REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalyje įtempta situacija toliau kaista. Neteisėtų migrantų srautus suvaldyti sunku – jų pasieniečiai ketvirtadienį sulaikė 137. Gyventojai, nenorintys, kad jų savivaldybėse būtų apgyvendinti pabėgėliai protestuoja. Rūdninkų miestelio gyventojai teigia esantys apgauti.

Šalyje įtempta situacija toliau kaista. Neteisėtų migrantų srautus suvaldyti sunku – jų pasieniečiai ketvirtadienį sulaikė 137. Gyventojai, nenorintys, kad jų savivaldybėse būtų apgyvendinti pabėgėliai protestuoja. Rūdninkų miestelio gyventojai teigia esantys apgauti.

REKLAMA

Penktadienį ryte įvyko Seimo Lietuvos regionų frakcijos narės Beatos Petkevič spaudos konferencija „Rūdninkų įvykiai. Kur tiesa?“

„Šiandien mes susirinkome dėl skleidžiamo melo“, – spaudos konferenciją pradėjo B. Petkevič.

Rūdninkų protestas, kuris vyko pirmadienį, anot jos, buvo apipintas melu ir legendomis.

„Ir mes vakar sužinojome iš ministro, kad pas mus bus atvežta 380 neteisėtų migrantų. Žmonės visą naktį budėjo ir buvo pakraupę, nes neteisėtų migrantų buvo daug daugiau“, – sakė ji.

Gyventojai: mus apgavo

Rūdninkų gyventojas Robertas Kovgeris kreipdamasis į žmones prašė įsivaizduoti, kad į kiekvieno žmogaus kiemą bus suplanuota padaryti veiksmus, apie kuriuos nebus pranešta iš anksto.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes šitoje nežinioje buvome iki pirmadienio“, – sakė jis.

Ketvirtadienį pavakarę prie Vyriausybės rūmų vyko protestas prieš migrantų apgyvendinimą gyvenvietėse. Anot R. Kovgerio, į mitingą gyventojai buvo pakviesti tam, kad būtų lengviau nugabenti pirmuosius migrantus.

REKLAMA

„Jūs mums pasakėte, kad duosite mums laiko pasiruošti, sužinoti, kaip elgtis kai kuriuose situacijose, kurios tikrai bus. Jūs pasakėte, kad palaipsniui atvešite pabėgėlius, bet vakar mes pamatėme kitas realijas. Mus pakvietė į mitingą, o jo metu visus neteisėtus migrantus pradėjo kolonomis vežti“, – tęsė jis.

Jo teigimu, gyventojams labiausiai rūpi saugumo klausimas: „Aš tikiu, kad vakar buvo tų pajėgų daugiau, bet jų tiek nebus pastoviai. Jie irgi turi šeimas, jie irgi turi ilsėtis. Ir kai jūs pasakėte, kad mes su jumis nekalbame, mes pradėjote kalbėtis. Mes nieko jūsų neprašome, mes prašome mus apsaugoti – duoti įrankius apsaugai. Mes galime saugoti patys, bet mums padėkite“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Prašo kalbėtis su žmonėmis

Rūdninkų miestelio gyventojai pasipiktinę – jų pastebėjimais, Vyriausybė nėra linkusi kalbėti su žmonėmis.

„Mums turėtų būti padėkota, kad nėra ten įtampos ar kažkokių akcijų. <…> Mums reikėjo konkrečių atsakymų – kiek bus žmonių atvežta, kada, kokių priemonių. Mes neišgirdome nė vieno konkretaus atsakymo, o kas buvo pasakyta – kitą dieną buvo pasielgta kitaip“, – dėstė Rūdninkų miestelio gyventoja Kristina Marija Slavinska.

Už trijų kilometrų nuo Rūdninkų esančios Baltosios Vokės gyventoja, mokytoja Aušra Indrišiūnienė teigė, jog žmonės taip pat iš valdžios pasigenda konkrečių atsakymų, informacijos – kaip jiems nebuvo pranešta apie planus įkurdinti migrantus, taip ir toliau neinformuojami apie jų atgabenimą, kokios pagalbos bendruomenė gali tikėtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Klausimai yra ne apie tai, kad nebūtų tų migrantų, mes suprantam, kad jie bus ir kad kažkur jie turi būti. Mes tai suprantam, bet žmonės ne visi supranta, ir įsivaizduokit, kokį didelį darbą reikia padaryti, kad iškomunikuotume, kad nuramintume žmones. Mums turėtų būti padėkota, kad nėra tos įtampos, nėra akcijų“, – kalbėjo A. Indrišiūnienė.

R. Kovgeris teigia, kad neteisėti migrantai turi daugiau teisių nei jie.

„Jūs negalite juos pavadinti kaliniais, bet mus drąsiai vadinate visokiausiais žodžiais. Už ką mes to nusipelnėte? Už tai, kad žmonės nežinioje vadovavosi emocijomis?“, – klausė R. Kovgeris.

Prašydamas, kad Rūdninkų žmones priimtų pokalbiui, pagalbos vaikinas kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą,: „Įsiklausykite, padėkite, nes mes nebežinome, ką daryti“.

REKLAMA

Išdėstė reikalavimus

Rūdninkų gyventojai valdžios prašo pasirūpinti geresniu miestelio apšvietimu, senyvo amžiaus žmonėms išdalinti pagalbos mygtukus, užtikrinti geresnį mobilųjį ryšį, užtikrinti, kad visa teritorija, kur apgyvendinti migrantai, būtų aptverta.

