"Mes ketinome susituokti, planavome vaikelį turėti, po savaitės tarėmės į Turkiją skristi pailsėti. Niekada nepatikėsiu, kad Vaidas nusižudė. Tas rytas buvo toks pat, kaip ir visi kiti rytai", - virpančiais pirštais sukdama dailų sužadėtuvių žiedelį ant bevardžio kalba graži jauna moteris.
Lapkričio 12-ąją Šiaulių Vytauto gatvės 219-uoju numeriu pažymėto kotedžo požeminiame garaže rastas jos draugo, verslininko, UAB "Domuva" direktoriaus 34 metų Vaido Savicko kūnas su šautine žaizda kaktoje. Greta gulėjo lygiavamzdis medžioklinis šautuvas. Pirminė versija – vyras nusižudė. Karina sako, kad savižudybei jis buvęs per stiprus. Priešų turėjęs.
Rastas garaže
Karina su gyvenimo draugu Vaidu – penkerius metus drauge. Pora kartu su Karinos dukra iš pirmosios santuokos gyveno maždaug metus. Šiuo metu ji apsigyveno pas mamą - nebenori būti ten, kur įvyko tragedija, o butą, kuriame gyveno ir kūrė bendrą ateitį su dabar jau šviesios atminties 34-erių Vaidu Savicku, greičiausiai pasiims bankas - butas pirktas gavus paskolą. Bankas pasiims ir automobilį, kuris įsigytas lizingu, ir Karinos automobilį, nes jis registruota Vaido vardu.
Karina neslepia, kad jos draugas turėjo finansinių problemų, tačiau turėjo ir realių planų, kaip jas išspręsti. Nebuvo palūžęs, nors jam ir buvę sunku. Vis dėlto pirminė pareigūnų versija radus verslininko kūną - kulką į kaktą jis paleido pats.
Požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje greta savo automobilio "BMW M5" parkritęs V. Savickas pastebėtas po devintos valandos ryto. Ant grindinio parkritusį vyrą pastebėjo į darbą atvykusi namo valytoja, kuri iškart apie tai pranešė namo bendrijos pirmininkei. Atvyko policijos pareigūnai ir ugniagesiai, o medikai konstatavo šiauliečio mirtį.
Mirties priežasčiai nustatyti pradėtas ikiteisminis tyrimas, tačiau kol kas pareigūnai laikosi nuomonės, kad realiausia tragedijos versija – savižudybė. Manoma, kad vyras nusišovė legaliai laikytu medžiokliniu šautuvu "IŽ 27EM". Esą į naujos statybos daugiabutį atsikrausčiusį vyrą galėjo slėgti lizingo reikalai, finansinių problemų galėję kilti ir versle, plieninių stogo ir sienų dangų, kitų statybinių bei apdailos medžiagų prekyba besiverčiančioje bendrovėje "Domuva".
Gėrė psichoterapeuto paskirtus vaistus
"Netikiu ir niekada nepatikėsiu, kad jis galėjo nusižudyti. Jis tam per stiprus buvo. Jis man būtų palikęs atsisveikinimo raštelį ar laišką. Žinotumėt, kokias jausmingas ir gražias žinutes rašydavo", - sako Karina.
Su Vaidu jie ir vaikelį planavo. "Jis man pasipiršo, žiedelį padovanojo. Buvome nuėję pas gydytojus pasitikrinti sveikatos, gavome vitaminų. Negali būti, kad žmogus, turėjęs tokių planų, pasitrauktų iš gyvenimo", - kalbėdama net virpa Karina.
Moteris pasakoja, koks žmogus buvo Vaidas - mažakalbis, atsakingas, geros širdies, labai mylėjęs savo sūnų ir juo rūpindavęsis, daug padėdavęs savo tėvams, seseriai. "Jis man nepasakodavo visų savo finansinių reikalų. Pasakydavo, kad nori apsaugoti, pasakodavo tik tai, kiek reikalai būdavo susiję su manimi. Šie metai mums buvo labai nelengvi, Vaidas tikrai buvo pavargęs, bet jis nebuvo palūžęs - sakydavo, kad verslo bėdos - ne pasaulio pabaiga: jei bus labai blogai, atiduos bankui butą, mašiną, eisime tuomet gyventi pas jo arba pas mano tėvus", - kalba Karina.
Moteris sako, kad dėl sudėtingos finansinės situacijos vasarą jie buvo pradėję pyktis. Karina jį prikalbino nueiti pas psichoterapeutą. Gydytojas po pakalbių depresijos nė vienam nenustatė - skyrė vaistų, skatinančių serotonino, laimės hormono, gamybą, silpnų migdomųjų. Vaistus ir Karina, ir Vaidas gėrė iki tragedijos.
"Jis sakė, kad jaučiasi gerai, ir aš pati mačiau, kad jis tapo optimistiškesinis, linksmesnis, nebesureikšmino finansinių bėdų", - sako ji.
Anot Karinos, Vaidas buvo apsisprendęs skelbti savo įmonės bankrotą. Buvo susidariusi sudėtinga situacija - ir įmonė buvo skolinga, ir įmonei buvo daug skolingų. "Dėl skolų gamykla nebeteikdavo įmonei produkcijos, o užsakovai pyko, kad negauna prekių. Praėjusį pirmadienį Vaidas buvo nuvykęs pasikalbėti su motininės įmonės vadovais dėl bankroto. Paskambino man, pasakė, kad dėl bankroto skelbimo sutarta. Nebuvo Vaidas palūžęs, kaip tik džiaugėsi, kad dabar pailsės. Ketino dirbti pas tėvą, būsto paskolą persirašyti iš litų į eurus, spręsti automobilio lizingo klausimą", - sako Karina.
