Užsienio specialiųjų tarnybų priedangos organizacijų ir įmonių likvidavimo ar veiklos nutraukimo įstatymas Lietuvoje veikia septynerius metus. Tokius Lietuvos nacionaliniam saugumui grėsmę keliančius židinius privalo surasti ir jų veiklą per teismą nutraukti Valstybės saugumo departamentas, tačiau iki šiol nėra pranešta apie tokio tipo įmonių veiklos užkardymą.
Vos kilus vadinamajam Saugumo skandalui, viešai prabilta apie didžiajai daliai politikų žinomą dosniąją rėmėją „Dujotekaną“ ir jos prezidento Rimando Stonio įtaką Lietuvoje ir jo ryšius Rusijoje, praneša LTV „Panorama“.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui liudiję VSD pareigūnai teigė kelerius metus stebėję „Gazprom“ tarpininkės „Dujotekanos“ veiklą, kuri neva labai panaši į Rusijos specialiųjų tarnybų priedangos įmonės.
Operatyvininkai aiškino surinkę informaciją, kad kai kurie asmenys iš Lietuvos ir Rusijos kreipėsi į Vladimirą Putiną, jog šis „Gazprom“ leistų tuomet steigiamai „Dujotekanai“ skirti dujų kvotą.
Anot tyrėjų, bendrovės prezidentas R. Stonys bendravo su Rusijos diplomatu, kuris vėliau iš Lietuvos išprašytas už šnipinėjimą. Kontržvalgybininkai sako, jog „Dujotekana“ iš prekybos „Gazprom“ dujomis uždirbdavusi milžiniškus pelnus, todėl negailėjusi pinigų Lietuvos organizacijoms, politikams ir žiniasklaidai.
To neslepia, „Dujotekanos“ atstovų teigimu, šiuo metu užsienyje esantis R. Stonys. Anksčiau jis nesigynė mokėjęs spaudai, kai tuometinis ūkio ministras Viktoras Uspaskichas siekė pakeisti Gamtinių dujų įstatymą – įvesti kainų reguliavimą ir kontroliuoti „Dujotekanos“ pelną.
Kai kurie Saugumo kontržvalgybininkai sako ketinę rengti medžiagą teismui, kad šis „Dujotekaną“ pripažintų Rusijos specialiųjų tarnybų priedangos įmone.
„Kai mano vadovaujamas padalinys atlikinėjo tam tikrus kontržvalgybinius tyrimus, buvo nustatyta, kad minimoje bendrovėje, konkrečiai „Dujotekana“, yra požymių, kad ji gali būt naudojama kaip priedangos įmonė.
Mes turėjom informacijos, kad jai veikiant buvo finansuojami tam tikri procesai ir tam tikri asmenys, todėl buvo nuspręsta tos įmonės veiklą tirti kaip priedangos organizacijos. Tam buvo sudarytas planas, buvo surinkta pakankamai duomenų, kad būtų galima kreiptis į teismą“, – teigė buvęs VSD pareigūnas Vytautas Damulis.
Po liudijimo Seimo komitetui iš pareigų atleisti kontržvalgybininkai sako nežinantys, kaip jų surinktą informaciją panaudos vadovybė.
Keletą metų Lietuvoje dirbęs Jungtinių Valstijų ambasadorius Keithas Smithas yra pastebėjęs, kad Rusija savo energetinius išteklius naudoja kaip svertą, siekdama daryti įtaką ją importuojančių šalių užsienio ir vidaus saugumo politikai, ypač Rytų ir centrinės Europos valstybėse.
Jo teigimu, Kremliaus kontroliuojami energetikos koncernai šiose šalyse kuria nepriklausomas tiekėjų bendroves, per kurias atsilygina vietos politikams, o šios įmonės veikia kaip Maskvos žvalgybos agentūrų priedanga.
Anot K. Smitho, „Gazprom“ įsteigė antrines nepriklausomas įmones, Lietuvoje – „Eural-trans-gas“, „Litera“, o pastarajai nutraukus veiklą įsteigta nauja tarpininkė „Dujotekana“.
VSD iki šiol nėra paskelbęs, ar išaiškino, kad kurią nors iš JAV pareigūno paminėtų įmonių Rusijos žvalgybininkai naudoja kaip priedangą, praneša LTV „Panorama“.