Ne kažin kiek naudos valstybei atnešusi Saulėlydžio komisija sudėliojo kitų metų veiklos gaires.
Vakar pasitarime Vyriausybė apsvarstė Saulėlydžio komisijos kitų metų veiklos plano projektą. Komisijos pirmininkas Valentinas Milaknis LŽ išvardijo svarbiausius planuojamus darbus. Jis vylėsi, kad iki šiol strigusi komisijos veikla 2010-aisiais bus vaisingesnė.
Tačiau ekspertai apgailestauja, kad pernai atsinaujinusi Saulėlydžio komisija nepateisino lūkesčių. Esą kelios suplanuotos pertvarkos tebuvo kosmetinės. Komisijos jie dar nelaidoja, tik pataria kuo greičiau nusistatyti veiklos viziją ir remiantis užsienio valstybių pavyzdžiu imtis ryžtingų valstybės valdymo permainų.
Reikalaus rezultatų
Anot V.Milaknio, per pirmuosius darbo metus komisijos orientacija į esmines valstybės valdymo problemas kiek pakito. Užsibrėžus pagrindinius valstybės tikslus, ketinama pradėti strategines valdymo permainas. Esą imantis šio darbo pirmiausia bus siekiama įvertinti, kokią Lietuvą norėtume matyti po 10 metų. Daug dėmesio žadama skirti ir į rezultatą orientuotai valstybės tarnybai. Esą ketinama pradėti naują praktiką, numatančią, kad valdininkai siektų konkrečių rezultatų, o ne būtų vertinami už darbe išsėdėtą laiką.
Nuošalyje Saulėlydžio komisija neketina palikti ir valdymo išlaidų mažinimo. "Valdymo išlaidos jau nemažai apkarpytos. Žinoma, sustoti nereikia ir toliau. Tačiau dabar daugiau dėmesio skirsime biudžeto sričiai, kurioje numatomos lėšos atskiroms ministerijų programoms", - aiškino V.Milaknis.
Tikisi sėkmingesnių metų
Kitais metais Saulėlydžio komisija žada ir toliau gilintis į valstybės turto valdymą. Bus siekiama efektyvinti valstybei priklausančių pastatų administravimą. "Remdamasi užsienio valstybių patirtimi Ministro pirmininko tarnyba su Finansų ministerija jau derina galimą veiklos planą", - pažymėjo V.Milaknis.
Jis pripažino, kad šiemet Saulėlydžio komisijai nepavyko įgyvendinti suplanuotų darbų. Tačiau dėl to esą kalta ne ji pati, o politikai, laiminantys arba atmetantys siūlomus sprendimus. V.Milaknis deda nemažai vilčių į neseniai atsinaujinusią komisiją. Esą pasitraukus jos veikloje dalyvavusiems Seimo nariams, grupė tapo ne politinė, o ekspertinė. "Dauguma komisijos narių dabar yra ne valstybės tarnautojai. Tai svarbu, nes su valstybės tarnyba nesusiję nariai suteikia laisvę kitaip pažvelgti į problemas, nebiurokratizuoti vykdomo proceso", - tikino V.Milaknis.
A.Kubilius patenkintas
Premjeras Andrius Kubilius iš Saulėlydžio komisijos tikisi esminių valstybės valdymo sistemos pertvarkų. "Todėl labai aiškiai išskyrėme pagrindinius reformos akcentus: valstybės tarnybos ir strateginio planavimo reformas. Kiek mažiau dėmesio ketiname skirti atskirų departamentų ar tarnybų pertvarkai. Šį etapą jau įveikėme, jį tęs ministerijos", - aiškino Vyriausybės vadovas.
A.Kubilius tvirtino, kad yra patenkintas ekspertų griežtai kritikuojama komisija. Esą nereikia norėti, kad sudėtingos sisteminės pertvarkos krašte būtų įgyvendintos per trumpą laiką.
Būtina vizija
Analitikas Rimantas Rudzkis Saulėlydžio komisijai negailėjo priekaištų. Jo nuomone, komisijai nepavyko atlikti svarbesnių darbų, įgyvendinti tik kosmetiniai pataisymai. "Nematau jokių reikšmingesnių laimėjimų. Pastaruosius kelerius metus įvairiose srityse vardytos problemos: kontroliuojančių institucijų perteklius, neefektyviai naudojamos lėšos ir kt. - taip ir liko nepaliestos", - apgailestavo jis.
R.Rudzkio nuomone, norėdama pagerinti reputaciją Saulėlydžio komisija turi numatyti viziją ir, remdamasi kelių užsienio valstybių pavyzdžiu, pateikti įsivaizduojamos pertvarkos metmenis.
Roberta TRACEVIČIŪTĖ