Beveik trys dešimtys akcijos organizatorių ir jų idėją palaikančių piliečių susirinko nešini valstybės vėliavomis bei plakatais su užrašais „Negrįšime į vienos tiesos laikus“, „Neleisime perrašyti Lietuvos istorijos“, „Prezidente, laikas permainoms“.
„Prieš 35-erius metus net baisiausiame sapne nebūtume galėję susapnuoti, kad vėl teks organizuoti protesto akciją žodžio laisvės klausimu. (...) Grįžtame į laikus, kai buvo persekiojami žmonės, kalbantys apie Lietuvą ir jos ateitį“, – prasidėjus piketui, į susirinkusiuosius kreipėsi Nacionalinio susivienijimo pirmininkas Vytautas Radžvilas.
Pasak jo, iš Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos istorijos tyrinėtojas, žurnalistas V. Valiušaitis yra atleidžiamas be jokių aiškių argumentų.
„Verčia susimąstyti svarbi aplinkybė – jį (V. Valiušaitį) atleidžia bibliotekos direktorė, kuri dar nežinia ar eis šias pareigas, ir pirmuoju savo darbo lūkesčiu laiko tikslą atsikratyti iškiliausiu toje bibliotekoje dirbančiu mokslininku“, – naujai paskirtos bibliotekos vadovės Aušrinės Žilinskienės sprendimu abejojo V. Radžvilas.
„Akivaizdu, kad atėjo nurodymas iš aukščiau. Jis gimė neabejotinai aukščiausiuose šalies valdžios kabinetuose. Negalima atmesti galimybės, kad vienas iš tų kabinetų yra įsikūręs šiuose rūmuose“, – rodydamas į Prezidentūrą tvirtino politikas.
Prezidentūra: tokių žmonių negalime pamiršti
Savo ruožtu prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas sako, kad V. Valiušaičio indėlis į Lietuvos istorinės atminties nagrinėjimą yra be galo svarbus. Todėl, anot jo, Prezidentūra ketina aiškintis susidariusios situacijos aplinkybes.
„Istorinės atminties tema yra labai svarbi valstybei. Prezidentui taip pat. Apie konkretų Vidmanto Valiušaičio faktą sužinojome tik prieš dieną ar kitą. Renkame informaciją įvertinti“, – pasirodęs pikete Eltai teigė F. Jansonas.
„Tokie žmonės yra svarbūs, tokių žmonių negalime pamiršti, mėtyti ar kažkur išmesti. Visuomenės dėmesys yra svarbus. Bandysime suprasti, kodėl ir kas įvyko, bei kokių sprendimų šioje situacijoje gali imtis valstybė“, – tvirtino jis.
Nacionalinė biblioteka: V. Valiušaitis nevykdė jo pareigybės aprašyme įvardytų funkcijų
Tuo metu Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos atstovai išplatintame pranešime nurodo, jog V. Valiušaitis dirbo Informacijos politikos ir analitikos departamente, kuriame nėra numatytas paveldo tyrimų vykdymas. Teigiama, kad departamentas vykdo Seimo informacinio aprūpinimo ir žiniasklaidos monitoringo bei informacijos analitikos funkcijas.
„Šių metų liepos pradžioje departamento direktorius Matas Baltrukevičius kreipėsi į generalinę direktorę su rašytiniu prašymu naikinti perteklinę vyriausiojo tyrėjo pareigybę departamente, argumentuodamas tuo, kad departamentas tyrimų veiklų nevykdo. Inicijavus vidinį tyrimą paaiškėjo, kad ši vienintelė departamente tyrėjo pareigybė neatitinka departamento nuostatų, o V. Valiušaitis nevykdo jo pareigybės aprašyme įvardytų funkcijų“, – nurodo bibliotekos atstovai.
Pažymima, kad V. Valiušaičiui buvo pasiūlytos kitos pareigos bibliotekoje, tačiau jis nesutiko jų eiti.
„Panaikinus perteklinę pareigybę departamente, kuris nevykdo tyrimų veiklų, ir nesant laisvų tyrėjų pareigybių kituose departamentuose bei V. Valiušaičiui atsisakius užimti kitas jam pasiūlytas pareigas bibliotekoje, darbo sutartis su juo buvo nutraukta suėjus įspėjimo terminui. V. Valiušaičio kaip tyrėjo veikla šiame kontekste nebuvo vertinta ir neturėjo įtakos sprendimui“, – tikinama Martyno Mažvydo bibliotekos pranešime.
Be to, Nacionalinės bibliotekos atstovai akcentuoja, kad V. Valiušaičio atleidimas nėra susijęs ir su Dokumentinio paveldo tyrimų departamentu, kuris vykdo taikomuosius lituanistinio paveldo mokslinius tyrimus.
V. Valiušaitis pareigas Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje paliko rugpjūtį.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!