Apie fiasko Seime naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Matas Maldeikis ir daugybę iššūkių šiomis dienomis patiriantis „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis.
Pone Maldeiki, ar jūs matote, kad koalicijoje yra nesutarimų? Toks iš šono vaizdas, jūs gi baigęs politologiją, galit pakomentuoti. Ar Skvernelis tikrai jaučiasi truputėlį nuošaliau nuo pono Palucko „socialdemokratų“ ir pono Žemaitaičio „Nemuno Aušros“.
M.Maldeikis: Čia klausimas yra pozicionavimo savęs. Ponas Skvernelis, jis mato, kad jam naudinga būti tokia valstybininkų partija. Jis nori eiti į centro dešinę, sakykim, politologiškai dabar mes su jumis šnekam. Jis nori eit labiau į centro dešinę ir susirinkti ten daugiau balsų. Ir tam jisai rodo tokį tam tikrą, tai ką galima pavadint valstybingumo poziciją, ar ne?
Jis tiesiog susirenka tuos dividendus, kuriuos jam šiuo atveju davė „Socialdemokratai“, „Vardan Lietuvos“ ir „Valstiečiai“. Jis rodo tokią valstybingumo poziciją, kad tartum čia viskas labai blogai ir čia netikėtai, galbūt aš išeisiu iš koalicijos.
Jeigu eit iš koalicijos, reikėjo tai daryt anksčiau. Tiesą pasakius, kam tada reikėjo eiti į koaliciją, nes man labai patiko tas spektaklis ankstesnis, kai visi ėjo į koaliciją su su su ponu Žemaitaičiu, bet niekas nežinojo, bet niekas tartum nežinojo, negalėjo pasakyt, kuris čia iš jų iniciatorius ėjimo su į koaliciją, bet visi sėdėjo ir ramiai balsavo ir rėmė Remigijų į balsus.
Tai šitą mes matėm jau per visą šitą koalicijos funkcionavimo laikotarpį. Jeigu noras buvo išeit, reikėjo tai daryti anksčiau. Tai tikrai jau dabar abejotina, ar tai atrodytų labai rimtai ir tai būtų rimtai priimta, nes suprantant, kad šitas balsavimas ilguoju laikotarpiu tiek socialdemokratų rinkėjam, tiek tiek tiek Aušriečiam, tiek kitiem yra, ta prasme, nedidelės politinės vertės.
Jisai greit tiesiog bus užmirštas ir jie puikiai tai supranta visos partijos. Tiesiog Skvernelis šiuo atveju pasima dividendus. O jeigu jam iš tikrųjų rūpėtų, mes grįžtam prie to, nuo ko pradėjom. Jis vienas svarbiausių žmonių nustatinėjantį darbotvarkę kartu su pirmuoju Seimo vicepirmininku, ar ne? Tai jie tiesiog galėjo sužiūrėt, kiek yra žmonių komandiruotėj.
Galėjo pastumt tą klausimą, ar ne?
M.Maldeikis: Jis galėjo tiesiog neišleisti komandiruotės. Patikėkit, kai mes turėjom labai mažą daugumą, praeiti keturi metai pas mus vienas sėdėdavo ten koks seniūnas ar kas nors ir kiekvienas Seimo nario balsas yra suskaičiuotas, žinom, kur jis kurią dieną bus ir jeigu ateina svarbus balsavimas, apie jokias ten komandiruotes, išvažiavimus iš Vilniaus ar net išėjimą iš Seimo niekas nekalbėdavo.
Visi sėdėdavo savo vietoj, ten į tualetą nelabai išleisdavo, nes tau yra svarbus balsavimas, tai yra svarbi partiniai vadovybei balsavimas ir jų tiesiog jie neišeina. Kai tu turi 20 parlamentarų išvykusių, turi kitus parlamentarus išvykusius, dar čionais matai, tu tiesiog pasiskaičiuoji, tai yra matematika.
Ką tai reiškia, kad Saulius Skvernelis irgi turėtų prisiimti dalį atsakomybės dėl šito balsavimo, kad jis galėtų sužiūrėt?
M.Maldeikis: Be jokios abejonės, jeigu jam tai buvo taip svarbu, šita situacija galėjo išsiruliuoti kitaip, bet vėlgi, jeigu jie būtų visi grįžę tie 20 žmonių, ar ne, ir visi kiti būtų atvažiavę, klausimas lieka tas pats, ar jie tiesiog būtų neišėję tos pačios kavos gerti.
Tai čia vėl mes neatsakom į klausimą, bet logika labai paprasta. Jeigu tu turi daugumą ir tu vadovauji, sakykime, daugumai, tu tokius dalykus žiūri, tai yra elementarūs namų darbai, nuo kurių, prasideda parlamentarų funkcijos, nes, dienos pabaigoj tu turi turėt balsus ir nes mes opozicijoj tiesiog pradėsime tada, jeigu ta tokia būtų betvarkė, mes tiesiog tada savo įstatymo projektus galėtumėm prastumti, jie praeitų ir jie taptų įstatymais, tada nelieka daugumos.
Saulius Skvernelis žinių radijo šiandien sakė, kad, Gintautą Palucką ir Remigijų Žemaitaitį sieja ypatingas ryšys. Sako, visą laiką, sako, Remigijus, sako, užgina Gintautą, ar Gintautas Remigijų. Tikrai taip yra?
R.Žemaitaitis: Taip, po praeitos savaitės konstitucinio teismo sprendimo artimo ryšio, tai panašu, kad mūsų pagrindu Gintauto ir mano įstatymo pagrindu bus priimtas artimo ryšio įstatymas, leisiu pajuokauti.
O iš tikrųjų, mieli žiūrovai, turėdami laiko, pažiūrėkite filmą „Trys vyrai ir kūdikis“ arba „Trys vyrai ir dama“ ar maža dama, nežinau, toks amerikoniškas filmas yra. Baikim ieškoti tų sąmokslo teorijų.
Aš iš pradžių sausį, vasarį tikrai emociškai reaguodavau, pergyvendau. Dabar aš tiktais jau kuriu anekdotus ir pradedu juoktis iš šitos visų istorijų, ką čia kalba. Tai ryšys, tai ne ryšys. Viena boba ar ten vieni diedai, dar kažkas pradeda šnekėt, kad Žemaitaičio žmona galimai yra susieta pussėserė su Gintauto Palucko žmona, žinai.
Tai aš bent jau norėčiau Gintauto žmoną dar kartą pamatyt, nes paskutinį kartą mačiau, kaip ir jumis 2007 metais Vilniaus savivaldybėj, berods, kaip žurnalistė jinai buvo, man atrodo, jeigu aš ten gerai prisimenu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!