REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienio vakarą Laisvės partijos kandidatas į prezidentus, buvęs konstitucinio teismo pirmininkas, Dainius Žalimas, pristatė savo rinkiminės kampanijos programą. Dabartinį šalies prezidentą Gitaną Nausėdą jis kritikavo dėl jo nuomone pasyvaus, XIX amžiaus normas atitinkančio požiūrio į žmogaus teises.

Ketvirtadienio vakarą Laisvės partijos kandidatas į prezidentus, buvęs konstitucinio teismo pirmininkas, Dainius Žalimas, pristatė savo rinkiminės kampanijos programą. Dabartinį šalies prezidentą Gitaną Nausėdą jis kritikavo dėl jo nuomone pasyvaus, XIX amžiaus normas atitinkančio požiūrio į žmogaus teises.

REKLAMA

Savo programos pristatymą D. Žalimas pradėjo akcentuodamas teisingumo stoką dabartins Lietuvos gyvenime – jis dabartinį prezidentą kaltino asmeninių interesu iškėlimu virš valstybės interesų,

„Visų lygi apsauga – su tokia idėja aš einu į rinkimus. Teisingumo stoka yra tai, kas mus kamuoja ne tik paskutinius penkerius metus, kada turime prezidentą, kuris nėra lygiai teisingas visiems, kuris asmenines ambicijas iškelia virš valstybinių reikalų tvarkymo, kuris vadovaujasi pasenusiais stereotipais apie žmogų. Atėjo laikais Lietuvai ir Prezidentūrai būti kitokiai – žvelgti į priekį, o ne tik dairytis ir gyventi praeitimi“, – teigė D. Žalimas.

Pagrindiniai užsienio politikos akcentai – parama Ukrainai ir santykių su Lenkija stiprinimas

Kalbėdamas apie užsienio politiką, D. Žalimas išskyrė kelis aspektus. Pasak Laisvės partijos kandidato, svarbiausias Lietuvos uždavinys – nuosekli parama Ukrainai.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų interesas lyderiaujant EU ir NATO yra visapusiškas, nuoseklus pagalbos Ukrainai teikimas. Ukrainos likimas yra tiesiogiai susijęs su Lietuvos likimu.  Labiau ilgalaike prasme – Ukrainos integracija ir tapimas Europos sąjungos bei NATO nare“, – teigė D. Žalimas.

REKLAMA

Nepamirštant aišku ir Moldovos Europinių ambicijų, galbūt suformuojant ir transatlantinę ambiciją, kurios Moldova stokoja, nepamirštant ir Sakartvelo. Rusijos atsakomybė už agresiją irgi yra mūsų interesas

Laisvės partijos kandidatas taip pat akcentavo Lenkijos ir Lietuvos santykių svarbą, bei kritikavo susiklosčiusią situaciją, kuomet Lietuva metus laiko nėra paskyrusi ambasadoriaus Lenkijoje.

„Turi baigtis nesusišnekėjimai, nekalbadieniai ir t.t., negali būti marinuojamos kertinės ambasadorių pozicijos. Visi supranta Lenkijos vaidmenį Lietuvai, o Lenkijoje ambasadoriaus neturime beveik metus“, – sakė D. Žalimas.

REKLAMA
REKLAMA

Buvęs KT pirmininkas taip pat sake, jog matytų prasmę specialaus tribunolo sušaukime – pasak jo, būtina pasmerkti “rašizmo” ideologiją.

„Esu vienas pirmųjų, kurie iškėlė specialaus tribunolo idėją. Ne tik tam, kad kažką nuteisti, o pasmerkti nusikalstamą rašizmo ideologiją, pagal kurią neturi būti Ukrainos ir Lietuvos. Lietuvos nacionalinis interesas, kuris turėtų būti transformuotas į visų sąjungininkų interesą – kad tarptautiniu mastu ši ideologija niekada nesudarytų sąlygų pažeisti taiką ir apskritai būtų paskelbta nusikalstama“, – pabrėžė D. Žalimas.

Gynybos planai – 3 proc. nuo BVP 2025 metais, palaikymas visuotiniam šaukimui

D. Žalimo teigimu, kitas esminis aspektas jo programoje – gynybos stiprinimas. Kandidatas siūlo didinti finansavimą krašto apsaugai iki 3 proc. šalies biudžeto nuo BVP.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„ 3 proc. (nuo BVP) 2025 m. yra siekiamybė, tačiau tai nėra paskutinė riba. Šalia to, 3 proc. neturi būti gėris pats savaime. Turi būti kalbama, kur investuojami 3 proc., reikia mokytis iš Ukrainos karo pamokų“, – pasakojo D. Žalimas.

Laisvės partijos kandidatas akcentavo inovatyvios ginkluotės svarbą, bei teigė, jog tradicinė ginkluotė tampa vis labiau pažeidžiama.

„Tradicinė ginkluotė praranda savo reikšmę, ji tampa žymiai labiau pažeidžiama nei kada nors anksčiau. Akcentuoju Ukrainos karo pamokas, pagal kurias, akivaizdu, reikia turėti technologijomis paremtą ginkluotę, oro gynybą ir, tris kartus pakartosiu šitą žodį – dronai, dronai, dronai. Čia turime didelį potencialą ir nacionalinės gynybos pramonės, į kurį taip pat reikia kreipti dėmesį“, – tikino D. Žalimas. D. Žalimas taip pat išsakė palaikymą visuotiniam šaukimui.

REKLAMA

„Neatmetu ir visuotinės karo prievolės, tai vienas kitą papildantys veiksniai, tik reikia tinkamai pasiruošti“, – pabrėžė kandidatas.

