Lietuvos profesinės sąjungos ir Pagyvenusių žmonių asociacija šiandien pasisakė prieš vyriausybės, kuriai vadovauja Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Andrius Kubilius, politiką. Rengėjai pabrėžia, kad tai ne tiek Gegužės 1-osios šventinis renginys, kiek protesto demonstracija.
Vilniaus miesto savivaldybė leido profesinėms sąjungoms gegužės 1 d. surengti eitynes Gedimino prospektu ir mitingą prie Vyriausybės būstinės. Šių metų Tarptautinę darbo dieną visi Lietuvos profesinių sąjungų centrai: Lietuvos darbo federacija (LDF), Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) ir Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ (LPSS) – minėjo drauge. Protesto renginiuose dalyvavo ir Pagyvenusių žmonių asociacijos (PŽA) nariai. Leidimą gavo ir Socialistinis liaudies frontas.
Visi renginio dalyviai turėjo savų reikalavimų ir tikslų. Profsąjungos piktinosi numatomu darbo santykių liberalizavimu, pensininkai sumažintomis pensijomis, o politikai siekė pareklamuoti save.
Nuo Seimo demonstrantai pajudėjo link Vyriausybės. Vienas iš plakatų skelbė: „Mes dirbom, mokėjom, o gavome špygą". Buvo ir aštresnių: „Bubilius kybys“ ir „Nedirbti niekada“, kuriuos nešė anarchistų grupelė.
Tarp demonstrantų nemažai Lietuvos socialdemokratų partijos atstovų, Socialistiniam liaudies fronto, kuriam vadovauja Algirdas Paleckis, narių. Pastarieji link Vyriausybės pajudėjo pirmi, kviesdami jungtis prie savęs, o ne prie socdemų. „Jie dvidešimt metų vogė, o dabar vėl nori valdžios, kad galėtų vogti toliau“, - aiškino radikalas A. Paleckis.
Prasidėjus mitingui prie Vyriausybės frontininkai ir toliau atkakliai bandė perrėkti profsąjungų kalbėtojus.
PŽA prezidentė Grasilda Makarevičienė demonstracijos išvakarėse teigė, jog padėtį pagerinti galėtų nebent nauji Seimo rinkimai. PŽA, kuri visoje Lietuvoje vienija 32 406 narius, buvo viena iš organizacijų atsisakiusių pasirašyti Vyriausybės išreklamuotą nacionalinį susitarimą, kuris laimina pensijų mažinimą. “Nepasirašiau, nes tai buvo ne susitarimas, o diktatas. Vyriausybės politika privertė žmones badauti ir gerokai primena pensininkų genocidą. Seimą, kuris vykdo tokią politiką, išrinko tauta. Nežinau ar ten dar kuo nors galima pasitikėti, Padėtį išgelbėtų tik neeiliniai Seimo rinkimai", - ir šiandien tikina G. Makarevičienė.
Opozicinės krikščionių partijos lyderis Gediminas Vagnorius portalui „Balsas.lt“ teigė pritariąs tokiai minčiai. „Žmones į gatves veda nenormalus pajamų mažėjimas ir valdžios politika. Mūsų partija pritaria tam, kad Seimo nauji rinkimai įvyktų kartu su artėjančiais savivaldybių rinkimais", - sakė jis.
Socialdemokratai išplatino pareiškimą, kuriame teigia atsiribojantys nuo prorusiškų politinių jėgų dalyvavimo. „Socialdemokratai kiekvienais metais švenčia tarptautinę darbo ir dirbančių žmonių dieną, tačiau atsiribojame nuo kraštutinių pažiūrų politinių jėgų bei jų pakviestos prorusiškos organizacijos „Nakties sargyba" (Estijos rusų ekstremistinė organizacija, liūdnai pagarsėjusi Maskvos inspiruotose riaušėse Taline, - „Balsas.lt“), apie kurios dalyvavimą nežinojo net eisenos organizatoriai", - sakė Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius.
Politikas atsisakė minties dalyvauti eisenoje ir sakyti kalbą į mitingą susirinkusiems žmonėms.
Pasaulyje gegužės 1-oji buvo pradėta minėti po 1886 metais įvykusio Čikagos darbininkų streiko, kuomet neišvengta kruvinų susidūrimų su policija.