„Pirmas iš punktų būtų šviesos, kad šviestuvai būtų įrengti ten, kur jų nėra, kad senyvo amžiaus žmonėms, neįgaliesiems būtų išdalinti pagalbos mygtukai, kad policija pasakytų, kokią grupę žmonių mes galime mobilizuoti iš vietos gyventojų, kad surengtų mokymus pagal visus nustatytus teisės aktus, kaip reaguoti, kaip sulaikyti tuos žmones, kurie pasišalins iš saugomos teritorijos“, – per spaudos konferenciją Seime penktadienį sakė Rūdninkų gyventojas Robertas Kovgeris.

REKLAMA

Pasak bendruomenės atstovo, šeimos taip pat norėtų, kad savigynai namams būtų išdalinti dujų balionėliai.

„Tai nėra neteisėta priemonė, bent po vieną šeimai, kad galėtų apsiginti. Vėliau tvora iš tos pusės, kur yra upė, ji kaip vanduo žmonėms reikalinga čia ir dabar. Dar vienas iš prašymų būtų pagerinti mobilųjį ryšį, nes Rūdninkuose tas ryšys yra tragiškas“, – teigė R. Kovgeris.

Rūdninkuose apgyvendinti pirmieji migrantai

Ketvirtadienį po pietų Rūdninkų poligone apgyvendinami pirmieji migrantai.

„Tikslaus skaičiaus pasakyti negaliu, tačiau iš viso artimiausiu metu, tai yra artimiausiomis dienomis planuojama apgyvendinti apie 350“, – BNS sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Giedrius Mišutis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsieniečius pasieniečiai gabena savo tarnybiniu ir savivaldybių transportu, jiems padeda policija. 

„Pirma iš A. Barausko, G. Žagunio ir Varėnos užkardų, kur labiausiai apkrautos. Pirma grupė turėtų būti kelios dešimtys“, – sakė G. Mišutis. Palapinėse apsigyvens vieniši asmenys – viengungiai vyrai.

Vyko protestas Rūdninkuose

Rūdninkų poligone ruošiantis apgyvendinti neteisėtus migrantus, keliasdešimt žmonių pirmadienį pavakare susirinko į protestą teritorijos prieigose.Žmonės sustatė automobilius iš abiejų siauro keliuko pusių, apsunkindami technikos, į poligoną vežančios migrantų stovyklai įrengti reikalingas priemones, judėjimą, o patys susėdo ant privažiavimo, pranešė įvykio vietoje esanti BNS korespondentė.

REKLAMA

Keli policijos pareigūnų ekipažai atvyko stebėti šios akcijos, bendrauja su susirinkusiaisiais. Protestuotojai BNS sakė šalia migrantų besijausiantys nesaugiai ir nesuprantantys, kodėl Lietuva turi priimti atvykėlius.

„Mūsų valstybė kažkodėl jiems (migrantams) kažkodėl nori duoti prieglobstį, nors jie yra pažeidę mūsų Konstituciją, nors jie yra neteisėtai atėję į Lietuvą“, – BNS sakė 28-ių protestuotojas Darius.

 „Čia kaip ir yra baudžiamoji atsakomybė, o kodėl mūsų ponai taip išskėstomis rankomis juos priima, aš nežinau“, – pridūrė jis.

Sulaikė 137 migrantus

Ketvirtadienį, pasieniečiai, pirminiais duomenimis, sulaikė 137 iš Baltarusijos neteisėtai sieną kirtusius migrantus. Iš viso šiemet tokių užsieniečių sulaikyta 3 282.

REKLAMA

Iš 137 pastarąją parą įkliuvusių užsieniečių 106 turėjo Irako dokumentus ar prisistatė šios šalies piliečiais. Visiems ketvirtadienį sulaikytiesiems bus atliekami testai dėl COVID-19, o iki rezultatų gavimo šie asmenys yra izoliuoti. Įvykių aplinkybės tikslinamos, vyksta tyrimai.

Apie pasiprašiusius prieglobsčio asmenis informuotas Migracijos departamentas, kuris nagrinėja tokius prašymus.Ketvirtadienį iki pat vėlumos iš pasienyje su Baltarusija veikiančių VSAT užkardų buvo išgabenta 380 iki tol jose apgyvendintų neteisėtų migrantų. Jie perkelti į naują vietą – Viešojo saugumo tarnybos poligone Rūdninkuose, Šalčininkų rajone, įrengtą palapinių miestelį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat migrantai, be Rūdninkų stovyklos, yra apgyvendinti ir savivaldybių suteiktuose objektuose Alytaus mieste ir rajone, Ignalinos, Lazdijų, Varėnos ir Šalčininkų rajonuose.

Nuo metų pradžios, pirminiais duomenimis, daugiausia migrantų sulaikyta Varėnos rajone – 722. Šalčininkų rajone įkliuvo 721 neteisėtai iš Baltarusijos patekęs užsienietis, Druskininkų savivaldybėje – 683, , Ignalinos – 452, Švenčionių – 339, Lazdijų – 176, Vilniaus – 154, Zarasų – 35.

Didelė dalis sulaikytųjų per Lietuvą siekia patekti į Vakarų Europos valstybes.

 Labai išaugus tokių atvejų skaičiui VSAT sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą. Be įvairių organizacinių priemonių, į šį ruožą buvo komandiruoti pareigūnai iš kitų VSAT padalinių bei skirti papildomi techniniai resursai.

Be to, pasieniečiams pagalbon atėjo pajėgos iš kitų Lietuvos institucijų, tarp jų kariuomenės, taip pat Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros FRONTEX bei Estijos pareigūnai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų