• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Rūpinimasis“ jaunomis šeimomis – į darbą eikit, o vaikus dėkit, kur norit

Trakų Vokėje uždarius dienos centrą – į darželį 13 km be viešojo transporto

Aktyvios Trakų Vokės mamos nuolat varsto miesto vadovų duris, mat skatinimai kuo greičiau grįžti iš motinystės atostogų baigėsi dideliu galvos skausmu. Uždarius vietinį dienos centrą, jaunoms šeimoms siūloma alternatyva – vaikų darželiai, esantys už 10 ir daugiau kilometrų.

REKLAMA
REKLAMA

Nusigauti iki šių ugdymo įstaigų taip pat yra nemenkas iššūkis: įsivaizduokite, kad dirbate Vilniaus centre ir darbą pradedate aštuntą valandą ryto, bet prieš tai turite atžalą pristatyti į darželį, kuris yra už 10 km į priešingą pusę nuo namų, o automobilio nevairuojate.

REKLAMA

Darželiu džiaugėsi ne ilgai

2009–2012 metais Trakų Vokės bendruomenės namuose buvo vykdomas ES lėšomis finansuojamas projektas „Darbo ir šeimos įsipareigojimų derinimas Trakų Vokės bendruomenėje“. Projektui baigiantis, buvo išplatintas skelbimas, kad į grupę Bendruomenės namuose priimami vaikai nuo dvejų metų, nes Trakų Vokės darželyje grupės dvimečiams nėra. Tiesa, tėvų džiaugsmas truko trumpai: „Buvo surinkta vaikų grupė, tačiau spalį, pasibaigus projektui, paaiškėjo, kad dienos centro nebelieka, nes seniūnija nebeleido naudotis Bendruomenės namų patalpomis“, – apie padėtį sakė Trakų Vokės gyventoja Kristina Pivoriūnienė. Jauna moteris, kaip ir kitos mamos, nenuleido rankų ir ryžosi belstis į miesto valdžios duris.

REKLAMA
REKLAMA

Tėvai kreipėsi į savivaldybę, vyko keli susitikimai su Romu Adomavičiumi ir Gintaru Petroniu, susitikimo metu Trakų Vokės seniūnė tikino, kad patalpos reikalingos kitiems bendruomenės nariams, nors per susitikimą su Kultūros centro direktore paaiškėjo, jog Kultūros centre atsirastų vietos visiems norintiems (Kultūros centras ir Bendruomenės namai įsikūrę tame pačiame pastate).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikams vietos neatsirado

Tėvai nenuleido rankų. Neturėdami, kur palikti vaikų, vėl kreipėsi į savivaldybę, kol buvo gautas raštas, kad Vaikų dienos centras Bendruomenės namų patalpose gali veikti toliau. „Mūsų buvo prašoma kreiptis į Trakų Vokės seniūnę dėl materialinės atsakomybės sutarties sudarymo, seniūnei pateikėme Trakų Vokės bendruomenės iniciatyvinės grupės „Dėl vaikų dienos centro darbo pratęsimo“ narių sąrašą ir išrinkto atstovo protokolą. Mes pateikėme visus prašomus dokumentus, bet materialinės atsakomybės sutartis nebuvo sudaryta. Tačiau patalpomis mes naudojomės nuo 2012 metų spalio. 2013 metų balandžio mėnesį seniūnė pranešė, kad nuo rugsėjo vaikai Bendruomenės namų patalpose būti nebegalės.

REKLAMA

Ji vėl motyvavo kitų bendruomenės narių susidomėjimu patalpomis, taip pat patalpų trūkumu susirinkimams organizuoti. Nors per visus metus, kiek vaikai lankė dienos centrą, Bendruomenės namuose susirinkimas vyko vos vieną kartą. Tuo metu tėvai atlaisvino Bendruomenės namų patalpas. Mes naudojamės bendro naudojimo patalpomis ir 20 kv. m. kambariu. Bendrojo naudojimo patalpomis prireikus naudojasi ir kiti bendruomenės nariai“, – pasakojo K. Pivoriūnienė.

