Patys socialdemokratai kol kas neskubės pasirašyti susitarimo su „valstiečiais“ dėl bendradarbiavimo, kol nesulauks partijos prezidiumo pritarimo.
„Atsakymo nebuvimas irgi yra atsakymas. Kiekvienas darykime savo išvadas. Man tai reiškia, kad Vyriausybei teikiamiems įstatymų projektams bus reikalingas didesnis politinių jėgų palaikymas (...). Aš tikiuosi taip pat iš Socialdemokratų frakcijos palaikymo ir balsavimo už tuos sprendimus, kurie reikalingi“, – sekmadienį žurnalistams Seime sakė S.Skvernelis.
Anot jo, būtų sunku rasti argumentų, „kodėl nenorima mažinti socialinę atskirtį, skurdą“ ir balsuoti prieš Vyriausybės pasiūlymus, numatant biudžete papildomus 600 mln. eurų socialinėms reikmėms.
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis taip pat tikisi konstruktyvaus darbo ir iš socialdemokratų, sprendžiančių dėl bendro darbo kartu, ir iš kitų, taip pat ir opozicinių frakcijų.
„Daug kartų esu akcentavęs, kad visų konstruktyviai mąstančių Seimo narių palaikymo tikimės“, – teigė jis, paklaustas, kurios frakcijos paramos tikisi labiausiai.
Sekmadienį prieš prasidedant Seimo rudens sesijai rengtame socialdemokratų frakcijos posėdyje, anot frakcijos nario Algirdo Syso, apie bendradarbiavimo susitarimą su „valstiečiais“ nebuvo kalbama. Ar jį pasirašyti, anot jo, kaip ir skelbta anksčiau, bus sprendžiama po partijos prezidiumo verdikto.
„Tikrai niekas apie tai nekalbėjo, nes dokumentas turi būti politiškai įvertintas. Yra prezidiumas, jis turėtų būti kitą savaitę, tik po to galima kalbėti apie galimybes sėsti dirbti toliau“, – žurnalistams sakė jis.
Šiuo metu vyksta Socialdemokratų partijos skyrių apklausa dėl koalicijos su „valstiečiais“ ateities. Apklausa turi baigtis rugsėjo 20 dieną, o sprendimą priims partijos taryba, posėdis planuojamas 23 dieną. Savo nuomonę jau pareiškė 49 LSDP skyriai: 36 iš jų siūlo trauktis iš koalicijos, 7 siūlo joje likti, dar 6 skyriai ragina rengti naujas derybas dėl koalicinės sutarties. Tuo metu dauguma – 13 iš 19 – Socialdemokratų partijos frakcijos narių nenori palikti koalicijos.
Opozicinės Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis sako, kad konservatoriai ir toliau liks „konstruktyvi opozicija“ bei gali palaikyti valdančiųjų sprendimus pagal atskirą susitarimą, kaip ir buvo pavasario sesijoje, kai konservatoriai mainais už „valstiečių“ palaikymą šildymo mokestinėms lengvatoms parėmė urėdijų reformą.
„Tokiu panašiu būdu ketiname bendradarbiauti, jei tokios situacijos susikurtų, jei būtų kalba apie rimtą mokesčių reformą, apie tikrai rimtą, nuoseklią diskusiją dėl rimtos švietimo pertvarkos – esame pasirengę diskusijose dalyvauti, teikti savo pasiūlymus ir ieškoti bendrų galimybių tokius įstatymus priimti“, – teigė G.Landsbergis.
Jis sakė, kad frakcijoje kol kas nėra vieningos nuomonės, ar palaikyti Vyriausybės rengiamą kitų metų biudžeto projektą.
Valdančioji „valstiečių“ frakcija Seime turi 56 parlamentarus, konservatoriai – 31 atstovą, Socialdemokratų frakciją sudaro 19 narių. 14 parlamentarų dirba Liberalų sąjūdžio frakcijoje, aštuoni – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijoje, septyni – „Tvarkos ir teisingumo“.
Mišrioje Seimo narių grupėje yra penki parlamentarai.
Premjeras apie rudens sesiją: chaoso nėra ir nebus
Nors valdančiosios koalicijos likimas neaiškus, jokio chaoso nėra ir nebus, teigia „valstiečių“ deleguotas premjeras Saulius Skvernelis.
„Taip, rudens sesija nebus paprasta. Tačiau turiu nuvilti tuos, kurių galvose ir širdyse skamba tokie kertiniai žodžiai kaip „chaosas“, „krizė“. Nėra nei chaoso, nei krizės. Tiek Seimas, tiek Vyriausybė dirba kryptingai“, – sekmadienį Seime teigė Vyriausybės vadovas.
Jis sakė matantis dalies politikų norą kurstyti politinį nestabilumą, tačiau, anot premjero, tai neprivers Vyriausybės trauktis.
„(...) labai suprantu, kad dalis norėtų kuo didesnio chaoso, politinio nestabilumo, bet tikrai to nebus“, – kalbėjo S.Skvernelis.
„Šiandien pas mus už lango matome, kaip šimtai, tūkstančiai žmonių bėga maratoną. Sprintą galima greitai prabėgti, pasiekti tarpinį rezultatą, bet kalbant apie ilgą distanciją, tiesiog jos nebaigti arba baigti kitokiais rezultatais. Esame nusiteikę maratono bėgimui, ne sprintui“, – pabrėžė jis.