Pernai žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad nemažai šalies savivaldybių tarybų narių jiems skirtas išmokas galėjo naudoti neteisėtai, prokuratūra pradėjo viešojo intereso gynimo tyrimus dėl tokių išmokų panaudojimo teisėtumo. Šių visoje Lietuvoje vykstančių tyrimų metu siekiama įvertinti, ar šalies savivaldybių tarybų nariams mokamos išmokos, skirtos su jų, kaip tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas. Nustačius tokius atvejus, jei pačios savivaldybių administracijos neinicijuoja neteisėtai išmokėtų išmokų susigrąžinimo, su ieškiniais dėl nepagrįsto praturtėjimo į teismą kreipiasi teritorinių prokuratūrų VIGS prokurorai.
Kauno apygardos prokuratūros VIGS prokurorė su civiliniu ieškiniu dėl nepagrįsto praturtėjimo kreipėsi į Alytaus apylinkės teismo Druskininkų rūmus, prašydama iš praėjusios kadencijos Druskininkų savivaldybės tarybos nario Liudo Vaisietos priteisti 13 tūkst. 786 eurus minėtos savivaldybės naudai. 2019–2023 metų kadencijos laikotarpiu L. Vaisieta įsigijo 9 tūkst. 309 litrus degalų, tarybos nario funkcijoms vykdyti, kurių suma siekė 13 tūkst. 964 eurus. Ieškinyje pagrįstomis išlaidomis už kurą laikytinos tik 126 eurų išlaidos už 84 litrus degalų.
Klaipėdos apygardos prokuratūros VIGS prokurorė su ieškiniu dėl nepagrįsto praturtėjimo kreipėsi į Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmus, prašydama Neringos savivaldybės naudai iš buvusio šios savivaldybės tarybos nario Lauryno Vainučio priteisti daugiau nei 18 tūkst. eurų. 2019–2023 m. kadencijos laikotarpiu tarybos nariui L. Vainučiui iš savivaldybės biudžeto buvo išmokėti 26 730 eurų su tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms kompensuoti.
Prokuratūros atlikto tyrimo duomenimis, L. Vainutis įsigijo 67 (bendrai daugiau kaip 12 terabaitų atminties) USB raktus, nors vadovaujantis protingumo, racionalumo principais, pripažįstama, jog tarybos nario funkcijoms vykdyti jam pilnai pakako vos kelių USB raktų. Nuspręsta, kad apie 6 tūkst. eurų už neracionaliai pirktus likusius USB raktus privalo būti grąžinti į savivaldybės biudžetą.
Tyrimo metu surinkta duomenų, kad tarybos narys neracionaliai panaudojo lėšas kompiuterinės įrangos nuomai ir draudimui, kompiuterinei programai, degalams pirkti ir kitoms išlaidoms.
Tokiu būdu buvo neatsakingai naudotos savivaldybės biudžeto lėšos jas švaistant ir siekiant asmeninės naudos.
Panevėžio apygardos prokuratūros VIGS prokuroras su ieškiniu dėl nepagrįsto praturtėjimo kreipėsi į Panevėžio apylinkės teismo Biržų rūmus. Prokuroras prašo Pasvalio rajono savivaldybės naudai iš buvusio šios savivaldybės Tarybos nario Stasio Vainausko priteisti 2985 eurus. Tokio dydžio suma per 2019–2023 metų kadenciją S. Vainauskui galimai neteisėtai buvo išmokėta kaip kompensacija už degalus, tariamai sunaudotus vykdant Tarybos nario pareigas.
Tyrimo metu VIGS prokuroras nustatė, kad S. Vainauskas 2019 metais pateikė savivaldybei apmokėti 14-ką čekių už daugiau nei 350 litrų degalų, įsigytų vienoje Kauno rajono degalinėje, esančioje šalia jo artimos giminaitės namų. 2020–2021 metais Lietuvoje galiojusio karantino laikotarpiu S. Vainauskas Pasvalio rajone įsigijo 2542 litrus degalų už 2598 eurus, nors tuo metu šalyje buvo ribojamas žmonių judėjimas, darbas vyko nuotoliniu būdu. Pagal pateiktus savivaldybei dokumentus, politikas už degalus atsiskaitydavo grynaisiais ir 7-iomis skirtingomis banko kortelėmis.
Kauno apygardos prokuratūros VIGS prokurorė civilinio proceso tvarka kreipėsi ieškiniu dėl nepagrįsto praturtėjimo į Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmus, prašydama iš praėjusios kadencijos Lazdijų rajono savivaldybės tarybos nario Vitaliaus Simanyno priteisti 7 tūkst. 408 eurus minėtos savivaldybės naudai.
Per 2019–2023 metų kadenciją V. Simanynas įsigijo 8 tūkst. 437 litrus degalų, neva tarybos nario funkcijoms vykdyti. 293 kartus įsigijus degalus visais atvejais buvo atsiskaitoma grynaisiais pinigais, o atsiskaitymo suma sudarė 11 tūkst. 112 eurų. Prokurorės civiliniame ieškinyje nurodyta, kad tarybos nariui V. Simanynui nepagrįstai kompensuota didžioji dalis kurui išleistų pinigų.
Primename, kad savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui yra išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus – kreipiasi su ieškiniu į teismą dėl konkrečių sumų grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka. Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams šiuo metu yra pateikę 71 civilinį ieškinį bendrai 843 253 eurų sumai.
Taip pat pažymėtina, kad šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai bendrai savanoriškai yra grąžinę 878 457 eurus į savivaldybių biudžetus. Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Vilniaus, Ukmergės, Alytaus, Jonavos, Varėnos, Druskininkų, Lazdijų, Prienų, Tauragės, Šilutės, Kretingos, Mažeikių, Telšių, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Ignalinos, Pasvalio, Zarasų rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!