Kad savivaldybių rinkimai jau čia pat, galima suprasti vos užėjus į Vilniaus miesto savivaldybę. Štai abu vestibiulio aukštai kaip tik šiuo metu užstatomi balsavimo kabinomis.
Įsirengti balsavimo kabiną šiemet įsirengti paprasta kaip niekad. Štai geltonas krepšys, kuriame telpa visos reikalingos priemonės. Čia yra strypai, nepermatoma medžiaga, lentynėlė ir instrukcija, kaip viską surinkti.
Sulaukusi priekaištų, kad anksčiau per išankstinį balsavimą prie kabinų išsirikiuodavo ilgos eilės, Vilniaus savivaldybės administracija šiemet nepagailėjo 80 tūkst. eurų ir nupirko šias beveik 500 balsavimo kabinų. Rinkimams ruošiasi ne tik savivaldybės, bet ir policija. Pareigūnai jau nuo trečiadienio pasirengę vykti į iškvietimus, kurių tikimasi iš pilietiškų rinkėjų apie papirkimus ir kitus balsavimo pažeidimus.
„Yra skiriamos papildomos policijos pajėgos, kurių metu pakankamai aktyviai stebėsime, kas vyksta, kaip užtikrinama viešoji tvarka. Jei užfiksuosime pažeidimus, mes į tai reaguosime“, – sakė Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edgaras Šileris.
Tarp šiemetinių rinkimų naujovių yra tai, kad balsadėžės, į kurias turėsime mesti biuletenius, bus permatomos, bet matinės. Kad iš šalies nebūtų įmanoma įskaityti, už ką rinkėjai balsuoja. Be to, kabinos bus be užuolaidų, kad būtų matyti, ar pildyti biuletenio užėjęs rinkėjas nedaro pažeidimo.
„Pranešimai būdavo susiję su galimais neteisėtais veiksmais, galimu rinkėjų papirkimu, galima karuselės veikimo schema. Dėl šios priežasties buvo nuspręsta atsisakyti visiškai balsavimo kabinose užuolaidų ir tai užtikrinti didesnį skaidrumą`, kad stebėtojai galėtų matyti, ar rinkėjas atsineša į kabiną kažką, ar išsineša, galbūt palieka rinkimų agitaciją, neįmeta biuletenio į balsadėžę, o išsineša balsavimo biuletenį“, – tikino Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovė Laura Matjošaitytė.
Rinkimų pažeidimus fiksuojanti organizacija „Baltosios pirštinės“ sako jau sulaukusi apie 100 piliečių skundų. Dauguma jų dėl netinkamos agitacijos internete.
„Didžioji dalis pranešimų yra susijusi su politine reklama, nežymėta, neteisingai pažymėta politine reklama. Jau prasideda ir pranešimai apie galimus rinkėjų papirkimo atvejus, administracinio resurso panaudojimas irgi ganėtinai dažnas“, – tikino „Baltųjų pirštinių“ vadovė Marija Šaraitė.
Nors savivaldybių rinkimai jau šią savaitę, už kokią partiją, rinkimų komitetą ar merą balsuos, daugybė rinkėjų dar neapsisprendę.
Daug žmonių dar nežino, už ką balsuos, o pusė iš viso neketina eiti balsuoti, anot politologų, kalti patys kandidatai. „Rinkimų kampanijas vykdo labai įdomiai, daugiau šou elemento, pigaus populizmo ir rinkėjas pasimeta“, – sakė politologė Rima Urbonaitė.
Šiuose rinkimuose į vieną savivaldybių tarybos kėdę pretenduoja po 9 kandidatus. Didžiausia, 51 nario, taryba bus išrinkta Vilniuje, o mažiausios- vos po 15 narių, bus Neringoje ir Birštone. Tarybos narių skaičius priklauso nuo teritorijos gyventojų skaičiaus.