REKLAMA

Siūlyta patalpas nuomotis

Moters teigimu, šių metų gegužės pradžioje dar kartą vyko susirinkimas su G. Petroniu, jame dalyvavo mokyklos ir darželio vadovai. „Praėjusiais metais, kai mums buvo leista naudotis Bendruomenės namų patalpomis, savivaldybė patikino, kad mūsų vaikai po metų galės lankyti Trakų Vokės darželį, nes į mokyklos patalpas perkėlus ikimokyklinę grupę atsirastų vietos papildomai vaikų grupei. Tačiau šiemet per susirinkimą kaip alternatyva mums buvo pasiūlyta steigti juridinį vienetą, mokėti simbolinę 1 lito nuomą 5 metus ir gauti patalpas mokykloje, kurios ir turėjo būti skirtos ikimokyklinei grupei. Tiesa, turėtume patys jas suremontuoti ir pritaikyti vaikams lankyti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darželyje ikimokyklinę grupę lankančių vaikų tėvams pirmiesiems buvo pranešta, kad ikimokyklinę grupę planuojama perkelti į mokyklą, tačiau patalpos nėra pritaikytos vaikams: jos tuo metu nebuvo remontuojamos. Tėvams surinkus parašus, kad vaikai nebūtų keliami, šių planų atsisakyta. „Kai tėvai atsisakė, tos patalpos ir buvo pasiūlytos mums, mainais už jų remontą. Vykome apžiūrėti tų patalpų, tačiau, kad galėtume jas pritaikyti vaikams lankyti, reikėtų didelių investicijų (san. mazgas, langai, durys, pertvaros, grindys, baldai). Dienos centras veikia savanoriškais pagrindais, todėl mes neturime lėšų remontui.

REKLAMA

Vaikai į Trakų Vokės darželį priimami nuo trejų metų. Į jį patenka maždaug pusė norinčiųjų. Seniūnės nuomone, mūsų vaikai nėra bendruomenės nariai. Paklausta, kokiomis sąlygomis mūsų vaikai galėtų likti bendruomenės patalpose, ji atsakė, kad tokių sąlygų nėra. Tai parodo jos nusiteikimą šiuo klausimu ir nenorą su mumis kalbėtis“, – kalbėjo pašnekovė.

REKLAMA

Kur palikti vaiką, kai darželis perpildytas?

Trakų Vokėje darželio problema lieka neišspręsta. ES projektui pasibaigus, bet jo metu nepirkus ilgalaikio turto ir neremontavus patalpų, projekto tęstinumas nebūtinas, bet galimas. Savivaldybė projekto metu buvo partnerė, nes projektas buvo vykdomas jai priklausančiose patalpose. Kaip aktyviems tėvams paaiškino Europos socialinio fondo atstovė, jei projektui pasibaigus, geroji projekto patirtis ir toliau reikalinga bendruomenei, bendruomenės nariai gali toliau vykdyti pradėtą veiklą, o savivaldybė, jei gali, skirti lėšų bendruomenei padėti. Mes lėšų skirti neprašome, prašome skirti patalpas dienos centro veiklai tęsti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aktyvios mamos teigimu, patalpos yra pritaikytos vaikams, vaikai lanko dienos centrą jau ketverius metus. „Savivaldybė įsipareigojo didinti grupių skaičių darželiuose, steigti papildomas grupes, mes darome darbą už juos, bandome spręsti aktualią problemą, tačiau seniūnija atsuka mums nugarą. Mūsų patirtis galbūt galėtų būti perimta ir pritaikyta kitose seniūnijose.

REKLAMA

Ir toliau kreipsimės į savivaldybę, nes su seniūnija tolesnės derybos, panašu, neįmanomos. Ir toliau rinksime peticijos parašus, Trakų Vokės gyventojų parašus. Į mus jau kreipiasi tėvai, kurių vaikams dar tik metukai, ir tie, kurių vaikai lankytų dienos centrą nuo rugsėjo, nes negavo vietos Trakų Vokės darželyje. Dienos centrą lankę vaikai taip pat ne visi pateko į darželį. Tad tokio dienos centro poreikis tikrai yra“, – kalbėjo K. Pivoriūnienė.

REKLAMA

Seniūnė: patalpų reikia kitiems bendruomenės nariams

Naujienų portalui balsas.lt Trakų Vokės seniūnė Božena Macinkevič teigė, kad projektui pasibaigus apie jokią tolesnę vaikų priežiūrą Trakų Vokės bendruomenės namuose negali būti nė kalbos: „Vaikai ten buvo prižiūrimi tik todėl, kad asocialių šeimų tėvams buvo organizuojami kursai ir jiems reikėjo kur nors palikti atžalas. Patalpos nepritaikytos vaikams. Jei tokia veikla būtų tęsiama, greitai į tai dėmesį atkreiptų Vaikų teisių tarnyba ir Švietimo ir mokslo ministerija. Aplink yra net 8 darželiai, juose gausu tuščių vietų.“

REKLAMA
REKLAMA

Į pastebėjimą, kad darželiuose nėra skirta vietų dvimečiams, kurių mamos jau sugrįžo darbą, seniūnė reagavo pastaba, kad šalia yra bent trys darželiai-lopšeliai, tiesa, kad iki jų tėvams atžalas reikėtų vežti apie 8–13 kilometrų ir tai padaryti viešuoju transportu yra beveik neįmanoma, matyt, nėra svarus argumentas.

Paklausta, kodėl tėvai toliau negali naudotis Trakų Vokės bendruomenės namų patalpomis, seniūnė teigė, kad šių patalpų reikia ir kitiems bendruomenės nariams: „Čia planuojame rengti plenerą, į kurį atvyks daug menininkų iš užsienio, numatyti kiti renginiai.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų