Ketvirtadienį premjeras priėmė Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovą Saulių Urbonavičių ir susitiko su Seimo antikorupcijos komisijos pirmininku Vitalijumi Gailiumi. Su institucijų vadovais aptarta Europos Komisijos kovos su korupcija ataskaita, jos problematika ir išvados, kalbėta apie situaciją Lietuvoje, korupcijos mastą ir tolesnius institucijų veiksmus kovojant su šiuo neigiamu reiškiniu.
Pasak STT vadovo S. Urbonavičiaus, EK kovos su korupcija ataskaita parengta siekiant suteikti valstybėms narėms daugiau politinio ryžto ir paskatinti įgyvendinti teisines ir institucines priemones, taikant sutartus kovos su korupcija standartus.
„Europos Komisijos kovos su korupcija ataskaita paremta Eurobarometro duomenimis, t. y. žmonių nuomone, tačiau STT išanalizavusi duomenis daro išvadą, jog yra didelis atotrūkis tarp įsivaizduojamos ir realios korupcijos, nes Lietuvos gyventojai įspūdį apie korupcijos paplitimą susidaro iš viešosios erdvės, o ne iš asmeninės patirties“, – sako premjeras.
Tokią išvadą STT daro iš konkrečių pavyzdžių: vertindami korupcijos poveikį tam tikroms institucijoms 49 proc. apklaustųjų mano, kad korupcija paplitusi teismuose, tačiau reikalų teismuose teturėjo 4 proc., ir kyšio reikalauta, anot apklaustųjų, tik iš 1 proc.
„Didele problema laikau smulkiąją korupciją, visų pirma paplitusią sveikatos apsaugos srityje. Kadangi su sveikatos apsauga susiduria daugiausia Lietuvos gyventojų, todėl jų neigiama patirtis sukuria įspūdį apie korupcijos ir kyšininkavimo paplitimą ir kitose srityse. Tačiau su tuo jau imta kovoti. Pirmasis žingsnis žengtas – Vyriausybės posėdyje pritarta idėjai dėl privalomo valstybinėse sveikatos apsaugos įstaigose dirbančių medikų viešųjų ir privačiųjų interesų bei turto deklaravimo. Šiuo metu ieškoma tam tinkamos teisinės formos“, – sako Ministras Pirmininkas.
Premjeras buvo informuotas apie EK ataskaitoje siūlomas rekomendacijas Lietuvai tęsiant kovą su korupcija. Šios papildomos priemonės bus įtrauktos į kovos su korupcija priemonių planą ir bus įgyvendinamos.