Kandidatas į prezidentus akcentavo ir teritorinės gynybos išteklius, Šaulių sąjungos stiprinimą.

„Teritorinės gynybos pajėgų stiprinimas taip pat yra vienas iš prioritetų – turiu omenyje krašto apsaugos savanorių pajėgas, bet ypač – Šaulių sąjungą. Jai tikrai reikalinga ir veiksmingų investicijų, ir žmogiškųjų išteklių augimo ir, svarbiausia, deramo apginklavimo – to, ko reikėtų teritorinės gynybos poreikiams, atsižvelgiant ir į išmaniosios ginkluotės poreikius“, – teigė kandidatas.

REKLAMA

Didesnis dėmesys teismams

D. Žalimas taip pat teigė, jog dabartinis prezidentas neskiria pakankamo dėmesio teismų tvarkai – esą iki šiol nėra užpildytos teisėjų vietos.

„Prezidentas pastaruosius keturis metus apskritai nerodo deramo dėmesio teismų komplektavimui. Daugiau nei  10 proc. teisėjų vietų yra laisvos. Dėl to žinoma kenčia teisingumo bykdymo tempai ir kokybė. Teisėjų priimami sprendimai stokoja deramo pagrindimo, kelia klausimų dėl teisėjų kvalifikacijos“, – svarstė kandidatas.

Kandidatas taip pat akcentavo teisėjų kvalifikacijos kėlimo svarbą, atskaitingumą visuomenei.

Aštriausia kritika – žmogaus teisių klausimais

Bene daugiausiai dabartinį prezidentą Gitaną Nausėdą D.Žalimas kritikavo dėl jo nuomone pasenusio suvokimo apie žmogaus teises. D. Žalimas prezidento instituciją kaltino „pataikavimu seniems stereotipams“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Paskutiniai keturi metai buvo beprecedentinis neapykantos kultūros skatinimas, nes iš prezidento institucijos pataikaujama seniems stereotipams, XIX amžiaus sampratai apie žmogaus teises, moterų vaidmenį, šeimos sampratą“, – teigė D. Žalimas.

D. Žalimas taip pat išreiškė palaikymą tos pačios lyties asmenų šeimos apsaugai, o vėliau, komentuodamas Laisvės partijos rinkėjų užduotus klausimus teigė, jog palaikytų nepilnamečių apsaugos  nuo neigiamos informacijos įstatymo panaikinimą, civilinės sąjungos projekto įtraukimą į konstituciją.

Iš Lietuvos visuomenės turi būti išgyvendinama mizoginija, antisemitizmas, homofobija ir visos kitos neapykantos formos bei neturi būti toleruojamos autoritarizmo arba totalitarizmo idėjos. Tai čia prezidentas tikrai gali, pirmiausia, moraliniu autoritetu rodyti deramą lyderystę“

REKLAMA

Visos šeimos man bus lygios. Turi būti baigtis žeminimas šeimų, kai vaikus augina nesusituokę tėvai, vieniši tėvai, tos pačios lyties asmenų šeimos, kartu su jose augančiais vaikais. Visos jos turi būti, kaip priklauso pagal Konstituciją, vienodai gerbiamos ir vienodai ginamos“, – kalbėjo kandidatas.

Laisvės partijos kandidatas taip pat teigė, jog palaiko dvigubos pilietybės idėją, išskyrus dvigubos Lietuvos-Rusijos pilietybės atvejus.

Visada pasisakiau prieš dvigubą Rusijos ir Lietuvos pilietybę.

Bet Lietuva negali palikti savo piliečių ir tie piliečiai, kurie dėl įvairių gyvenimo aplinkybių įgija NATO arba Europos sąjungos šalių pilietybę, turi likti ir Lietuvos respublikos piliečiais“, – pabrėžė kandidatas.

REKLAMA

Pasiskelbę, bet dar neįregistruoti, kandidatai prezidento rinkimuose:

Gitanas Nausėda, nepartinis

Ignas Vėgėlė, nepartinis

Ingrida Šimonytė, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai

Dainius Žalimas, Laisvės partija

Giedrimas Jeglinskas, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ 

Aurelijus Veryga, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

Artūras Paulauskas, partija „Laisvė ir teisingumas“

Mantas Varaška, remia Regionų partija

Eduardas Vaitkus, nepartinis

Valdas Tutkus, nepartinis

Antanas Kandrotas, nepartinis

Ne visi šiame sąraše esantys politikai iš tiesų galės dalyvauti prezidento rinkimuose, nes pagal Rinkimų kodeksą norint tapti kandidatu, reikia surinkti bent 20 000 remiančių rinkėjų parašų ir sumokėti rinkimų užstatą, kuris siekia 5 vidutinius mėnesio darbo užmokesčio dydžius, tai yra, 8995 eurus. 

Prezidento rinkimai įvyks 2024 m. gegužės 12 d. Jei prireiks, po dviejų savaičių bus organizuojamas antrasis turas. 

čia tas dėdulė, kuris Neteisėtai užėmė konstitucinio teismo pirmininko postą. Jo kadencija jau buvo seniai pasibaigusi. Iš bėdos buvo galima paskirti laikiną pirmininką iš teisėjų, kurių įgaliojimai dar buvo nepasibaigę. Kita jo bėda ir gėda : konstituciją skaito atvirščiai, nei parašyta. (Apie šeimos sąvoką). Visiškas teksto nesuvokimas ? Prastai mokėsi mokykloje ?
Šito apgailėtino tipelio niekur nerinkčiau.
p. Zalimas laikosi tokio poziurio, kad sugeba iziureti Konstitucijoje net ir tai, ko ten nera parasyta. ir siaip bus idomu, kas uzims paskutine vieta, p. Zalimas ar p. Celofanas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų