Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Retas reiškinys: sausio viduryje Vilniuje trankosi žaibai

Užfiksuotas katastrofinio stiprumo vėjas

Vėlyvą penktadienio rytą Vilniuje pasirodė neeiliniai reiškiniai. 

Vėlyvą penktadienio rytą Vilniuje pasirodė neeiliniai reiškiniai. 

REKLAMA

Visoje Lietuvoje siaučiant galingam vėjui, sostinėje viduryje sausio ėmė trankytis žaibai ir griausti griaustinis. 

Sinoptikai prognozuoja, kad penktadienį siaus smarkūs vakarų, šiaurės vakarų vėjai, pajūryje tęsis audra. 

Dėl stipraus vėjo galimas ledų išlaužymas Kuršių mariose. Dėl susidariusios patvankos numatomas vandens lygių kilimas Šilutės ir Klaipėdos rajonų savivaldybėse.

Daug kur numatomi trumpi, daugiausia nedideli krituliai, vyraus lietus, šlapdriba.

Vakarų, pereinančio į šiaurės vakarų vėjo gūsiai sieks 15–20 m/s, vietomis 21–24 m/s, pajūryje iki 27 m/s.

Užfiksuotas katastrofinio stiprumo vėjas

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kad šiandieną užfiksuotas katastrofinio stiprumo vėjas.

REKLAMA

„9:24 val. Lietuvos laiku Ventės automatinėje meteorologijos stotyje (Šilutės r.) užfiksuotas vėjo greitis pasiekė katastrofinio vėjo greičio kriterijų – išmatuota 35,5 m/s (~128 km/h).

Toks vėjo greitis atitiktų 1-os kategorijos uraganą, tačiau šiuo atveju tai yra ne uraganas, o tiesiog stiprus vėjo gūsis.

Kad Ventės AMS išmatuotas skaičius yra teisingas, rodė ir netoliese esanti Šilutės kelininkų meteorologinė stotelė, kuri 9:25 val. fiksavo net 36,1 m/s greitį (~130 km/h).

Primename, kad Lietuvoje tikrų uraganų nebūna. Būna tik uraganinio stiprumo vėjai arba vėjo audros.

Kas yra pavojingas, stichinis ir katastrofinis vėjas?

Pavojingas vėjas ≥15 m/s

Stichinis vėjas ≥28 m/s

Katastrofinis vėjas ≥33 m/s“, – rašo meteo.lt.

Stiprus vėjas Lietuvoje varto medžius ir jachtas

Lietuvoje siaučiantis stiprus vėjas penktadienį pridarė nuostolių vartydamas medžius, stulpus, šviesoforus ir jachtas.

REKLAMA
REKLAMA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento BNS pateiktais duomenimis, šią parą smarkūs vėjai laužė medžius ir kilnojo stogus. Šios dienos pradžioje jie vyravo vakarinėje ir vidurinėje Lietuvos dalyje, pamažu apimdami pietinę ir rytinę šalies dalį. Ypač daug darbo dėl vėjų turi Klaipėdos, Kauno ir Šiaulių ugniagesiai gelbėtojai.

Dėl vėjų sukeltų padarinių nuo 6 val. iki 12 val. ugniagesiai sulaukė per 90 iškvietimų. Daugiausia jų sulaukta iš pajūrio ir vidurinės šalies dalies.

Penktadienį per 6 val. ugniagesiai gelbėtojai atliko tris kartus daugiau gelbėjimo darbų nei vidutiniškai atliekama per parą.

Ugniagesiai perspėja, kad pučiant stipriam vėjui gali lūžti dideli medžiai, kristi jų šakos, griūti statiniai ir virsti nepritvirtinti įrenginiai. Patariama sandariai uždaryti pastatų langus, duris, stoglangius ir kitas angas. Iš atvirų balkonų reikėtų išnešti daiktus, kuriuos gali pakelti vėjas. Gali būti pavojinga stovėti po aukštais medžiais, prie elektros linijų. Patartina nestatyti automobilių po medžiais. 

REKLAMA
REKLAMA

Salantuose, Kretingos rajone, vienas medis užvirto ant elektros tinklų, tad žmonės buvo likę be elektros energijos. Radviliškyje prie pėsčiųjų perėjos nuo vėjo buvo nulinkęs šviesoforas, buvo kilusi grėsmė, jog šis nukris į važiuojamąją kelio dalį. Ugniagesiai šviesoforą sutvirtino.

Skuodo rajone pranešta, kad ant važiuojamosios kelio dalies nuvirtęs apšvietimo stulpas. Jis saugiai patrauktas nuo kelio.

Žmonės ir automobiliai, ugniagesių duomenimis, nenukentėjo.

Penktadienio naktį praūžęs, dieną ir toliau siaučia stiprus vakarų, pereinantis į šiaurės vakarų vėjas, kurio gūsiai siekia 15–20 m/s, vietomis 21–24 m/s, o pajūryje iki 29 m/s.

Skraidė voljerai, griuvo jachtos

Kruizinių laivų terminale įsisukęs stiprus vėjas nuvertė dvi jachtas. Šios stovėjo Pilies uosto krantinėje iškeltos žiemoti iš vandens. 

Itin stiprus vėjas nuostolių penktadienio rytą pridarė Klaipėdos rajone įsikūrusiai prieglaudai „Būk mano draugas“, kurioje apgyvendinta apie 500 kačių ir šunų. 

REKLAMA
REKLAMA

Pasak prieglaudos vadovės Galinos Kučinskienės, tokio masto vėjo nuostolių prieglaudai dar neteko patirti. 

„Turime labai rimtų nuostolių, išvartyti voljerai. Buvo jau pas mus vieną kartą nutikimas, bet tuomet buvo visi voljerai sutvirtinti ir toje vietoje skraidė šįkart, kur niekada nebuvo išvartyti. Viskas įvyko per 2-3 sekundes ir viskas aprimo”, – BNS sakė Klaipėdos rajone, Glaudėnų kaime veikiančios prieglaudos vadovė.

Stiprus vėjas voljerus pakėlė nuo žemės, jie atsidūrė 20-30 metrų nuo buvusios vietos. 

„Jie skraidė ore. Vienas nulėkė už 50 metrų“, – stebėjosi moteris. 

Gyvūnai ir darbuotojai, skubėję gelbėti keturkojų, nenukentėjo. Suniokota apie 40 voljerų, kai kurių nebebus galima naudoti. 

Liko be elektros

Dėl stipraus vėjo elektros tiekimas penktadienį sutrikęs apie 40 tūkst. namų ūkių visoje Lietuvoje, pranešė bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).

Daugiausia gedimų fiksuojama Šiaulių ir Klaipėdos rajonuose, šiuo metu elektros tiekimas jau yra atstatytas daugiau nei 20 tūkst. namų ūkių.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak pranešimo, elektros tiekimą sutrikdė medžius vertęs itin stiprus, gūsingas vėjas, buvo pažeistos skirstomojo tinklo elektros oro linijos. Dauguma atsijungimų fiksuota penktadienį tarp 8 ir 9.30 val. ryto.

Anot bendrovės, intensyvaus vėjo sukeltus gedimus šalina padidintos ESO darbuotojų ir rangovų pajėgos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų