REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
41
Ukrainiečių registracijos centras Vilniuje (nuotr. Fotodiena.lt)

Į Lietuvą plūstelėjus nuo Rusijos režimo pradėto karo bėgantiems ukrainiečiams Lietuvoje buvo įsteigti šeši jų registracijos centrai. Vienas jų veikia Vilniuje Minties gatvėje 3. Šiuo adresu nuo rugsėjo plūs ne ukrainiečiai, o moksleiviai, mat registracijos centras įkurtas baigiamame statyti Vilniaus Joachimo Lelevelio inžinerijos gimnazijos priestate.

41

Į Lietuvą plūstelėjus nuo Rusijos režimo pradėto karo bėgantiems ukrainiečiams Lietuvoje buvo įsteigti šeši jų registracijos centrai. Vienas jų veikia Vilniuje Minties gatvėje 3. Šiuo adresu nuo rugsėjo plūs ne ukrainiečiai, o moksleiviai, mat registracijos centras įkurtas baigiamame statyti Vilniaus Joachimo Lelevelio inžinerijos gimnazijos priestate.

REKLAMA

Kviečiame virtualiai apsilankyti ukrainiečių registracijos centre Vilniuje ir pamatyti, kaip atrodo pirmieji ukrainiečių žingsniai Lietuvoje.

Salėje – žmonės su šuniukais ir vaikais ant rankų

Atvykę į Lietuvą ukrainiečiai turi atvykti į registracijos centrą arba Migracijos departamento skyrių ir gauti leidimą Lietuvoje. Atvykstančiųjų čia, ukrainiečių registracijos centre Vilniuje, per dieną aptarnaujama apie du tūkstančius.

Įėjus į pastato vidų žmones pasitinka policijos pareigūnai ir kiti centro darbuotojai. Tuomet žmonės eina į didelę salę.

REKLAMA
REKLAMA

Mums lankantis centre, salėje girdėti šurmulys, dirba apie 30 Migracijos departamento specialistų, Raudonojo kryžiaus, Maisto banko ir kiti savanoriai. Salėje sustatytos kėdės, žmonės rankose laiko dokumentus ir popierėlius su savo numeriais, pagal kuriuos yra kviečiami. Prie kai kurių žmonių kojų – maišai su maistu, higienos priemonėmis. Vienas kitas ukrainietis rankose laiko šuniuką, mamos migdo ir ramina vaikus.

REKLAMA

Kai kurie ukrainiečiai prieš eidami į salės vidų nusiauna batus.

Yra dvi pagrindinės dokumentų tvarkymo stotelės

Kaip sako centro koordinatorė Rasa Švanienė, darbuotojai ir savanoriai su kiekvienu ukrainiečiu stengiasi pasikalbėti individualiai ir jau pirmais žmogaus žingsniais centre jam suteikti visą svarbiausią informaciją.

Pirmojoje stotelėje, prie durų, patikrinami atvykusių ukrainiečių pasai.

„Stengiamės išvengti pašalinių žmonių dėl įvairių priežasčių, kad elementariai neužimtų erdvės ir būtų reguliuojami srautai. Pirmame taške jau yra Raudonojo kryžiaus savanoriai.

REKLAMA
REKLAMA

Čia yra informacinis centras, kuriame jie užpildo pagrindinius dokumentus ir gauna maisto banko kortelę, higienos paketo kortelę ir ženkliuką su lovyte, jei lieka nakvoti“, – tv3.lt apie centrą pasakoja jo koordinatorė R. Švanienė.

Sekanti ukrainiečių stotelė centre – savanorių pagalba pildant dokumentus.

„Dokumentų pildymo sistema yra lietuvių kalba, tad šiame taške jie užpildo dokumentus, kurių jiems reikia migracijos procesui praeiti“, – aiškina R. Švanienė.

Toliau ukrainiečiai turi eiti prie Migracijos departamento darbuotojų. Jų centre dirba 30, jų darbo vietos įrengtos prie sienos. Čia ukrainiečiai gauna dokumentą, su kuriuo gali kreiptis į gydymo įstaigas, darželius, mokyklas ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukrainiečiams duoda humanitarinius paketus

Tai yra dokumentų tvarkymo žingsniai. Žengiant bet kurį iš jų ukrainiečiai dar gauna ir humanitarinę pagalbą. Laukdami savo eilės žmonės gali pasiimti humanitarinius paketus.

Pagalbą ukrainiečiams registracijos centre kartu su maltiečiais, Maisto banku, Caritu bei „Gelbėkit vaikus“ koordinuoja Raudonasis kryžius.

Raudonojo kryžiaus koordinatorė ukrainiečių registracijos centre Vilniuje Inga Tarakavičiūtė pasakoja, kad ukrainiečiams nevyriausybinės organizacijos suteikia humanitarinę pagalbą, duoda maisto ir higieninius paketus.

Maisto paketus parengia ir duoda Maisto bankas, o Raudonasis kryžius rūpinasi higieniniais paketais pirmai pradžiai.

REKLAMA

„Tai yra tokios higieninės priemonės kaip šampūnas, dušo želė, kaukės, kurių reikėtų vaikštant, dantų šepetėliai, dantų pasta vaikams ir suaugusiems, muilas ir kiti higieniniai dalykai tiek moterims, tiek vyrams. Jei žmogus yra šoke, nežino, kur nusipirkti –  pirmai pradžiai“, – tv3.lt pasakoja I. Tarakavičiūtė.

Registracijos centre nakvoti lieka mažuma ukrainiečių

Centro koordinatorė R. Švanienė sako, kad dar viena svarbi stotelė – savanorių koordinavimo centro „Stiprūs kartu“ savanoriai. Jie ukrainiečiams čia ir dabar padeda surasti gyvenamąjį būstą.

„Tačiau pastebėjome, kad daugelis jau atvažiuodami turi kur apsistoti. Giminaičiai, draugai – jie jau būna susikontaktavę. Atvažiavus autobusui naktį, privažiuoja automobilių ir juos tiesiog tiesiai iš autobuso pasiima. Tuos, kurių nepasiima, apnakvindiname“, – pasakoja R. Švanienė.

REKLAMA

Lovos įrengtos antrame pastato aukšte. Patalpose sustatytos lovos, ant jų matyti sudėti ukrainiečių daiktai. Didžioji dalis ukrainiečių į centrą atvyksta jau turėdami, kur nakvoti, tad čia lieka tik mažuma.

Ukrainiečiai ilgiausiai centre gali būti 72 valandas.

„Mes stengiamės, kad jie šį procesą praeitų greičiau ir kuo sklandžiau“, – sako R. Švanienė.

Kiek vidutiniškai ukrainiečiai praleidžia centre, sunku pasakyti. Pasak koordinatorės, viskas priklauso nuo to, su kokiu ukrainiečių srautu susiduriama.

Raudonojo kryžiaus atstovė I. Tarakavičiūtė pasakoja, kad atvykę ukrainiečiai yra labai pavargę. Kai kurie į Lietuvą keliavo ne parą ir ne dvi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tie žmonės yra geranoriški, jiems tenka palaukti eilėje, tačiau labai stengiamės, kad jie turėtų, kur pasišildyti ir pavalgyti, šiltos arbatos, kavos, maisto.

Kai pradedi su jais kalbėti, matosi nuovargis, tačiau taip pat ir viltis. Daug kas sako, kad čia trumpam, planuoja po poros savaičių ar kažkuriuo greitu laiku grįžti atgal, kovoti ir padėti šaliai atsigauti“, – sako I. Tarakavičiūtė.

Toliau – gyventojų surinkta parama

Prisiregistravusius ir išeinančius iš registracijos centro žmones pasitinka juodas autobusiukas su jokioms nevyriausybinėms organizacijoms nepriklausančiais savanoriais.

Prie autobusiuko sustatyti vežimėliai, dėžutės su žaislais, sauskelnės, stalas, o ant jo užkandžiai, higienos prekės ir kiti daiktai.

REKLAMA

Savanoriai sako, kad daiktus suaukojo žmonės, tačiau ragina jų savavališkai nevežti jokių aukų ir aukoti tik tai, ko yra paprašoma.

„Žmonės visai dienai užeina, kol užsiregistruoja, o išeidami pasiima, ko reikia. Patys matote, kaip atrodo“, – tv3.lt sako savanorė Giedrė.

Kaip apibūdina pati savanorė, jų dalijami daiktai yra „minimalūs dalykai šiek tiek geresniam gyvenimui“. Atėjusios ukrainietės prašė veido kremų, higienos priemonių, savanoriai pirko plaukų šukas ir gumytes. Moterys su vaikais prašo sauskelnių, žaislų, spalvinimo knygučių.

„Daugumai tikrai reikia rūbelių, nors kai kurie sako, kad visko turi. Kai kam reikia žaislų, higienos priemonių. Šiaip elementarūs dalykai, ko reikia čia ir dabar. Užkandukai vaikams, dabar suvalgyti ir gauti bent mažą cukraus kiekį“, – teigia Giedrė.

REKLAMA

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, nuo karo pradžios iki penktadienio, MIGRIS sistemoje užregistruota 20 060 (iš jų 8 645 vaikai iki 18 metų) Ukrainos piliečių ir jų šeimos narių, iš jų:

  • 19 506 pateikė prašymus dėl leidimo laikinai gyventi humanitariniu pagrindu;
  • 56 pateikė prašymus dėl nacionalinės vizos;
  • 9 pateikė prašymus dėl prieglobsčio Lietuvos Respublikoje;
  • 489 naudojasi beviziu režimu.

Ukrainiečių registracijos centras Vilniuje iš vidaus:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų