Daugiau apie tai – TV3 žinių repotaže.
Panašu, kad Ingridos Šimonytės rokiruotės planas sukeisti Krašto apsaugos ministrą Arvydą Anušauską ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Lauryną Kasčiūną vietomis žlunga. Atvėsti panoręs Anušauskas planuoja ramiai užbaigti Seimo nario kadenciją.
„Su rotacija nesutinku, kas begali būti aiškiau. <...> Įsivaizduokit mane NSGK pirmininku ir bet kuris paklausimas į Krašto apsaugos ministeriją, bet kuris dalykinis klausimas būtų traktuojamas dviprasmiškai, kaip spaudimas“, – sakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Anušauskas tokią kategorišką poziciją pareiškė po to, kai pasipylė kritikos lavina tiek iš valdančiųjų, tiek iš opozicijos.
„Pasisakęs keliomis temomis taip pakankamai, sakyčiau, netgi neatsakingai, užmetęs šešėlį ant Seimo. Matyt, dabar bus aiškinamasi dėl tų išsakytų minčių pagrįstumo“, – teigė Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Visą tą velniavą jis ir padarė. <...> Išeidamas jis pasako, ten pas mus korupcija, pas mus vaikščioja kyšininkai. Kyšininkai buvo išvaryti, kyšininkai atėjo į Seimą, tada prasidėjo visi tie dalykai, ar jis galvoja, ką jis daro“, – pykčio neslėpė Eugenijus Gentvilas.
Nariai įniršo
Seimo nariai įniršo po šeštadieninio ministro pasisakymo apie galimus verslo bandymus papirkinėti krašto apsaugos sistemos darbuotojus.
„Man teko užtrenkti duris kompanijoms, kurios mėgino neteisėto atlyginimo siūlymu papirkinėti krašto apsaugos darbuotojus, bet jos rado atviras duris pas kitus politikus. O krašto apsaugos ministerija iš karto gavo politikų pasiūlymus ir laiškus daugiau kalbėtis kabutėse“, – aiškino A. Anušauskas.
Ministras ir toliau atsisako aiškiau detalizuoti, kas ką galimai bandė papirkti.
„Detalių kokių nors aš neįpareigotas teikti ir neteiksiu“, – teigė jis.
„Anušauskas nelabai tiktų pirmininku ir dėl viešų pareiškimų, ir dėl to istoriškai susiklosčiusio santykio su komiteto, kai per 3 su puse, ketverių metų kadenciją komitete jį matėm labai retai, nepristatinėdavo klausimų, demonstratyviai ignoruodavo komitetą“, – sakė Seimo narys Andrius Mazuronis.
„Ponui Anušauskui būtų nelogiška į komitetą ateiti, žinant tą santykį Kasčiūno, Anušausko, kai buvo ministras. Dabar būtų daugiau destrukcijos nei naudos“, – pritarė Saulius Skvernelis.
Kandidatas patinka ne visiems
Ne visiems Seimo nariams patinka ir Šimonytės pasirinktas kandidatas į ministrus. Daugiausia nuoskaudų čia turi laisviečiai.
„Tai, kad ponas Kasčiūnas 2018-ais metais kvietė į Lietuvą atvykti alternatyvos Vokietijai partiją, partiją, kuri šiai dienai dar nėra suformulavusi savo požiūrio į Rusijos agresiją Ukrainai. Tai, kad ponas Kasčiūnas pirmininkavo Seime „Trump‘o“ bičiulių grupei, man viską pasako apie šio asmens kandidatūros tinkamumą“, – aiškino Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius.
Laisvės partija mano, kad krašto apsaugai negali vadovauti ministras, kuriam nerūpi LGBT partnerystės įteisinimas ir Stambulo konvencijos ratifikavimas.
„Ponas Kasčiūnas prieš visus žmogaus teisių klausimus sistemiškai balsuoja, jis turi kitokią pasaulėžiūrą. Tą labai aiškiai išartikuliavęs“, – sakė partijos nariai.
„Tai yra tie klausimai, kuriais mes su ponu Kasčiūnu turim skirtingas nuomones ir čia nėra jokios paslapties. Aš irgi manau, kad 21-o amžiaus Lietuvoje požiūris į partnerystę ir į Stambulo konvenciją turėtų būti kitoks negu turi dalis mano frakcijos kolegų“, – teigė Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Tačiau nuomonių išsiskyrimai nesutrukdė Premjerei pateikti jo kandidatūrą.
„Pateikiau šiuo metu Lauryno Kasčiūno kandidatūrą ir Prezidentas toliau spręs“, – pareiškė Ministrė Pirmininkė.
„Laisvės partijai noriu pasakyti labai paprastą dalyką. Ginsime visus Lietuvos piliečius nepaisant jų pažiūrų. Aš vadovaujuosi tokia nuostata. Man kiekvienas pilietis, ar jis myli mane, ar gerbia, ar nekenčia, vienodai brangus. Ginsime ir Laisvės partiją, ir Laisvės partijos rinkėjus“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
Mano vieną lyderį
Pasak Šimonytės, ieškant, kas galėtų vadovauti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, gali būti peržiūrėtos komitetų narių kvotos, kas reikštų, kad nebūtinai konservatoriai galėtų siūlyti naują komiteto vadovą. Vadovauti gynybos komitetui norėtų Laisvės partija.
„Mes galime prisiimti atsakomybę už nacionalino saugumo gynybos komiteto valdymą ir Laisvės frakcijoje tikrai atsirastų žmogus, gal net pora žmonių, iš kurių būtų galima išsirinkti“, – sakė Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.
Tačiau panašu, kad tiek Seimo opozicija, tiek valdantieji jau simpatizuoja vienam kandidatui.
„Aišku, Arvydas Pocius, buvęs kariuomenės vadas“, – sakė L. Kasčiūnas.
“Kad ir buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius“, – teigė A. Mazuronis.
„Yra kariuomenės vadas buvęs ponas Pocius, kodėl gi ne“, – pritarė S. Skvernelis.
„Kiekvienas savo nuomonę gali pasakyti, bet spręs pirmiausia frakcija, koalicija, o tada spręs Seimas“, – aiškino I. Šimonytė.
Pats Pocius neatmeta galimybės, kad galėtų tapti naujuoju komiteto pirmininku.
„Dar niekas su manimi nekalbėjo. <...> Jeigu pasiūlys, tada aš pagalvosiu. <...> Tikrai neturėtų būti sudėtinga tęsti tuos darbus. <...> Jeigu valstybė pasakys, kad reikia, tai tada aš pasitarsiu ir priimsiu sprendimą“, – sakė Arvydas Pocius.
Lauryno Kasčiūno kandidatūros į Krašto apsaugos ministrus likimas turėtų būtų aiškesnis po susitikimo su Prezidentu ryt.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!