Žadėjo pasimatyti vakare
Vaidas, anot Karinos, grįžęs buvo neblogai nusiteikęs, parvežė jai puokštę baltų rožių, tačiau valgyti nenorėjęs. "Pajuokavau dar, kad bus ko nors prisidirbęs, jei gėlių dovanoja. Pagaminau vakarienę, sakiau - reikia, mažiuk, valgyti, reikia - nusilpsi", - prisimena moteris.
Vaidas tą vakarą jos dešimtmetei dukrai padėjo paruošti pamokas, nuotaika jo nebuvo prasta, dar paguodė Kariną, kad ji turėjo problemų darbe. Rytą ėjo į darbą, prieš tai šeimai paruošęs pusryčius.
Trečiadienio rytą Vaidas pasiteiravęs draugės, ar jam išsijungti mobilųjį telefoną, ar tik garso signalą - nenorėjo, kad jį trukdytų darbo reikalais, juk šiaip ar taip bankrotą skelbti buvo nuspręsta.
Trečiadienio vakarą draugo nuotaika, pasak Karinos, buvusi nebloga. Jie kalbėjosi, kad turi būti stiprūs, Vaidas jai kalbėjo, jog būna ir blogesnių situacijų, guodė, kad jie išgyvens sunkų laikotarpį. "Kaip džiaugiuosi, kad tave turiu, kaip tave myliu. Jei ne tu, sunkiai patempčiau", - iš draugo lūpų girdėjo moteris. Karina sako, kad tą vakarą jie praleido puikiai, nuoširdžiai pasikalbėjo, sutarė po savaitės vykti į Turkiją dešimt dienų nuo visko pailsėti.
Pora nuėjo anksti miegoti ir lemtingasis ketvirtadienis Karinai buvo toks pat, kaip ir visos kitos dienos. Vaidas rytą šeimynai užplikė arbatos, Karinos dukrai pašildė dešrelių pusryčiams, tuomet nuvežė ją į mokyklą pietiniame miesto rajone.
"Atsibučaviom prie durų. Planavo grįžęs namo pasiimti dokumentus, užsukti į darbą ir tada grįžti į namus ilsėtis. Mano dukrai jis sakė, kad susitiks vakare", - kalba Karina.
Artimieji sulaukia grasinimų
Lemtingąjį ketvirtadienį Kariną į darbą nuvežė Vaido tėvas. Netrukus moteris sulaukė vieno, vėliau kito Vaido draugo skambučio. Jos teirautasi, kur prapuolė Vaidas. Gana greitai jai paskambino kitas jo draugas ir pasakė, kad Vaidas negyvas. "Nepatikėjau, maniau, kad nusišneka", - prisimena Karina.
Ji paskambino Vaido tėčiui, tada paprašė vieno Vaido draugo ją parvežti namo. Čia jau rado policiją, ugniagesius. Garažas buvo jau išplautas.
"Nulėkiau į butą. Lyginimo lenta, šlepetės, visi daiktai, kuriais Vaidas naudojosi, buvo savo vietose. Niekas namuose nedingę, nei raštelio, nei laiško nebuvo. Man pasakė, kad Vaido kūnas jau morge. Mane nuvežė į ligoninę, suleido raminamųjų vaistų", - kalba Karina.
Moteris tvirtina, kad Vaidas negalėjo nusižudyti. Tyrėjas jos klausęs, ar jie nesipykę. "Mūsų santykiai jau buvo išsigryninę, žinojome, kad esame vienas kitam skirti. Jei jis būtų nusprendęs nusižudyti, aš tai būčiau pajutusi", - tikina Karina.
Vaido gyvenimo draugei keista, jog tyrėjai nepaėmė jokių asmeninių daiktų - kompiuterio, mobiliojo ryšio telefono. Nejau tai padaryta tyčia, kad būtų patvirtinta pirmoji versija, jog tai savižudybė. "Pastaruoju metu jis turėjo priešų. Dabar jo buvusi žmona, tėvas jau gauna grasinančias žinutes iš žmonių, kuriems Vaidas buvo skolingas. Aš irgi bijau - neatsiliepiu telefonu, jei matau nežinomą numerį", - sako Karina.
Tiriamos visos nelaimės versijos
Vaido Savicko mirties aplinkybes tirti patikėta Smurtinių nusikaltimų tyrimo pareigūnams. Ar tai reiškia, kad pareigūnai įtaria, jog verslininkas galėjo būti nužudytas?
Tyrimą kuruojantis Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras Dainius Pažarauskas patikino, kad pareigūnai tiria visas versijas - ir savižudybės, ir nužudymo. "Versijų yra daug. Tikriname, kuri jų pasitvirtins. Jei pasitvirtins, kad tai buvo savižudybė, aiškinsimės, kas prie to žmogų galėjo privesti. Bylą tiria kvalifikuoti pareigūnai, kurie atras atsakymus į visus klausimus", - garantavo prokuroras.
Oksana Laurutytė