• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentas Valdas Adamkus pripažįsta, jog iki šiol siekis sumažinti alkoholio problemos mastą buvo tik deklaratyvus ir ragina iš esmės peržiūrėti vykdomą alkoholio kontrolės politiką.

REKLAMA
REKLAMA

Šalies vadovas pažymėjo, kad statistiškai Lietuva neišsiskiria iš kitų Europos šalių, tačiau kasdienybėje regima kiek kitokia realybė.

REKLAMA

"Pastaraisiais metais keletą kartų padidėjęs alkoholinių psichozių skaičius įspėja, kad alkoholio suvartojama gerokai daugiau nei atskleidžia statistiniai duomenys. Alkoholio vartojimo problemos aktualumą netiesiogiai patvirtina ir išaugęs mirtingumas nuo išorinių priežasčių, nemažėjantis nusikalstamumas ir kiti skaudūs faktai", - ketvirtadienį Prezidentūroje vykusioje konferencijoje "Destruktyvus elgesys ir alkoholis" sakė valstybės vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

V.Adamkus pabrėžė, kad alkoholio vartojimas yra svarbiausia daugelio socialinių problemų priežastis - ji lemia ne tik didžiąją dalį nusikalstamumo, savižudybių, nelaimingų atsitikimų, skyrybų ir prievartos šeimoje, bet ir atsiliepia visai šalies ekonomikai.

Šalies vadovas paragino kuo skubiau peržiūrėti dabartinę šalies alkoholio kontrolės politiką ir imtis neatidėliotinų veiksmų. Prezidento nuomone, nesant nuoseklios alkoholio kontrolės politikos skatinamas alkoholio vartojimas, o tai neigiamai veikia visuomenės sveikatą ir šalies gerovę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot V.Adamkaus, dabartinė situacija rodo, jog iki šiol priimti sprendimai buvo neveiksmingi arba buvo neįgyvendinti.

"Manau, kad vienas blogiausių pavyzdžių - Alkoholio kontrolės įstatyme įtvirtinta nuostata, draudžianti parduoti alkoholį nepilnamečiams, tačiau tikrovė yra kitokia. Vieša paslaptis, kad įstatymas nevykdomas ir svaigalai jaunimui parduodami. Tai rodo, kad siekis sumažinti alkoholio problemos mastą ilgą laiką, deja, buvo tik deklaratyvus", - teigė prezidentas.

REKLAMA

Kardinolo Audrio Juozo Bačkio teigimu, alkoholizmas yra viena rimčiausių grėsmių žmonių dvasinei, psichinei ir fizinei sveikatai, o visuomenėje vyraujančios nuostatos bei vykdoma politika nepadeda efektyviai su juo kovoti.

"Iš kur jaunuoliams imti atsparumo, o jo tėvams ir auklėtojams - auklėjimo elementų, jei viešoji atmosfera sunkta ir persunkta alkoholio garais. Jei pusė miesto stendų, reklaminių siužetų, populiarių žmonių interviu rėkia, gundo, tikina, kad sidro skardinė ar alaus butelis padarys tave stipriu, pasitikinčiu savimi, padės susirasti draugų", - kalbėjo A.J.Bačkis.

REKLAMA

Anot Nacionalinės alkoholio ir tabako koalicijos prezidento Aurelijaus Verygos, Lietuvoje suavartojamo alkoholio mastai tik auga, o pažaboti jų kol kas nepavyksta. 2004-aisiais vienas Lietuvis suvartojo 10,4 litrų grynojo alkoholio, 2006-aisiais - 11 litų.

"Pasaulio sveikatos organizacijos įvardinta riba, kuri yra pavojinga ir kurią peržengus valstybė rizikuoja visiškai nesuvaldyti situacijos ir susilaukti labai grėsmingų pasekmių, yra 8 litrai alkoholio vienam gyventojui per metus. Lietuvoje šis rodiklis gerokai didesnis", - kalbėjo A.Vertyga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, vis daugiau žmonių kenčia nuo alkoholio sukeltų sveikatos problemų.

"1990 metais 100 tūkst. gyventojų teko 9 alkoholinių psichozių atvejai, 2006-aisias - 100,9 atvejai. Šis skaičius išaugo daugiau kaip 10 kartų. 2001 metais apsinuodiję alkoholiu į ligonines pateko devyniolika 7-14 metų amžiaus vaikų, 2006 -aisiais - 269 vaikai", - pastebėjo A.Vertyga.

REKLAMA

Pasak jo, geresnės situacijos nežada ir nuolat auganti alkoholio rinka.

"Europos strateginių rinkos tyrimų kompanija paskelbė prognozę, kad per artimiausius penkerius metus Lietuvos alkoholio rinka augs 35 proc.. Tai lemia augančios gyventojų pajamos, egzistuojanti palanki įstatyminė bazė", - sakė A.Vertyga.

REKLAMA

Anot jo, Lietuvoje galiojančiuose dokumentuose - Valstybės alkoholio kontrolės programoje, Lietuvos sveikatos programoje, Alkoholio kontrolės įstatyme ir kitur - numatyti visi efektyviausi, moksliniais tyrimais pagrįsti kovos su alkoholio vartojimu būdai, tačiau įgyvendinant politiką, einama priešinga kryptimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"1995-2006 metais Alkoholio kontrolės įstatymas koreguotas 24 kartus, o reklama ir pardavimai tapo vis liberalesni. Kalbama apie būtinybę mažinti alkoholio prieinamumą, branginti alkoholinius gėrimus, tačiau Statistikos departamento duomenimis, alkoholio gaminių kaina ne tik kad neauga, bet net mažėja", - teigė Nacionalinės alkoholio ir tabako koalicijos prezidentas.

REKLAMA

Pasak jo, nepaisant deklaruojamų siekių riboti alkoholinių gėrimų vartojimo skatinimą, alkoholiu prekiauti leidžiama degalinėse, sanatorijose, gyvenamuosiuose namuose, o 75 proc. nepilnamečių teigia įsigyjantys alkoholio be jokių sunkumų.

"Alkoholis reklamuojamas žiniasklaidoje, masinių renginių metu, kur lankosi šeimos. Vartojimas skatinamas politikų medikų, visuotinai toleruojamas, ugdymo įstaigose, šeimose. O žmogus, kuris nevartoja alkoholio, dažnai piešiamas kaip psichikos ligonis", - teigė A.Veryga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų