkimus“, – tvirtino V. Bakas.
Buvus slaptą susitarimą BNS įvardijo ir opozicinių „valstiečių“ seniūnė Aušrinė Norkienė.
„Savaitės pradžioje sakiau, kad šiame Seime gali būti, kad vienas Seimo narys mandato netenka už galimai balsavimą dėl darbų programos ir dabar matome Seimo narį, kuris išsaugo mandatą, nors sėdi kalėjime. Manau, kad keisti politiniai susitarimai įvyko“, – ketvirtadienį sakė A. Norkienė.
Situaciją Seime ji pavadinimo politiniu cinizmu, išskaičiavus sau naudą.
Opozicinių socialdemokratų seniūnė Rasa Budbergytė tvirtino, kad balsavimo rezultatas – stebinantis.
„Matyt, galima vertinti ir visą Seimą, kaip jis šitoje situacijoje pasirodė, Seimas pasirodė, pasakyčiau, ne per daug oriai, mano supratimu. Tie, kurie nepalaikė apkaltos, matyt, nusprendė, kad vis dėlto nebaigta kasacija, matyt, teisinis formalus motyvas apsprendė kolegų tokius nusiteikimus, kurie virto nepritarimo balsais apkaltai“, – teigė ji.
Dėl V. Gapšio mandato balsuota po įsiteisėjusio Apeliacinio teismo sprendimo, bet dar verdikto nepasakius Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
Socialdemokratė pripažino, kad greičiausiai ir jos frakcijoje buvo balsavusiųjų prieš apkaltą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!